Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 01:54 Publikacja: 29.04.2017 16:41
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
W minionych latach takie podejście przyniosło solidne stopy zwrotu w długim terminie (na tle średnich w grupie funduszy polskich obligacji skarbowych). Jednocześnie jednak fundusz nie zajmował czołowych miejsc w zestawieniach wyników. Bardzo udany okazał się dla niego 2016 r. Osiągając stopę zwrotu w wysokości 1,6 proc. wyprzedził prawie wszystkich konkurentów. W dużej mierze była to zasługa trafnego wyboru papierów spoza benchmarku, nawet jeśli ich łączny udział był niewielki. Styl zarządzania funduszem sprawdził się w bardzo trudnych dla rynku obligacji minionych 12 miesiącach. Zatem nieprawdziwa jest teza, że NN Obligacji to fundusz głównie na dobre czasy dla papierów skarbowych (z racji dłuższego niż u konkurentów średniego terminu wykupu papierów znajdujących się w portfelu). Zagraniczne inwestycje, które istotnie przyczyniły się do dobrych wyników, to przede wszystkim rosyjskie i południowoafrykańskie obligacje skarbowe w lokalnych walutach. Te kierunki geograficzne rzadko występują w sprawozdaniach finansowych innych funduszy. Inwestowanie w papiery emitowane przez te państwa wiąże się bowiem ze znaczącym ryzykiem. Wynika to zarówno z wahań cen obligacji, jak i ze zmienności kursu walutowego. W ciągu zaledwie kilku miesięcy notowania obligacji RPA zmieniły się o ok. 10 proc., podobnie jak kurs randa. Tak ryzykowne pozycje na liście inwestycji funduszu pojawiają się tylko wtedy, gdy zarządzający ma silne przekonanie, że dane papiery mają potencjał wzrostu (raczej w krótkim terminie). Oczywiście nie zawsze przekłada się to korzystnie na stopy zwrotu, ale bilans generalnie jest pozytywny. Urozmaiceniem portfela są często obligacje korporacyjne o konkurencyjnej rentowności (np. tureckich firm), ale mają one drugoplanowe znaczenie. —jam
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rok 2025 będzie rekordowy pod względem wypłaconych dywidend przez spółki z GPW. Które będą najbardziej hojne?
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Eksperci Biura Maklerskiego Pekao wspierają klientów Premium w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych. N...
W minionym roku Bank Pekao pozyskał dla swych klientów łącznie ponad 16 mld zł. Wartość 21 emisji zorganizowanyc...
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie...
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas