Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba lekarzy posiadających prawo do wykonywania zawodu wynosiła niespełna 150 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że Polska liczy ponad 38 milionów obywateli, oznacza to, że 1 lekarz przypada na około 233 osoby mieszkające na terenie całego kraju.

Portal Kalkulator Budowlany opublikował zestawienie średnich najniższych i najwyższych cen za prywatną wizytę u specjalisty w konkretnym województwie w 2022 roku. Przedstawione kwoty są obliczone na podstawie ofert zamieszczonych w internecie. Są to jednak ceny uśrednione i mogą się różnić w zależności od wielkości miasta w konkretnym województwie.

Czytaj więcej

Wysokie koszty życia niszczą zdrowie psychiczne

Najdrożej w największych miastach Polski

Za wizytę u specjalisty najwięcej zapłacimy w Warszawie. Wizyta u kardiologa dziecięcego w stolicy to koszt około 301 zł, u chirurga naczyniowego – 248 zł, a hematologa – 274 zł. Dla porównania w woj. kujawsko-pomorskim, które notuje jedne z najniższych cen wizyt lekarskich, zapłacić można o ok. 92 zł mniej.

Nawet jeśli pojedyncza wizyta u specjalisty nie okaże się dużym wydatkiem, to już kilka wizyt związanych z koniecznością wykonania badań oraz kontrolą mogą znacząco obciążyć nasz budżet.

Wizyta domowa lekarza rodzinnego może nas kosztować od 186 zł do 268 zł. W tym przypadku najdrożej jest w województwie śląskim. Więcej muszą zapłacić pacjenci korzystający z usług alergologa. Koszt pojedynczej wizyty, to ok. 255 zł (mazowieckie). Kilka wizyt w celu ustalenia źródła alergii oraz wykonanie testów daje już dużo wyższą kwotę.

Cena za wizytę u specjalisty jest zależna od kilku czynników. Należą do nich: specjalizacja, lokalizacja oraz tytuł naukowy wybranego przez nas specjalisty. Najdrożej zapłacimy za wizytę u specjalistów, których jest w Polsce najmniej, ale też i u tych, którzy cieszą się największym zainteresowaniem.

Duży wpływ na cenę wizytę ma lokalizacja, w której szukamy lekarza – najdroższe są wizyty w woj. mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim i zachodniopomorskim. Ceny te mogą znacząco się różnić od województwa kujawsko-pomorskiego czy podkarpackiego, które plasują się najniżej w tym zestawieniu. Należy mieć jednak na uwadze, że najwyższe ceny dotyczą dużych miast – Warszawy, Krakowa czy Łodzi. W mniejszych miejscowościach koszt wizyty może być już znacznie niższy.

To, ile kosztuje wizyta, zależy również od tytułu naukowego. Z reguły najdrożej zapłacimy u lekarza z tytułem profesorskim.

Należy dodać, że na wysokość ceny wpływ ma również problem, z jakim zgłaszamy się do lekarza. Istnieje grupa osób, która co roku w sezonie zimowym regularnie odwiedza internistę z powodu infekcji dróg oddechowych. Niektóre problemy zdrowotne mają bardziej złożony charakter i przykładowo źródło przewlekłego kaszlu powinno zostać zbadane nie tylko przez pulmonologa, ale i laryngologa, a nawet gastrologa. Takie badanie może wymagać sporej ilości czasu, ale i pieniędzy, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług prywatnych gabinetów lekarskich.

Co w sytuacji, gdy w ciągu roku będziemy musieli udać się do kilku różnych specjalistów? Przy założeniu konieczności odbycia jednej wizyty u lekarzy kilku specjalizacji w ciągu roku, ich koszt z pewnością przekroczy 1 000 zł. Wliczając dodatkowe badania, za diagnostykę i leczenie możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Leczenie urazów droższe niż leczenie problemów ze wzrokiem

Do najczęściej wybieranych przez Polaków lekarzy specjalistów należą ginekolog, pediatra, ortopeda, dermatolog, endokrynolog oraz okulista.

Z Kolei na podstawie danych, które przedstawił portal Kalkulator Budowlany, wnioskować możemy, że do najdroższych wizyt u specjalistów możemy zaliczyć ginekologów (274 zł), endokrynologów (281 zł) i ortopedów (294 zł), czyli lekarzy, do których kolejki bywają bardzo długie. Do jednych z tańszych wizyt należy wizyta u internisty czy laryngologa – średni koszt nie przekracza 250 zł.

Z danych wynika, że najdroższe wizyty odbywają się w województwie mazowieckim. Dogo jest również na Śląsku, w Małopolsce, w województwie łódzkim oraz zachodniopomorskim.

Czytaj więcej

Polacy niezadowoleni z opieki zdrowotnej rzucili się na prywatne polisy

7 lat czekania na endokrynologa z NFZ

Darmowe wizyty u lekarzy specjalistów są możliwe, jednak w ramach świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tym jednak bywa różnie, ponieważ wizyta u specjalisty dostępna od ręki rzadko się zdarza. Bywa natomiast tak, że na wizytę trzeba czekać miesiącami, a nawet latami.

Informacje o dostępnych terminach publikuje portal terminyleczenia.nfz.gov.pl, a przedstawione poniżej dane dotyczą stanu z dnia 21.10.2022 r. Z zestawienia wynika, że w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim maksymalny czas oczekiwania na wizytę u ginekologa wynosi 12 miesięcy (17.10.2023 r.), w Piasecznie (województwo mazowieckie) na dermatologa najdłużej możemy czekać niecałe 3 lata (02.04.2025 r.), podobnie sytuacja wygląda we Wrocławiu, jeśli zależałoby nam na wizycie u ortopedy (04.08.2025 r.).

Maksymalny czas oczekiwania na spotkanie z pediatrą w Szczecinie wynosi prawie 4 lata (12.08.2026 r.), na okulistę w Olsztynie (warmińsko-mazurskie) możemy poczekać do 5 lat (02.02.2027 r.). Rekord dotyczy endokrynologa, na którego w Lubinie (dolnośląskie) najdłuższy termin przypada na 2029 rok (a dokładnie 08.11.2029 r.). Wizyty w przeciągu kilku dni lub tygodni oczywiście są możliwe, jednak są one zależne od tego, jakimi zasobami dysponują poszczególne przychodnie.

Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zakup polisy zdrowotnej. W ramach rocznego abonamentu możemy otrzymać dostęp do darmowych wizyt u specjalistów, bezgotówkowych badań diagnostycznych oraz specjalistycznych, a także do usług dodatkowych, jak bezpłatne szczepienia, wizyty domowe lekarza czy rehabilitacja.

Ubezpieczenie zdrowotne może zagwarantować nam dostęp do 32 lekarzy różnych specjalizacji, na wizytę u których będziemy czekać maksymalnie kilka dni roboczych. W ramach polisy możemy wykonać do 284 różnych badań diagnostycznych. Oprócz tego można skorzystać z darmowych i często nielimitowanych wizyt domowych lekarza, szczepień, a także zabiegów rehabilitacyjnych. Takie rozwiązanie gwarantuje również wsparcie w ramach assistance – czyli całodobowej infolinii medycznej, która może pomóc w nagłych sytuacjach.

Polisa zdrowotna jest dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy w sezonie jesienno-zimowym często ulegamy przeziębieniom i potrzebujemy zwolnienia lekarskiego. To korzystna opcja także dla osób, które chorują przewlekle, czy potrzebują częstych konsultacji ze względu na posiadanie dzieci.

- Problemów zdrowotnych nie sposób przewidzieć – osoby, które na ogół cieszą się dobrą kondycją i odpornością, wraz z upływem czasu mogą odczuwać coraz więcej różnego rodzaju problemów. Sama diagnostyka wymaga czasem wielu wizyt oraz badań w celu ustalenia źródła problemu. Regularne wizyty u specjalisty mogą więc kosztować w prywatnym gabinecie kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Polisa zdrowotna jest zatem najbardziej rozsądnym i niedrogim rozwiązaniem w tej sytuacji. W cenie około 100 zł miesięcznie można zyskać dostęp do wielu specjalistów i wykonać darmowe badania, dzięki czemu zyskamy sporą oszczędność nie tylko swoich środków, ale i czasu – komentuje Ewelina Ratajczak, ekspertka rankomat.pl.