Aktualizacja: 22.11.2024 01:14 Publikacja: 19.07.2022 10:34
Jeśli pesymizm okaże się przesadzony, a stopy procentowe spadną, część polskich spółek może okazać się głęboko niedowartościowana
Foto: AdobeStock
Wraz z mocnym spadkiem cen akcji na warszawskiej giełdzie ruszyła lawina obniżek wycen spółek w wydawanych przez biura maklerskie rekomendacjach. Mimo to wciąż ceny w nich zawarte są wyraźnie wyższe niż na rynku, dlatego nadal przeważają pozytywne zalecenia.
– Wyceny spółek w rekomendacjach mają tendencję do dostosowywania się do cen akcji. Z tego też powodu ich obniżanie w rekomendacjach nie zawsze musi oznaczać odpowiednio duże pogorszenie sytuacji fundamentalnej. Drugi powód do obniżania wycen również ma niewielki związek z perspektywami wzrostu: wyceny wielu spółek spadły ostatnio, bo wzrosły rentowności obligacji, a więc także koszt kapitału, który jest używany do dyskontowania przyszłych przepływów. Trzecim powodem może być faktycznie pogorszenie perspektyw w niektórych spółkach. Polskie firmy generalnie osiągały w ostatnich kwartałach bardzo dobre wyniki, lecz inwestorzy oczekiwali już spadku zysków – dlatego wskaźnik C/Z (ceny do zysku) spadł do niespotykanie niskich poziomów – wskazuje Adam Łukojć, dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz.
Ależ finisz funduszy akcji. O takich wynikach jak za ubiegły rok krajowi zarządzający marzyli pewnie latami.
Obligacje, fundusze polskich akcji, papiery mniejszych spółek oraz akcje z sektora technologicznego – takie inwestycje na nowy rok polecają specjaliści.
Zmiany na krajowej scenie politycznej znacząco poprawiły postrzeganie spółek z indeksu WIG20, które przez większa część 2023 roku pozostawały wyraźnie w tyle za mniejszym spółkami.
Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Klienci aplikacji finansowej z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą od teraz handlować ułamkowymi akcjami ponad 70 spółek notowanych w Europie, już od jednego euro.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Zamiast oczekiwanego odreagowania po piątkowej wyprzedaży indeksy w Warszawie pogłębiły korektę. Wśród największych firm najchętniej pozbywano się akcji Pekao, JSW i Allegro.
Kursy akcji producentów szczepionek, firm medycznych i związanych z opieką zdrowotną spadały po informacji że sekretarzem Departamentu i Opieki Społecznej zostanie znany Robert F. Kennedy Jr. , który nie uznaje szczepionek
Na rynkach kapitałowych zmienność jest czymś naturalnym, przypominają analitycy. Niekwestionowanym hitem tego roku jest złoto, którego zwyżki wyniosły fundusze metali szlachetnych na pierwsze miejsce. Na dwa miesiące przed końcem roku kandydatów do przejęcia pozycji lidera nie ma wielu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas