Nie trzeba mocno ryzykować, żeby osiągać dobre wyniki

Fundusz NN Obligacji od wielu lat charakteryzuje się silnym powiązaniem z benchmarkiem (wzorcem), którym jest dla niego indeks Merrill Lynch GOPL. Zarządzający Jarosław Karpiński podejmuje czasami „zakłady z rynkiem”, oddalając się w ten sposób od punktu odniesienia, ale w ograniczonym zakresie.

Publikacja: 29.04.2017 16:41

Nie trzeba mocno ryzykować, żeby osiągać dobre wyniki

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W minionych latach takie podejście przyniosło solidne stopy zwrotu w długim terminie (na tle średnich w grupie funduszy polskich obligacji skarbowych). Jednocześnie jednak fundusz nie zajmował czołowych miejsc w zestawieniach wyników. Bardzo udany okazał się dla niego 2016 r. Osiągając stopę zwrotu w wysokości 1,6 proc. wyprzedził prawie wszystkich konkurentów. W dużej mierze była to zasługa trafnego wyboru papierów spoza benchmarku, nawet jeśli ich łączny udział był niewielki. Styl zarządzania funduszem sprawdził się w bardzo trudnych dla rynku obligacji minionych 12 miesiącach. Zatem nieprawdziwa jest teza, że NN Obligacji to fundusz głównie na dobre czasy dla papierów skarbowych (z racji dłuższego niż u konkurentów średniego terminu wykupu papierów znajdujących się w portfelu). Zagraniczne inwestycje, które istotnie przyczyniły się do dobrych wyników, to przede wszystkim rosyjskie i południowoafrykańskie obligacje skarbowe w lokalnych walutach. Te kierunki geograficzne rzadko występują w sprawozdaniach finansowych innych funduszy. Inwestowanie w papiery emitowane przez te państwa wiąże się bowiem ze znaczącym ryzykiem. Wynika to zarówno z wahań cen obligacji, jak i ze zmienności kursu walutowego. W ciągu zaledwie kilku miesięcy notowania obligacji RPA zmieniły się o ok. 10 proc., podobnie jak kurs randa. Tak ryzykowne pozycje na liście inwestycji funduszu pojawiają się tylko wtedy, gdy zarządzający ma silne przekonanie, że dane papiery mają potencjał wzrostu (raczej w krótkim terminie). Oczywiście nie zawsze przekłada się to korzystnie na stopy zwrotu, ale bilans generalnie jest pozytywny. Urozmaiceniem portfela są często obligacje korporacyjne o konkurencyjnej rentowności (np. tureckich firm), ale mają one drugoplanowe znaczenie. —jam

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Portfel inwestycyjny
Czas na dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Materiał Promocyjny
Bank Pekao najskuteczniejszy w pozyskiwaniu pieniędzy dla firm z obligacji
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama