Obligacje skarbowe coraz bardziej konkurują z lokatami. Już prawie 7 proc.

Oprocentowanie papierów dłużnych Skarbu Państwa rośnie z miesiąca na miesiąc a wraz z nim zainteresowanie kupujących.

Publikacja: 28.07.2022 11:34

Obligacje skarbowe coraz bardziej konkurują z lokatami. Już prawie 7 proc.

Foto: Adobe Stock

W czerwcu oprocentowanie rocznych papierów o zmiennej stopie procentowej wynosiło 5,25 proc. w skali roku, a dwuletnich 5,5 proc. W lipcu odpowiednio 6 i 6,25 proc., a sierpniowych, w związku z kolejną podwyżką stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt. proc. będzie wynosiło 6,5 i 6,75 proc. Banki zyskują więc coraz poważniejszego konkurenta. Tylko w czerwcu w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa zainwestowało trzy razy więcej osób niż w maju.

Na przekór lokatom

Ministerstwo Finansów wystartowało z nową ofertą papierów dłużnych o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od wysokości stopy referencyjnej NBP w czerwcu bieżącego roku. Zmieniło też oprocentowanie innych papierów a w sierpniu zajdą kolejne zmiany. W sprzedaży znajdą się nowe obligacje trzyletnie o oprocentowaniu stałym. Odsetki od nich, w pierwszym okresie odsetkowym będzie naliczane od 100 zł i wynosiło 6,5 proc., a w kolejnych latach od wartości i odsetek naliczonych za poprzedni rok. Papiery te zastąpią dotychczas oferowane trzylatki o oprocentowaniu zmiennym.

Podwyższone będzie też będzie oprocentowanie papierów rocznych obligacji zmiennoprocentowych do 6,5 proc, a dwuletnich 6,75 proc. oraz o 0,5 pkt proc. obligacji o zapadalności od 4 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosiło 6,5 proc dla czterolatek i 6,75 dla dziesięciolatek.

Czytaj więcej

Czy obligacje to dobra inwestycja przy obecnej inflacji

Inwestycja na krócej i na dłużej…

Ministerstwo Finansów emituje obligacje skarbowe o różnych terminach wykupu. Najkrótsze są trzymiesięczne, których oprocentowanie jest stałe i naliczane od wartości nominalnej w dniu wykupu. Oprocentowanie serii licowej wynosi 3 proc. Nie zmieni się też w emisji sierpniowej.

Oprocentowanie zmiennych obligacji rocznych w pierwszym miesiącu wynosi będzie od sierpnia wynosiło 6,5 proc. w skali roku, w kolejnych, miesięcznych okresach odsetkowych będzie równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży, która na razie jest zerowa. Odsetki wypłacane są co miesiąc. Podobnie jest ze zmiennoprocentowymi dwulatkami, których oprocentowanie uzależnione jest od stopy referencyjnej i powiększane o marżę wynosząca 0,25 proc. W lipcu w sprzedaży są jeszcze trzylatki, z których odsetki uzależnione są od stopy WIBOR 6M. Ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 6 proc. w skali roku. Od sierpnia zastąpią je nowe trzylatki o oprocentowaniu stałym.

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację i w sierpniu będzie wynosiło 6,5 proc. a w kolejnych latach będzie równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1 proc. Odsetki będą wypłacane po każdym roku oszczędzania.

… dla rodziny i na przyszłość…

Od czerwca na coraz więcej mogą liczyć beneficjenci Programu Rodzina 500+. Oprocentowanie Rodzinnych Oszczędnościowych Sześcioletnich Obligacji Skarbowych w czerwcu, w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym, zostało podniesione z 3,5 proc. do 5,7 proc. w skali roku, w lipcu do 6,2 proc., a w sierpniu wzrośnie do 6.7 proc. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie sześciolatek będzie zmienne, nadal wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i 1,5-procentowej marży.

Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji emerytalnych w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wzrosło w czerwcu z majowych 3,7 do 5,75 proc. w skali roku, w lipcu do 6,2 proc., a w sierpniu będzie wynosiło 6,75 proc. W kolejnych okresach odsetkowych będzie zmienne, wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji, marży wynoszącej 1,25 proc. z roczną kapitalizacją. Kapitał będzie się powiększał, ponieważ do wartości oszczędności będą dopisywane odsetki naliczone za poprzedni rok. To inwestycja na lata, ponieważ pieniądze będą wypłacane dopiero po zakończeniu oszczędzania. Ma to jednak sens ze względu na charakter papierów, które wyemitowane zostały dla chcących oszczędzać w nich na przyszłość.

Czytaj więcej

Rekordowe ceny monet PRL. Kolekcjonerzy rzucili się na numizmaty

… oraz wybranych lub z premią

Na coraz wyższe i na najwyższe oprocentowanie mogą liczyć inwestujący w Rodzinne Oszczędnościowe Dwunastoletnie Obligacje Skarbowe przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie w maju wynosiło zaledwie 4 proc. w skali roku, w czerwcu 6 proc., w lipcu 6,5 proc., a w sierpniu wzrośnie do 7 proc. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie zmienne i wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji, ale marża tak jak dotychczas, będzie wynosił 1,75 proc.

Najniżej oprocentowane są roczne obligacje premiowe. Można w nich liczyć na zaledwie1,5-procentowe odsetki, ale bonusem jest możliwość wygrania kwoty od 10 zł do 100 tys. zł. Losowanie odbędzie się 16 lutego 2023 r.

Szczegółowe informacje o aktualnej ofercie wszystkich obligacji znajdują się na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. W papiery można zainwestować dowolną kwotę, rozpoczynając od 100 zł. Dostępne są przez internet i w oddziałach PKO BP. Od 26 lipca można też kupować papiery nowej, sierpniowej emisji w drodze zamiany.

W czerwcu oprocentowanie rocznych papierów o zmiennej stopie procentowej wynosiło 5,25 proc. w skali roku, a dwuletnich 5,5 proc. W lipcu odpowiednio 6 i 6,25 proc., a sierpniowych, w związku z kolejną podwyżką stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt. proc. będzie wynosiło 6,5 i 6,75 proc. Banki zyskują więc coraz poważniejszego konkurenta. Tylko w czerwcu w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa zainwestowało trzy razy więcej osób niż w maju.

Na przekór lokatom

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Rynek Kapitałowy
Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę