Na wyniki naszych funduszy z udziałem akcji (Investor Akcji, Investor Zrównoważony, Investor Zabezpieczenia Emerytalnego) wpływa przede wszystkim dobór spółek. Wierzymy, że dobre firmy w długim okresie przyniosą zysk, a z pewnością zachowają się lepiej niż szeroki rynek (WIG), bez względu na okresowe wahania koniunktury. Szukamy spółek mających przewagę wynikającą z pomysłu na produkt czy usługę, zasobów (patenty, aktywa trwałe), fazy cyklu inwestycyjnego, zmian w strukturze popytu, innowacji technicznych. Od lat unikamy firm z udziałem Skarbu Państwa czy akcjonariuszy dominujących, znanych z drenowania spółek ze środków; jak pokazuje doświadczenie, tego typu akcjonariusze są poważnym czynnikiem ryzyka. Bazą do budowy portfela są przedsiębiorstwa z warszawskiej giełdy, ale część aktywów lokujemy na rynkach zagranicznych. Nasze wieloletnie doświadczenie zagraniczne pozwala wzbogacić portfel o spółki z sektorów, które nie są reprezentowane na warszawskiej giełdzie (lub w polskiej gospodarce), oraz ogranicza podatność portfela na wahania koniunktury w kraju.
Piotr Święcik, członek zarządu Opera TFI
Bardzo satysfakcjonujące wyniki Novo Gotówkowego za ostatnie 12 miesięcy świadczą o tym, że realizowana przez nas strategia zarządzania portfelami dłużnymi przynosi dobre efekty w długim terminie. Zakłada ona minimalizowanie ryzyka kredytowego (ryzyko upadłości emitenta obligacji korporacyjnych) przez niezwykle staranną selekcję i późniejsze monitorowanie poszczególnych spółek. Główną cechą tego typu funduszu musi być bezpieczeństwo ulokowanych środków oraz niska zmienność wartości jednostki. Jesteśmy bardzo aktywni na rynkach zagranicznych. Staramy się w ten sposób rozproszyć ryzyko związane z naszym rynkiem (np. z polityką). Jeśli chodzi o nasze fundusze akcji (mają najsłabsze na rynku stopy zwrotu – red.), pracujemy obecnie nad wprowadzeniem wielu usprawnień w strategii inwestycyjnej. Wiąże się to pośrednio z kilkoma zmianami, które w ciągu ostatnich miesięcy zaszły w zespole zarządzających. Oczekujemy, że pozytywne efekty tych zmian będą zauważalne już w najbliższym czasie.
Anna Otręba Górecka, zarządzająca Millennium TFI
Stopa zwrotu osiągnięta przez fundusz Millennium Dynamicznych Spółek w ostatnim roku (stan na 30 września) wyniosła 14,5 proc. Okazała się lepsza od benchmarku (wzorca) o 8 pkt proc. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki postawieniu na właściwe sektory oraz udanej selekcji spółek z tych sektorów.
W ciągu ostatnich kwartałów przychylnie patrzyliśmy na spółki z segmentu motoryzacyjnego, które są beneficjentem ożywienia zarówno na europejskim, jak i krajowym rynku samochodowym. Szczególnie optymistycznie nastawieni byliśmy do tych spółek przemysłowych, których istotna część przychodów pochodzi z eksportu. Wyniki tych firm wspierał relatywnie słaby złoty. Dokapitalizowanym spółkom krajowym, z nowoczesnym parkiem maszynowym, pozwala to na uzyskanie sporej przewagi kosztowej w stosunku do zagranicznych konkurentów. Dodatkowo pozytywny wpływ na wyniki funduszu miały spółki z segmentu gier komputerowych. Ich kurs w ostatnich miesiącach zachowywał się istotnie lepiej od szerokiego rynku (WIG).