No i rzecz najważniejsza. W każdej chwili mogę powiedzieć: potrzebuję tych środków, likwiduję konto w PPK. Rozwiązanie bazuje na doświadczeniach z innych krajów i motywuje do trwałego odkładania, do zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze. Jeśli jednak zdecyduję o likwidacji konta przed 60 r.ż. wybiorę wtedy sporą część zgromadzonych środków, lecz nie wszystko – oczywiście są pewne konsekwencje takiego kroku.
Jakie są to konsekwencje?
Po pierwsze podatkowe, po drugie pewnej adekwatności względem systemu – proporcjonalnej. Mamy trzy podmioty, które partycypują w tym projekcie. Ja, Zakład Pracy i Budżet – najogólniej mówiąc. Z mojej części wyjmuję 100 proc. składki – bez podatku dochodowego, ale z podatkiem Belki, czyli od zysków kapitałowych – od tego, co zarobiłem płacę 19 proc. Kwota główna będzie bez żadnych podatków. Z drugiej części, tej, którą dokłada pracodawca, otrzymam 70 proc., z taką samą konsekwencją jak przy moich środkach, czyli też jest tu podatek od zysków kapitałowych, a pozostałe 30 proc. wpłacanych przez pracodawców jest przekierowywane do ZUS. Natomiast jeśli chodzi o trzecią część – czyli tę dopłacaną przez państwo – to ona w całości wraca do Funduszu Pracy – bo stąd de facto pochodzą środki, o których potocznie mówimy: z budżetu Państwa.
Jak PPK mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo finansowe na emeryturze?
Mogą wpłynąć wprost – zwiększając nie tylko naszą siłę nabywczą, ale przede wszystkim zwiększając stopę zastąpienia. Myślę, że realnie to może być nawet do 20 proc.
Dzisiaj stopa zastąpienia wynosi ok. 50 proc. – czyli moja pierwsza emerytura, gdybym dziś na nią przeszedł, będzie wynosić 50 proc. mojej ostatniej pensji. Jednak jeśli nic się nie zmieni, to dane demograficzne mówią, że za 20–30 lat moja pierwsza emerytura będzie wynosiła tylko 20–30 proc. mojej ostatniej pensji. Więc PPK są w stanie wypełnić lukę w wysokości nawet do 20 proc. pensji – jednak tylko w przypadku, gdy pieniądze będą odkładane konsekwentnie. Pamiętajmy przy tym szacunku, że mamy prawo powiększyć swoją składkę do 4 proc. swojej pensji, jak również o możliwości podwyższenia składki pracodawcy do 4 proc. – to jest czynnik, który zależy od nas wprost lub przez stronę społeczną, która może to ustalić w porozumieniach z pracodawcą.
Wiceprezes Zarządu – Maciej Jankiewicz – Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Politechniki Poznańskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał tytuł Executive MBA.
Posiada wieloletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji w Zarządach i Radach Nadzorczych Spółek Kapitałowych. Pełnił funkcje kierownicze i nadzorcze w podmiotach gospodarczych, takich jak: Pocztowo-Bankowe PTE SA., Post Media Service Sp. z o.o., BDM Grupa Inwestycyjna SA, WPH Sp. z o.o.
Współtworzył OFE Pocztylion, w zarządzie od 3 lat. Odpowiada za Sprzedaż i Marketing.
Interesuje się psychologią, zarządzaniem, kwestią otoczenia prawnego i instytucjonalnego biznesu oraz zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem. Wiedzę w tych obszarach pogłębiał na studiach, kursach i warsztatach.
Czynnie uprawia żeglarstwo. Jest instruktorem sportów wodnych.