W czerwcu oprocentowanie rocznych papierów o zmiennej stopie procentowej wynosiło 5,25 proc. w skali roku, a dwuletnich 5,5 proc. W lipcu odpowiednio 6 i 6,25 proc., a sierpniowych, w związku z kolejną podwyżką stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt. proc. będzie wynosiło 6,5 i 6,75 proc. Banki zyskują więc coraz poważniejszego konkurenta. Tylko w czerwcu w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa zainwestowało trzy razy więcej osób niż w maju.
Na przekór lokatom
Ministerstwo Finansów wystartowało z nową ofertą papierów dłużnych o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od wysokości stopy referencyjnej NBP w czerwcu bieżącego roku. Zmieniło też oprocentowanie innych papierów a w sierpniu zajdą kolejne zmiany. W sprzedaży znajdą się nowe obligacje trzyletnie o oprocentowaniu stałym. Odsetki od nich, w pierwszym okresie odsetkowym będzie naliczane od 100 zł i wynosiło 6,5 proc., a w kolejnych latach od wartości i odsetek naliczonych za poprzedni rok. Papiery te zastąpią dotychczas oferowane trzylatki o oprocentowaniu zmiennym.
Podwyższone będzie też będzie oprocentowanie papierów rocznych obligacji zmiennoprocentowych do 6,5 proc, a dwuletnich 6,75 proc. oraz o 0,5 pkt proc. obligacji o zapadalności od 4 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym będzie wynosiło 6,5 proc dla czterolatek i 6,75 dla dziesięciolatek.
Czytaj więcej
Czy obligacje detaliczne, zwłaszcza nowe papiery oszczędnościowe, są korzystną propozycją przy obecnej inflacji?
Inwestycja na krócej i na dłużej…
Ministerstwo Finansów emituje obligacje skarbowe o różnych terminach wykupu. Najkrótsze są trzymiesięczne, których oprocentowanie jest stałe i naliczane od wartości nominalnej w dniu wykupu. Oprocentowanie serii licowej wynosi 3 proc. Nie zmieni się też w emisji sierpniowej.