Lokata z funduszem daje szansę na zysk

Sama lokata nie przynosi dzisiaj zysków, ale z funduszem daje na nie szansę. Nie zawsze też musi być to inwestycja ryzykowna.

Publikacja: 11.06.2018 16:12

Lokata z funduszem daje szansę na zysk

Foto: pieniadze.rp.pl

W każdej ofercie lokat z funduszami jest przekrój bardzo zróżnicowanych strategii. Ważne więc, aby wybrać taką, którą przynosi duże zyski w trakcie dobrej koniunktury, a w czasie jej pogorszenia, mniejsze straty niż rynek. Kierowanie się samym oprocentowaniem lokaty, choć jest ono na ogół atrakcyjne, nie jest więc najlepszym pomysłem. Dobrze jest też zastanowić się czy jest się w stanie podjąć ryzyko, a jeżeli tak, to jak duże.

Na wysoki procent

W BGŻOptimie, z trzymiesięczną lokatą z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku, do końca lipca będą oferowane fundusze zarządzane przez Union Investment TFI. Do wyboru jest sześć – wszystkie o umiarkowanym ryzyku. Można wybrać jeden lub kilka. W fundusze też nie trzeba inwestować w długim terminie. Nie warto się jednak z nich wycofywać przed upływem trzech miesięcy, ponieważ oprocentowanie lokaty spadnie do 1,4 proc. Później już żadnych konsekwencji nie będzie. To rzadkość, ponieważ w większości ofert, w fundusz trzeba zainwestować na znacznie dłużej niż trwa lokata a wcześniejsze wycofanie się z inwestycji obarczone jest opłatą umorzeniową, która zmniejsza ewentualne zyski. W Credit Agricole np. w pierwszym roku wynosi ona 3,5 proc. kwoty odkupienia, w drugim 2,5 proc. a w trzecim 1,5 proc. Dopiero po tym terminie opłata nie jest pobierana.

Minimalna wpłata na lokatę połączoną z inwestycją w BGŻOptimie wynosi 3 tys. zł, ale z tego tylko jedna trzecia pozostanie na lokacie co obniża atrakcyjność oferty i podwyższa ryzyko.

Z 5 procentową lokatą Kapitalny Duet można zainwestować w fundusze – tym razem Amundi TFI – w Eurobanku, ale trzeba się liczyć z tym, że wpłata na inwestycje wynosi więcej, bo 5 tys. zł. Połowa z tej kwoty wpłacana jest na lokatę, a depozyt trwa o miesiąc dłużej niż w BGŻOptimie, przyniesie więc większy zysk. W fundusze trzeba jednak zainwestować przynajmniej na rok. Zaletą obu ofert jest brak opłat manipulacyjnych za kupno jednostek.

Fundusze z importu

Wadą lokat z funduszami jest ograniczona liczba samych funduszy, a właściwie zarządzających nimi TFI. Można wybierać z ofert zaledwie kilku towarzystw: Union Investment TFI w promowanej ofercie BGŻOptimy, Amundi TFI w Credit Agricole i w Eurobanku, NN Investment Partners w ING Banku Śląskim, Millennium TFI w Banku Millennium, Pocztowy SFIO i TFI BGŻ BNP Paribas. Wyjątkiem jest Deutsche Bank, który oferuje Inwestycyjny Duet – Pakiet Srebrny.

Podobnie jak w BGŻOptimie jest to połączenie trzymiesięcznej lokaty, z której odsetki wynoszą 5 proc., z funduszami, ale ich wybór jest znacznie większy – nie tylko wśród TFI, ale również produktów zagranicznych. Jest ich kilkaset o różnych strategiach i rejonach lokowania wpłaconych na jednostki oszczędności. Podjęcie decyzji, który czy które fundusze wybrać nie jest więc proste. Pomóc w tym może jednak specjalna platforma inwestycyjna db Navi. Znajdują się na nie notowania poszczególnych funduszy w różnych okresach, rankingi, opisy polityk inwestycyjnych, porównania, wysokości opłat. A jest to istotne, ponieważ Deutsche Bank pobiera opłaty manipulacyjne za kupno jednostek. Chętni na Inwestycyjny Duet – Pakiet Srebrny, dostaną tylko bonus w postaci zmniejszenia prowizji o połowę. Prowizja nie jest natomiast pobierana przy inwestycji w Pakiet Złoty – połączenie trzymiesięcznej lokaty na 4 proc. z funduszami.

Minimalna wpłata na każdy z pakietów wynosi 2 tys. z czego połowa pozostanie na lokacie, a połowa będzie zainwestowana – maksymalna wpłata nie jest określona – można kupić dowolną ich liczbę.

Ważny wybór

Minimalne wpłaty na lokaty z funduszami na ogół są niewysokie – większość banków wymaga 2-3 tys. zł, choć są i takie, w których potrzeba 4-5 tys. zł. Największe wymagania ma BGŻ BNP Paribas, w którym trzeba wpłacić minimum 20 tys. zł.

Oferty niewiele się też różnią długością samych lokat. Na ogół są to depozyty trzymiesięczne, tylko w Eurobanku jest czteromiesięczny, w BGŻ BNP Paribas, Banku Millennium półroczny. Millennium ma też ofertę roczną. Największe różnice występują przy koniecznym okresie inwestowania w fundusze, aby uniknąć opłaty umorzeniowej. Może on wynosić od trzech miesięcy do trzech lat jak w Credit Agricole.

Lokata, zwłaszcza krótkoterminowa ma więc być ą do zainteresowania się ofertą, ale nie powinna determinować wyboru inwestycji. W końcu co najmniej połowa oszczędności ma być zainwestowana w fundusz, który wprawdzie ma zarabiać, ale równie dobrze może kapitał uszczuplić. Lepiej przyjrzeć się więc samym funduszom i ich wynikom historycznym, mimo że i one gwarancji zysków nie dadzą.

W każdej ofercie lokat z funduszami jest przekrój bardzo zróżnicowanych strategii. Ważne więc, aby wybrać taką, którą przynosi duże zyski w trakcie dobrej koniunktury, a w czasie jej pogorszenia, mniejsze straty niż rynek. Kierowanie się samym oprocentowaniem lokaty, choć jest ono na ogół atrakcyjne, nie jest więc najlepszym pomysłem. Dobrze jest też zastanowić się czy jest się w stanie podjąć ryzyko, a jeżeli tak, to jak duże.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro