Aktualizacja: 23.03.2025 12:49 Publikacja: 21.02.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
Wpłaty na konto PPK będą pochodzić z trzech źródeł: od pracodawcy, pracownika i Państwa. Zarówno w przypadku wpłat po stronie pracownika, jak i pracodawcy wysokość wpłat będzie naliczana procentowo od wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Polski system emerytalny słabo wypada na tle większości systemów stosowanych w blisko 50 badanych pod tym kątem krajów świata.
Portal mojePPK doniósł, że w sierpniu mocno wzrosła liczba uczestników PPK i ich aktywa. Eksperci kręcą nosem i mówią o propagandzie sukcesu.
Do 15 kwietnia powinna trafić na konto osób oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych tzw. dopłata roczna w wysokości 240 zł. Na wpłatę mogą liczyć tylko osoby, które spełniły określony w ustawie warunek.
Pierwszych kilkadziesiąt umów o zarządzanie PPK spółka podpisała już w pierwszych godzinach funkcjonowania programu.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pracownik oszczędzający w PPK może w każdej chwili na swój wniosek wycofać zgromadzone pieniądze.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Uczestnik PPK, który ma już 60 lat, może rozpocząć wypłatę środków z PPK na preferencyjnych zasadach. Skorzystanie z tego uprawnienia spowoduje jednak, że na jego rachunku PPK nie będą już dokonywane nowe wpłaty.
Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) nie stracą swojego statusu, jeśli zmieni się rodzaj umowy łączącej ich z podmiotem zatrudniającym albo ustanie ich zatrudnienie.
Jeśli uczestnik PPK przekroczy limit tzw. 30-krotności, pracodawca - mimo, że nie będzie już odprowadzał za niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - nadal będzie zobowiązany do obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK od całego wynagrodzenia tego uczestnika.
Korzystając z mechanizmu konwersji lub zamiany, uczestnik PPK może ulokować wszystkie środki zgromadzone w PPK w funduszach innych niż te, zdefiniowane dla jego wieku, ale zgodnych z jego oczekiwaniami inwestycyjnymi oraz akceptowanym przez niego poziomem ryzyka.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Rozpoczęcie przez uczestnika PPK w wieku 60+ wypłaty środków ze swojego rachunku PPK spowoduje, że nie otrzyma on już nowych wpłat do PPK (ani dopłat rocznych), choćby nadal pracował. Dotyczy to także sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłatę tylko z jednego z nich.
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia uczestnika PPK, zgodnie z definicją „wynagrodzenia” zawartą w ustawie o PPK. Wpłaty nalicza się i pobiera w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi.
Podmiot, który nie ma siedziby w Polsce, może ustalić z osobą zatrudnioną, że to ona będzie wypełniać – w jego imieniu – obowiązki dotyczące PPK. Zawarcie takiej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas