W każdej ofercie lokat z funduszami jest przekrój bardzo zróżnicowanych strategii. Ważne więc, aby wybrać taką, którą przynosi duże zyski w trakcie dobrej koniunktury, a w czasie jej pogorszenia, mniejsze straty niż rynek. Kierowanie się samym oprocentowaniem lokaty, choć jest ono na ogół atrakcyjne, nie jest więc najlepszym pomysłem. Dobrze jest też zastanowić się czy jest się w stanie podjąć ryzyko, a jeżeli tak, to jak duże.
Na wysoki procent
W BGŻOptimie, z trzymiesięczną lokatą z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku, do końca lipca będą oferowane fundusze zarządzane przez Union Investment TFI. Do wyboru jest sześć – wszystkie o umiarkowanym ryzyku. Można wybrać jeden lub kilka. W fundusze też nie trzeba inwestować w długim terminie. Nie warto się jednak z nich wycofywać przed upływem trzech miesięcy, ponieważ oprocentowanie lokaty spadnie do 1,4 proc. Później już żadnych konsekwencji nie będzie. To rzadkość, ponieważ w większości ofert, w fundusz trzeba zainwestować na znacznie dłużej niż trwa lokata a wcześniejsze wycofanie się z inwestycji obarczone jest opłatą umorzeniową, która zmniejsza ewentualne zyski. W Credit Agricole np. w pierwszym roku wynosi ona 3,5 proc. kwoty odkupienia, w drugim 2,5 proc. a w trzecim 1,5 proc. Dopiero po tym terminie opłata nie jest pobierana.
Minimalna wpłata na lokatę połączoną z inwestycją w BGŻOptimie wynosi 3 tys. zł, ale z tego tylko jedna trzecia pozostanie na lokacie co obniża atrakcyjność oferty i podwyższa ryzyko.
Z 5 procentową lokatą Kapitalny Duet można zainwestować w fundusze – tym razem Amundi TFI – w Eurobanku, ale trzeba się liczyć z tym, że wpłata na inwestycje wynosi więcej, bo 5 tys. zł. Połowa z tej kwoty wpłacana jest na lokatę, a depozyt trwa o miesiąc dłużej niż w BGŻOptimie, przyniesie więc większy zysk. W fundusze trzeba jednak zainwestować przynajmniej na rok. Zaletą obu ofert jest brak opłat manipulacyjnych za kupno jednostek.
Fundusze z importu
Wadą lokat z funduszami jest ograniczona liczba samych funduszy, a właściwie zarządzających nimi TFI. Można wybierać z ofert zaledwie kilku towarzystw: Union Investment TFI w promowanej ofercie BGŻOptimy, Amundi TFI w Credit Agricole i w Eurobanku, NN Investment Partners w ING Banku Śląskim, Millennium TFI w Banku Millennium, Pocztowy SFIO i TFI BGŻ BNP Paribas. Wyjątkiem jest Deutsche Bank, który oferuje Inwestycyjny Duet – Pakiet Srebrny.