W co inwestować w 2021. IPO na małym i dużym parkiecie

Przygotowaliśmy przegląd planowanych na ten rok debiutów giełdowych i zastanawiamy się, które z nich powinny zainteresować inwestorów.

Publikacja: 01.02.2021 16:35

W co inwestować w 2021. IPO na małym i dużym parkiecie

Foto: Adobe Stock

W ubiegłym roku zadebiutowało na GPW siedem spółek, w tym z dużym przytupem Allegro, o którego akcje walczyli również inwestorzy zagraniczni. Rok 2021 też rozpoczął się optymistycznie. Nadzieje rozbudził Answear.com, platforma sprzedaży online, która w trakcie grudniowego, cieszącego się bardzo dużym powodzeniem, IPO pozyskała 46 mln zł i zadebiutowała z prawie 20-procentowym przebiciem. Na razie jednak jest cisza. Bez fajerwerków zmienił rynek notowań z NewConnect na rynek główny budujący elektrownie słoneczne Photon Energy, ale jego akcje – w przeciwieństwie do papierów Answear.com – drożeją. Od debiutu do 25 stycznia kurs wzrósł o prawie 22 proc.

Warto sprawdzić: Czy opłaca się szybko sprzedać akcje po debiucie spółki

W połowie stycznia rozpoczęły się zapisy na akcje DeGenerals, studia deweloperskiego z Grupy PlayWay, które miało zadebiutować na NewConnect. Sukces IPO miał zapewnić doceniony przez graczy Tank Mechanic Simulator. Na planach się jednak skończyło. PlayWay, główny akcjonariusz spółki, zrezygnował z oferty, ponieważ inwestorzy złożyli zapisy na mniejszą liczbę akcji, niż oczekiwano. Z planów giełdowych wprawdzie studio nie zrezygnowało, ale kiedy zacznie je realizować – nie wiadomo. Inaczej mogą się potoczyć losy innej ze spółek PlayWaya – Games Incubatora, która podpisała list intencyjny z zamiarem nabycia udziałów w notowanej na GPW spółce Platynowe Inwestycje. Wejdzie więc na nią tylnymi drzwiami – podobnie jak kiedyś CD Projekt.

Podgrzewane nadzieje

Największe nadzieje inwestorów budzi oferta publiczna spółki Huuuge Games, choć jej prospekt czekał od sierpnia na zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie od dziś wiadomo, że akcje producentów gier, planujących debiut na rynku głównym, cieszą się dużym zainteresowaniem – przynajmniej dopóki nie rozczarują, tak jak ostatnio było z CD Projektem. W przypadku Huuuge Games atmosferę podgrzewały spekulacje nad wyceną, ponieważ spółka chce pozyskać 150 mln dolarów z emisji, ale pakiety będą też sprzedadzą akcjonariusze spółki, aby w obrocie znalazło się 25 proc. akcji. Można się spodziewać, że będzie o nie ostra walka, ponieważ do gry przystąpią inwestorzy z różnych kontynentów. Spółka, choć ma polskie korzenie, zarejestrowana jest za oceanem i działa globalnie. Biura ma w 10 miastach, ale największe w Szczecinie, w którym pracuje 400 osób z 600 zatrudnianych na świecie. Wybór warszawskiego parkietu był więc dla firmy naturalny, zwłaszcza że – jak mówi  Antoin Gauffin, założyciel i prezes spółki, to drugi największy rynek giełdowy dla producentów gier – po Japonii.

Warto sprawdzić: W co warto inwestować na giełdzie w 2021. Typy analityków

Huuuge specjalizuje się w grach mobilnych i na platformy internetowe. Pieniądze pozyskane na rynku pierwotnym chce przeznaczyć na sfinansowanie przejęć, inwestycje oraz rozwój nowych gier. Zapisy dla inwestorów indywidualnych zaplanowane są do 3 lutego. Potem pozostanie czekanie na przydział akcji i debiut n a GPW, który jest planowany na ok. 19 lutego 2021 r.

W co inwestować w 2021: technologie i biotechnologie

Na akceptację prospektu czeka, o miesiąc krócej niż Huuuge, biotechnologiczny Captor Therapeutics, a biotechnologia przyciąga inwestorów nie mniej niż spółki gamingowe.

Captor Therapeutics specjalizuje się w lekach wywołujących celowaną degradację białek chorobotwórczych (Targeted Protein Degradation – TPD). Działalność koncentruje na opracowaniu leków na choroby onkologiczne i autoimmunologiczne, dla których nie ma możliwości leczenia. Prowadzi sześć projektów badawczo-rozwojowych, mających doprowadzić do odkrycia i opracowania skutecznych i innowacyjnych leków oraz trzy ukierunkowane na rozwój platformy technologicznej. Na działania te pozyskał już z funduszy unijnych i od prywatnych inwestorów 44 mln euro. Pieniądze z oferty publicznej mają pomóc w przyspieszeniu rozwoju projektów i ich komercjalizacji.

Na świecie spółki specjalizujące się w TPD cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów. Ubiegłoroczni debiutanci z Nasdaq, którzy pozyskali po 500 tys. dolarów, już podwoili swoją kapitalizację. W drodze na GPW jest też Vercom, z grupy technologicznej R22, który złożył prospekt w KNF w grudniu ubiegłego roku. Spółka jest dostawcą technologii umożliwiającej integrację i automatyzację różnych kanałów komunikacji elektronicznej W ubiegłym roku przejęła firmę ProfiSMS – lidera czeskiego rynku transakcyjnej i marketingowej komunikacji SMS. Pieniądze z IPO mają jej pomóc w dalszej ekspansji zagranicznej.

"w co inwestować w 2021 ipo"

Na małym parkiecie, czyli NewConnect, może pojawić się w tym roku nawet kilkadziesiąt nowych spółek. Fot Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Crowdfundingowe emisje

Najwięcej spółek wybiera się na NewConnect. Zarząd giełdy 25 stycznia dopuścił do obrotu na alternatywnym rynku akcje Atomic Jelly. Spółka na platformie crowdfundingowej zebrała w 2019 r. ponad 2,44 mln zł. Na razie nie planuje emisji akcji, ponieważ – jak zapewnia jej prezes – dysponuje finansowaniem zabezpieczającym bieżące, a także zapowiedziane produkcje. Dodatkowo czerpie zyski z posiadanych gier, a nadchodzące tytuły mają znacząco ten udział zwiększyć.

Warto sprawdzić: Spółki, na których zarobiono krocie w 2020 na GPW

Na decyzje GPW czeka jeszcze Genomtec, firma zajmująca się opracowaniem i komercjalizacją mobilnej genetycznej platformy diagnostycznej. Rynek spodziewa się również szybkiego debiutu Sunday Energy, firmy zajmującej się fotowoltaiką, która jeszcze w grudniu pozyskała w ofercie publicznej w formie crowdfundingu udziałowego zakładane 4 mln zł. Spółka specjalizująca się w budowie farm słonecznych chce rozszerzyć działalność o usługi monitorowania istniejących już instalacji, ponieważ – jak mówi Michał Sochacki, jej prezes – uczestnicy rynku fotowoltaicznego w kolejnych latach będą potrzebować szeregu usług dodatkowych, dotychczas mało popularnych.

W formie crowdfundingu 4,375 mln zł – maksymalną dopuszczalną przepisami kwotę – zebrała w ciągu zaledwie kilku godzin Mazurska Manufaktura, właściciel marek MM Hygienic oraz Mazurska Manufaktura Alkoholi. To już druga emisja akcji producenta piwa, wódek klasy premium, likierów i nalewek kraftowych. W pierwszej zebrał prawie 2,539 mln zł. Pod koniec grudnia otrzymał też promesę z banku na kredyt technologiczny. Teraz w planach ma rewitalizację Browaru Jurand, którego historia sięga 1898 r. Debiut na NewConnect powinien nastąpić jeszcze w I kwartale.

Warto sprawdzić: W co inwestować na giełdzie w 2021. Ciekawe okazje sWIG80

Teraz pieniądze, później debiut

Przeprowadzanie emisji na platformach crowdfundingowych staje się coraz bardziej popularne. Wcześniej 4,4 mln zł zebrał United Label, wydawca gier niezależnych producentów na konsole i PC z Grupy CI Games, który jako pierwszy zadebiutował w tym roku na alternatywnym rynku. Inwestorzy zainteresowani crowdfundingiem muszą się jednak czasem liczyć z wyjściem z inwestycji po dwóch, trzech latach. Tak będzie w przypadku Bigo, sklepu ze zdrową żywnością, który właśnie zbiera pieniądze na rozwój.

W ubiegłym roku zadebiutowało na GPW siedem spółek, w tym z dużym przytupem Allegro, o którego akcje walczyli również inwestorzy zagraniczni. Rok 2021 też rozpoczął się optymistycznie. Nadzieje rozbudził Answear.com, platforma sprzedaży online, która w trakcie grudniowego, cieszącego się bardzo dużym powodzeniem, IPO pozyskała 46 mln zł i zadebiutowała z prawie 20-procentowym przebiciem. Na razie jednak jest cisza. Bez fajerwerków zmienił rynek notowań z NewConnect na rynek główny budujący elektrownie słoneczne Photon Energy, ale jego akcje – w przeciwieństwie do papierów Answear.com – drożeją. Od debiutu do 25 stycznia kurs wzrósł o prawie 22 proc.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć