Branża medyczna: obiecująca, ale również ryzykowna

Nawet branży medycznej, przez lata pozostającej w żywiołowej hossie, na giełdzie trafiają się dłuższe okresy słabych wyników. Takim niesprzyjającym czasem były minione dwa lata kalendarzowe, co wyraźnie odbiło się na wynikach funduszu PZU Energia Medycyna Ekologia.

Publikacja: 22.03.2017 19:13

Branża medyczna: obiecująca, ale również ryzykowna

Foto: Bloomberg

Jego uczestnicy musieli pogodzić się ze stratą (w okresie dwuletnim) w wysokości 23 proc. Jeśli spojrzymy na stopy zwrotu funduszu od momentu funkcjonowania w obecnej formule (od 2011 r.), to wypracowany do końca 2016 r. zysk sięga niemal 50 proc. I to mimo bardzo słabych ostatnich lat. Bessa na rynku akcji spółek medycznych zbiegła się z przejęciem sterów w funduszu przez Sławomira Kościaka, dlatego nie należy łączyć gorszych wyników inwestycyjnych ze zmianą zarządzającego. Do portfela PZU Energia Medycyna Ekologia trafiają firmy biotechnologiczne z USA. To również jedna z przyczyn nie najlepszych wyników funduszu od sierpnia 2015 r. Jednak z drugiej strony, inwestowanie na rynku amerykańskim przyczyniło się do zdecydowanej poprawy wyników w minionych kilku miesiącach. Spadek notowań akcji firm z sektora ochrony zdrowia był w znacznym stopniu wynikiem kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych, a następnie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu. Podstawą do inwestowania w spółki dla Sławomira Kościaka są oceny fundamentalne związane z pojedynczymi firmami, czyli m.in. dobra koncepcja produktu i szanse na wprowadzenie do sprzedaży innowacyjnych terapii czy leków. Ogólne nastroje na rynku traktowane są drugoplanowo, choć – jak pokazał ostatni okres – mogą wyraźnie wpływać na stopy zwrotu. Zarządzającemu przy selekcji spółek pomagają osoby z wykształceniem medycznym, co dobrze wpisuje się w przyjęty styl zarządzania, oparty na wyszukiwaniu przedsiębiorstw z dużą szansą na sukces. Zdaniem Analiz Online, PZU Energia Medycyna Ekologia to fundusz wysokiej jakości. Świadczy o tym solidny zespół pracujący nad składem portfela, a także osiągane stopy zwrotu; w długim terminie są wyższe niż średnia w grupie funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych. Bez wątpienia nie jest to jednak fundusz dla osób z dużą niechęcią do ryzyka.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Portfel inwestycyjny
Czas na dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Materiał Promocyjny
Bank Pekao najskuteczniejszy w pozyskiwaniu pieniędzy dla firm z obligacji
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama