Giełdowi prymusi 2019. Ich akcje mogą dalej zyskiwać

W tym roku na warszawskiej giełdzie nie było łatwo o efektowne stopy zwrotu. Wśród tegorocznych hitów przeważają producenci gier. Pozytywnie też zaskoczyły małe spółki.

Publikacja: 27.12.2019 17:52

Giełdowi prymusi 2019. Ich akcje mogą dalej zyskiwać

Foto: iStock

Zmienna koniunktura na GPW w tym roku nie sprzyjała zarabianiu, mimo to notowania niektórych spółek wyłamały się z tego negatywnego trendu, przynosząc solidne stopy zwrotu. Sprawdzamy, czy dobra passa tych firm ma szanse na kontynuację w kolejnych miesiącach.

""

pieniadze.rp.pl

Czytaj także: Grzeszne vs etyczne. Które spółki dają lepiej zarobić?

Odwrót inwestorów od państwowych gigantów

W tym roku najtrudniej było o zyski w segmencie dużych spółek z indeksu WIG20. Od początku stycznia tylko siedem firm może się pochwalić dodatnią stopą zwrotu. Pod kreską znalazła się większość państwowych gigantów (tylko akcje KGHM zanotowały 10-proc. zwyżkę), podczas gdy pozostałe firmy indeksu na ogół nie miały problemów z przekonaniem do siebie inwestorów. Bezkonkurencyjny w tym gronie był CD Projekt, na którego papierach można było zarobić prawie 80 proc. Kapitalizacja przekroczyła 25 mld zł, co plasuje producenta gier w ścisłej czołówce najbardziej wartościowych spółek z naszej giełdy. Kluczowe znaczenie dla jego postrzegania miały oczekiwania związane z premierą „Cyberpunka 2077″.

– Niewątpliwie 2020 rok będzie czasem weryfikacji założeń. Jest moim zdaniem kilka elementów, które stanowią znaki zapytania, zaczynając od tego, ile kopii „Cyberpunka” spółka finalnie sprzeda. Obecny konsensus to poziomy mniej więcej wolumenów RDR2. Grą, która osiągnęła wyższy wolumen, jest w zasadzie tylko „GTA V”, tyle że ta ostatnia to franczyza, która miała już ugruntowaną pozycję na rynku, natomiast „Cyberpunk” będzie dla graczy nowością. Na jego korzyść przemawiają za to dobre opinie studia wśród graczy oraz fakt, że gra będzie miała premierę w czasie, kiedy baza konsol obecnej generacji będzie bardzo wysoka – wskazuje Kamil Jędrej, analityk Noble Securities.

Premiera zaplanowana jest na kwiecień 2020 r., co oznacza, że będzie miała decydujące znaczenie dla przyszłorocznych wyników.

W czołówce najbardziej zyskownych spółek z WIG20 znalazł się również Play, którego notowania akcji w 2019 roku wzrosły o 75 proc. Nastawienie do sektora telekomów poprawiło się od połowy roku, kiedy to Play skopiował ruch Orange Polska i podniósł ceny ofert abonamentowych. Przyłączenie się do podwyżek było wyraźnym znakiem, że walka cenowa już się zakończyła i telekomy zaczęły się skupiać na wartości.

– Pomimo istotnej poprawy notowań dalej mamy pozytywne podejście do Playa. Spółka ciągle wykazuje najwyższy w sektorze wzrost wyników, cechuje się najwyższymi wskaźnikami generowanej gotówki i dywidendy wśród polskich telekomów – uważa Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

– Liczę na dalsze umocnienie notowań. Wyniki Playa w 2020 r. powinny być wspierane przez wzrost cen mobilnych i dalsze budowanie własnej infrastruktury. A ponadto jeśli aukcja 5G zakończy się na poziomie niewiele wyższym niż ceny startowe, co jest prawdopodobne, jeśli spojrzeć na proponowany przez UKE kształt postępowania, Play może pokusić się o wzrost dywidendy w 2020 roku – dodaje.

Ponadprzeciętną stopę zwrotu, wynoszącą 47 proc., przyniosły akcje Dino. Zwyżka notowań właściciela sieci supermarketów była odpowiedzią na systematyczną poprawę wyników, będącą efektem dynamicznego wzrostu organicznego i coraz wyższych marż.

– Dino w dalszym ciągu powinno korzystać na poprawiającej się sytuacji polskich konsumentów i kontynuować rozwój sieci sklepów przekraczający 250 otwarć rocznie. Poprzez efekt dojrzewania sklepów powinno to również wpływać pozytywnie na wzrost sprzedaży porównywalnej. Jednakże w kontekście poprawy rentowności spółka stała się zakładnikiem swoich wyników z poprzednich kwartałów, w których znacząco pobijała oczekiwania rynku – uważa Krzysztof Kawa, analityk Ipopemy. Dlatego jego zdaniem potencjał do poprawy marży jest ograniczony, zwłaszcza w kontekście rosnącej płacy minimalnej.

– Biorąc to pod uwagę, zakładamy, że poprawa kursu osiągnięta w 2019 roku będzie trudna do powtórzenia w nadchodzącym roku – dodaje.

Czytaj także: Perełki z zagranicznych giełd, gdzie hossa wciąż trwa

Prymusi z indeksu mWIG40

Wśród średnich spółek z mWIG40 w tym roku okazji do zarobku było więcej. Największą stopę zwrotu przyniosły akcje Getin Holding, zyskując prawie 150 proc. Warto jednak zauważyć, że notowania odrabiały straty po fatalnym 2018 roku. – Przyczyną wzrostu kursu akcji Getin Holding były wyniki spółek zagranicznych i ustabilizowanie się sytuacji w Idea Banku, jeśli chodzi o wyniki – wyjaśnia Marcin Materna, analityk Millennium DM. – Myślę, że potencjał może być wyczerpany, bo koniunktura powoli się osłabia w Europie i kraje, gdzie Getin prowadzi swoje biznesy, także zostaną dotknięte spowolnieniem. Biorąc pod uwagę historię grupy i obecność na wschodnich rynkach,w dalszym ciągu uznawałbym ją za inwestycję podwyższonego ryzyka – ocenia.

Niesłabnącym popytem cieszyły się akcje producentów gier. Prym w tym segmencie wiedli Ten Square Games i PlayWay (odpowiednio 152 i 64 proc. w górę). W ocenie analityków obie spółki będą mieć dobre warunki do poprawa wyników w 2020 roku, co powinno być wsparciem dla ich notowań. Przewagą PlayWaya jest zdywersyfikowane portfolio gier, zawierające wiele dobrze sprzedających się produkcji („House Flipper”, „Car Mechanic Simulator 18″, i „Cooking Simulator”), których sprzedaż jest powtarzalna z edycji na edycję. – Zwracamy uwagę na rozwój podejścia spółki do testów jakościowych gier. Oczekujemy, iż obecna skala produkcji gier oraz portowania dotychczasowych bestsellerowych gier studia pozwoli na wygenerowanie 152 mln zł przychodów (wzrost o 19 proc. rok do roku) oraz 73 mln zł zysku netto (wzrost o 20 proc.) w 2020 roku – prognozują analitycy Ipopemy.

Ten Square Games z kolei może się pochwalić silną oraz związaną z grą „Fishing Clash” bazą użytkowników, co zdaniem ekspertów pozwoli na kontynuację wzrostu przychodów w 2020 roku. – Prognozujemy, że Ten Square w 2020 roku osiągnie 332 mln zł przychodów (wzrost o 45 proc.) oraz 98 mln zł zysku netto (wzrost o 40 proc.), głównie dzięki dalszemu rozwojowi gry „Fishing Clash”, wspartemu ekspansją gry w Chinach oraz nowymi grami studia – argumentują eksperci Ipopemy.

Czytaj także: Te spółki biją historyczne rekordy. Wciąż mają potencjał?

Perełki wśród małych spółek

Spora grupa posiadaczy papierów małych firm z sWIG80 może zaliczyć ten rok do udanych. Ponad połowa z nich wypracowała dodatnie stopy zwrotu. Tegorocznym hitem w tym segmencie były papiery Asseco SEE, które przyniosły ponad 120 proc. zysku. Informatyczna spółka przekonała inwestorów wyraźną poprawą tegorocznych wyników. Choć jej notowania mają za sobą mocną zwyżkę, to i tak jej wskaźnik wskazuje na dyskonto wobec średniego poziomu C/Z w sektorze informatycznym, co wynika z rosnących zysków.

– Motorem wzrostu będzie przede wszystkim e-commerce w Turcji, wzrost w terminalach płatniczych, a także lepsze wyniki w rozwiązaniach dla bankowości. Pomimo wielu akwizycji w tym roku (Necomplus, Sonet, Mobven itp.) dzięki mocnym wynikom i silnemu bilansowi spółka będzie w stanie co najmniej utrzymać poziom dywidendy w 2020 roku oraz zwiększać ją w kolejnych latach – argumentuje Małgorzata Żelazko, analityk DM PKO BP.

Wysoką, bo aż 114-proc., stopę zwrotu w tym roku przyniosły walory Enter Air. Przewoźnik ma za sobą udany sezon, który znalazł potwierdzenie w rosnących przychodach i zyskach. Jest to efekt wzrostu rynku turystycznego w Polsce, co przekłada się na wzrost popytu na przewozy czarterowe w kraju, oraz kłopotów europejskich konkurentów.

– W 2020 roku oczekiwałbym utrzymania stosunkowo dobrej sytuacji w branży. Pomimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego w Polsce i Europie sytuacja konsumentów jest stosunkowo solidna, co powinno zapewnić popyt na wycieczki turystyczne. Zarząd spółki formułuje oczekiwania wzrostu przychodów w tempie około 10 proc. w 2020 roku. Uważamy, że jeżeli chodzi o marże, to po ich dynamicznej poprawie w 2019 celem na rok 2020 będzie raczej ich utrzymanie – wyjaśnia Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. Nieoczekiwanie w 2019 roku do łask wróciły akcje Eko Exportu, dając ok. 87 proc. zysku. Specjalizująca się w pozyskiwaniu i sprzedaży mikrosfery (ziarna szlaki powstające w czasie spalania pyłu węglowego) spółka w ostatnim czasie pozyskała nowego partnera handlowego i podpisał kilka umów na dostawy surowca do europejskich krajów, co dobrze wróży jej przyszłym wynikom finansowym.

Zmienna koniunktura na GPW w tym roku nie sprzyjała zarabianiu, mimo to notowania niektórych spółek wyłamały się z tego negatywnego trendu, przynosząc solidne stopy zwrotu. Sprawdzamy, czy dobra passa tych firm ma szanse na kontynuację w kolejnych miesiącach.

Czytaj także: Grzeszne vs etyczne. Które spółki dają lepiej zarobić?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro