Według najnowszych badań TNS, przeprowadzonych na zlecenie Związku Banków Polskich, ponad jedna trzecia rodzin otrzymujących świadczenie z programu Rodzina 500+ całą tę kwotę przeznacza na codzienne wydatki. Preferowane są cele edukacyjne. Większość zasiłku (60 – 100 proc.) odkłada tylko 14 proc. ankietowanych. Od października osoby te będą miały dostęp do jeszcze jednej nowej formy oszczędzania.
Bank sprawdzi uprawnienia
Ministerstwo Finansów zacznie emitować specjalne obligacje rodzinne. Będzie można je kupić, podobnie jak zwykłe papiery oszczędnościowe, w placówkach PKO BP (również w domu maklerskim tego banku) oraz przez internet. Z tym że są one przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów rządowego programu.
Jak poinformował resort finansów, w placówce banku wystarczy okazać dowód osobisty. Bank sam na podstawie PESEL sprawdzi uprawnienie danej osoby do otrzymywania świadczenia z programu Rodzina 500+; połączy się z centralnym rejestrem prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli ktoś skorzysta z internetu, też zostanie zidentyfikowany poprzez PESEL. Na obligacje można wydać maksymalnie tyle, ile się otrzymało w formie zasiłku.
Beneficjent programu kupuje papiery na swoje nazwisko. Nie może ich gromadzić na rachunku IKE ani IKZE (tak jak innych obligacji oszczędnościowych; wtedy przysługują korzyści podatkowe). Założenie jest bowiem takie, że pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby dziecka.
Na lepszych warunkach
Od października stale w ofercie będą dostępne dwie nowe obligacje rodzinne: sześcioletnia i dwunastoletnia. Jeden papier kosztuje 100 zł.