Dywidendowe żniwa 2022. Spółki, które będą hojne dla akcjonariuszy

Najatrakcyjniejsze stopy dywidend oferują spółki spoza wskaźnika WIG20. Ale i w nim można znaleźć kilka podmiotów, które zapowiadają przyzwoite wypłaty.

Publikacja: 29.04.2022 17:23

Jest szansa, że w 2022 r. dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie będą bardziej obfite niż w popr

Jest szansa, że w 2022 r. dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie będą bardziej obfite niż w poprzednim. W 2021 r. spółki znacząco zwiększyły zyski, poprawiając możliwości wypłaty dywidendy

Foto: shutterstock

W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki stopy dywidendy, tegoroczne wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. Wspólnie z analitykami sprawdzamy, które firmy będą hojne dla akcjonariuszy.

Sezon dywidend na warszawskiej giełdzie nabiera tempa. Do tej pory już prawie 60 spółek wyszło z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2021 r., a wiele innych zadeklarowało gotowość do jej wypłaty. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne profity.

Jest szansa, że w roku 2022 dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie będą bardziej obfite niż w poprzednim. W 2021 r. spółki znacząco zwiększyły zyski, poprawiając możliwości wypłaty dywidendy.

– Mocne odbicie koniunktury gospodarczej i wyników finansowych spółek z giełdy po okresie zawirowań z 2020 r. pozwoliło im na poprawienie sytuacji bilansowej. Według danych Bloomberga, zagregowany poziom przychodów dla WIG wzrósł w zeszłym roku o blisko 24 proc. rok do roku, a zysk operacyjny udało się w tym okresie porównawczym podwoić. Przełożyło się to również na poprawę wskaźników płynności i zadłużenia, co w konsekwencji powinno implikować wzrost poziomu dywidendy wypłacanej na akcję przez spółki – wyjaśnia Lukas Cinikas, analityk BM BNP Paribas.

Czytaj więcej

Spółki z GPW, które mają patent na rosnące koszty

Prawdziwe dywidendowe perełki czekają na inwestorów na szerokim rynku akcji.

– Zauważamy pojedyncze okazje, gdzie po ostatnich spadkach na krajowym rynku akcji wartość wskaźnika stopy dywidendy znajduje się blisko dwucyfrowych wartości. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że w obecnym otoczeniu gospodarczym (mocnej presji inflacji i wzrostu stóp procentowych) zdolność do wypłaty gotówki może być ograniczona. Przykładowo, spółki z sektora przemysłowego mogą zgłaszać większe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy z uwagi na wzrost cen surowców – zauważa ekspert.

Atrakcyjne stopy dywidendy

Z zebranych propozycji i rekomendacji wynika, że na najwyższy wskaźnik wypłaty inwestorzy mogą liczyć w spółce ED Invest. Tegoroczna dywidenda jest znacząco wyższa niż wypłaty z lat poprzednich. Propozycja zarządu dewelopera zakłada wypłatę 1,01 zł na akcję, podczas gdy przed rokiem wypłacono tylko 0,3 zł na akcję. Oznacza to rzadko spotykaną, bo ponad 20-proc., stopę dywidendy. Na tegoroczną wypłatę nie tylko złoży się większa część zysku na ubiegły rok, ale również wypłacone zostaną częściowo środki zgromadzone na kapitale zapasowym. Wśród pozostałych deweloperów ponadprzeciętnym wskaźnikiem dywidendy wyróżnia się Marvipol, który planuje wypłacić 1,14 zł zysku na akcję, co przy obecnym kursie daje wskaźnik wypłaty 16 proc.

Wysokie stopy dywidend można znaleźć też w sektorze spółek przemysłowych. Najatrakcyjniej wygląda propozycja Atremu, gdzie akcjonariusze mogą liczyć na stopę przekraczającą 17 proc. Spółka chce wypłacić akcjonariuszom niemal cały ubiegłoroczny zysk wynoszący 6,2 mln zł, który był o 166 proc. większy niż rok wcześniej. Atrakcyjnie wygląda także propozycja Alumetalu, który ma za sobą bardzo udany rok. Z uwagi na bardzo dobrą sytuację finansową i obiecujące perspektywy na 2022 r. zarząd zdecydował o rekomendowaniu rekordowej dywidendy na poziomie 106 mln zł, co oznacza wypłatę 6,80 zł na akcję, podczas gdy przed rokiem wypłacono tylko 2,92 zł. Przy obecnym kursie akcji na giełdzie daje to stopę dywidendy ponad 9 proc.

Ponadprzeciętnie wysokie stopy dywidend mogą zapewnić akcje wybranych firm budowlanych. W tym gronie najhojniejszą spółką jest Mostostal Płock. Zamierza wypłacić aż 4 zł na jeden walor, co przy obecnym kursie daje stopę sięgającą prawie 11 proc. Łącznie na wypłatę miałoby trafić 8 mln zł, czyli ośmiokrotnie więcej niż przed rokiem. Hojny będzie też Budimex. Wypłata 23,47 zł na akcję daje atrakcyjny wskaźnik 10,8 proc.

Czytaj więcej

Astronomiczne ceny designu z PRL. Niektórzy wyrzucają skarby na śmietnik

Wyjątkowo hojny dla swoich akcjonariuszy będzie w tym roku Wittchen, który powraca do wypłaty dywidendy po dwóch latach przerwy. Zarząd zarekomendował przeznaczenie na nią ponad 70 proc. ubiegłorocznego zysku netto. Dodatkowo będzie ona powiększona niemal dwukrotnie o środki z kapitału zapasowego utworzonego z zysków z lat ubiegłych. To oznacza, że w tym roku akcjonariusze mogą liczyć na 3,03 zł na akcję, co daje stopę dywidendy wynoszącą prawie 15 proc.

Dywidendowe perełki z WIG20

Po dwóch chudych latach hojniejsze dla inwestorów będą banki, choć przed startem tego sezonu oczekiwania były nieco większe. W przypadku Pekao, którego zdolność do wypłaty 100 proc. zysku potwierdziła KNF, liczono na wypłatę na poziomie 75 proc. zysku (6,1 zł dywidendy na akcję), ale bank ze względu na rynkową niepewność planuje wypłatę 50 proc. zysku, co oznacza 4,3 zł na akcję. Z kolei PKO BP potwierdził możliwość wypłaty blisko 50 proc. zysku, co daje dywidendę 1,83 zł na akcję. Na atrakcyjną wypłatę mogą w tym roku liczyć akcjonariusze Handlowego. Bank zarekomendował wypłatę 715 mln zł, czyli prawie 100 proc. jednostkowego zysku z 2021 r., który był najwyższym wynikiem od siedmiu lat. Na akcję przypadnie zatem 5,47 zł, co daje 9 proc. stopy dywidendy. Zyskiem z akcjonariuszami chcą się też podzielić ING BSK i Santander BP, ale w ich przypadku nie ma co jednak liczyć na atrakcyjne stopy dywidend.

Swoje apetyty w tym roku muszą natomiast nieco ograniczyć akcjonariusze PZU. – Zakładam, że spółka może negatywnie zaskoczyć. Po stracie na poziomie jednostkowym w IV kwartale, szacuję maksymalną dywidendę z PZU na poziomie 2,28 zł, a oczekiwania rynkowe jeszcze przed wynikami był na poziomie 2,6–2,7 zł – zauważa Kamil Stolarski, szef analityków BM Santander.

Swoje plany ujawnił już PKN Orlen. Do akcjonariuszy ma trafić prawie 1,5 mld zł, co oznacza 3,5 zł na akcję i całkiem atrakcyjną stopę dywidendy sięgającą 4,3 proc.

Pozytywną niespodziankę sprawiło inwestorom Orange, które zdecydowało się na powrót do wypłaty dywidendy po sześciu latach przerwy. Poprawa perspektyw, m.in. w postaci rosnących przychodów, sprawiła, że spółka zamierza wypłacić 0,25 zł na akcję.

pieniadze.rp.pl

W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki stopy dywidendy, tegoroczne wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. Wspólnie z analitykami sprawdzamy, które firmy będą hojne dla akcjonariuszy.

Sezon dywidend na warszawskiej giełdzie nabiera tempa. Do tej pory już prawie 60 spółek wyszło z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2021 r., a wiele innych zadeklarowało gotowość do jej wypłaty. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne profity.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro