Mocno rosną przede wszystkim akcje największych spółek, których walory najmocniej odczuły negatywne skutki globalnych zawirowań. WIG20 w ostatnich dniach kontynuował dobrą pasę i jest na dobrej drodze do sforsowania tegorocznego szczytu ze stycznia. Zmiana nastawienia inwestorów do tego segmentu w połączeniu z atrakcyjnymi wycenami, będącymi w dużej mierze efektem ostatniej przeceny, sprawia, że akcje spółek z WIG20 mogą być ciekawym pomysłem na najbliższe miesiące. Które spółki są godne uwagi.
Czytaj więcej
Niskie wyceny firm na GPW stwarzają warunki do wycofania spółek z parkietu. Bierzemy pod lupę kilka dużych wezwań, których losy ważą się obecnie.
Alior i Pekao
Biorąc pod uwagę korzystne otoczenie sprzyjające poprawie wyników, zachęcająco wyglądają wyceny banków. Jak zauważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium, fundamenty krajowego sektora bankowego są stabilne, a perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych dobrze wróży ich wynikom. – Wyniki banków za I kwartał 2023 r., które niebawem zostaną opublikowane, powinny być bardzo dobre. Wydaje się, że najlepsze perspektywy, jeśli chodzi o wzrost kursu, mają te, gdzie ryzyko prawne portfela hipotecznego jest najmniejsze, czyli Alior i Pekao – wskazuje. Jego zdaniem jak na razie nie widać również oznak pogarszania się jakości portfeli kredytowych w sektorze, a wynik odsetkowy pozostaje na wysokim poziomie, dlatego przy porównywalnej wycenie banków na bazie wskaźnika ceny do zysku C/Z czynnik ryzyka prawnego obecnie wydaje się najważniejszy przy ocenie atrakcyjności inwestycyjnej krajowych banków.
Grupa Kęty
Pozytywnie w tym roku zaskakują notowania Grupy Kęty, której akcje wróciły do łask po fatalnej końcówce poprzedniego roku, kiedy zarząd pokazał słabsze od oczekiwań rynku prognozy wyników na ten rok. Jak zauważa Krzysztof Pado, analityk DM BDM, obawy inwestorów okazały się jednak przesadzone. – W I kwartale kurs odreagowywał, ponieważ poprawiało się otoczenie makro dla spółki, więc inwestorzy zaczęli oczekiwać, że tegoroczne wyniki mogą być lepsze niż założenia zarządu. Zdają się to potwierdzać szacunkowe wyniki I kwartału, które spółka pokazała w drugiej połowie marca. Były one oczywiście słabsze rok do roku, ale lepsze, niż zakładał rynek – wskazuje. Podkreśla, że gdyby spółka zachowała historyczną sezonowość wyników, to są podstawy do podniesienia prognozy w dalszej części roku przez zarząd. Warto też wziąć pod uwagę sowitą dywidendę, którą spółka planuje wypłacić w tym roku. Do akcjonariuszy ma tracić łącznie ponad 603 mln zł z zysku za 2022 r., co oznacza wypłatę 62,5 zł na jedną akcję. Przy aktualnym kursie daje to stopę dywidendy na atrakcyjnym poziomie ok. 11 proc.
Czytaj więcej
Sezon dywidend na GPW nabiera tempa. Przybywa spółek z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2022 rok. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźniki stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć dywidendowe żniwa.