Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.07.2025 23:20 Publikacja: 27.01.2016 21:00
Foto: Bloomberg
Stopy zwrotu za ostatnie 12 miesięcy są o 0,5 pkt proc. wyższe od średniej w grupie. Jak widać, rezygnacja z podejmowania dodatkowego, nadmiernego (w opinii zarządzającego) ryzyka nie oznacza, że fundusz nie może skutecznie konkurować z rywalami. Średni okres do wykupu papierów znajdujących się w portfelu jest raczej neutralny, wynosi ok. 3,3 roku, z małymi dopuszczalnymi odchyleniami od tej wartości (maksymalnie sześć miesięcy). Obligacje korporacyjne pełnią istotną rolę w portfelu od momentu objęcia zarządzania przez Tomasza Bartnickiego (wrzesień 2011 r.). Zgodnie z danymi ze sprawozdań funduszu ich udział waha się od kilkunastu do ok. 30 proc. Wśród emitentów dominują spółki publiczne, w przypadku których łatwiej oszacować ryzyko z uwagi na prostszy dostęp do kluczowych danych finansowych. Wśród lokat można znaleźć papiery dłużne polskich banków, ale także firm z branży wierzytelności, takich jak Magellan czy Kruk. Relatywnie wyższe (w porównaniu z bankowymi) oprocentowanie takich papierów ma pozytywne przełożenie na stopę zwrotu funduszu. Do stopnia dywersyfikacji portfela, bardzo istotnego w przypadku obligacji korporacyjnych, nie można mieć większych zastrzeżeń. W przeszłości udziały największych firm sięgały ok. 4,5 proc. aktywów (Bank Pocztowy). Niewątpliwym usprawnieniem procesu inwestycyjnego było jednoznaczne określenie dopuszczalnych limitów udziału papierów poszczególnych emitentów w zależności od posiadanego przez nich ratingu kredytowego. Korzystny wpływ na zarządzanie funduszem miało też powołanie w TFI jednostki odpowiedzialnej za monitorowanie ryzyka. Wyniki inwestycyjne MetLife Obligacji Skarbowych można ocenić jako powyżej przeciętnej. Stopy zwrotu zarówno w krótkim (rok), jak i dłuższym terminie (dwa lub trzy lata) są wyższe od średniej w grupie. Zmienność stóp zwrotu znajduje się na przeciętnym poziomie. Warto podkreślić powtarzalność wyników. Od kiedy realizowana jest obecna strategia inwestycyjna (początek 2014 r.), fundusz przeważnie zajmuje pozycje w górnej połowie zestawień obejmujących miesięczne stopy zwrotu. MetLife Obligacji pozytywnie wyróżnia się wynikami, ale jednocześnie – zdaniem Analiz Online – brakuje mu trwałych przewag konkurencyjnych. Dlatego dostał neutralną ocenę: trzy gwiazdki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rok 2025 będzie rekordowy pod względem wypłaconych dywidend przez spółki z GPW. Które będą najbardziej hojne?
Eksperci Biura Maklerskiego Pekao wspierają klientów Premium w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych. N...
W minionym roku Bank Pekao pozyskał dla swych klientów łącznie ponad 16 mld zł. Wartość 21 emisji zorganizowanyc...
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie...
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas