Zachowaj spokój i postaw na lokatę terminową

Wielu z nas posiada oszczędności, na które sukcesywnie pracowaliśmy przez ostatnie lata. Być może niektórzy z nas pozyskali je dzięki przemyślanym inwestycjom, a inni na skutek odziedziczonego spadku. Bez względu jednak na te okoliczności, zazwyczaj stanowią one dodatkowe zabezpieczenie na czas emerytury, pełnią funkcję poduszki finansowej, albo też mają wspomóc w przyszłości nasze dzieci lub wnuki. Nie zaskakuje więc, że rozważając możliwe opcje zainwestowania tego kapitału, chcemy być spokojni co do wybranego rozwiązania – zarówno w odniesieniu do jego bezpieczeństwa, jak i gwarantowanego zysku. Wiadomo też, że do wyboru mamy w tej sytuacji co najmniej kilka możliwości, w tym m.in. instrumenty finansowe takie jak choćby akcje czy obligacje, zakup nieruchomości, konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe. Jeżeli jednak tym, na czym zależy nam najbardziej, są przejrzyste warunki umowy, stabilność, niskie ryzyko, chęć ochrony kapitału przed wpływem inflacji, a także łatwy i szybki dostęp do posiadanej gotówki – depozyty terminowe będą optymalnym rozwiązaniem.

Dlaczego właśnie depozyt?

Lokata to produkt bankowy przeznaczony do deponowania kapitału i jednocześnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów jego pomnażania. Jest to proste, stabilne i bezpieczne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, bez względu na znajomość rynku kapitałowego. Depozyt obecnie jest tym atrakcyjniejszy, iż w dobie kryzysu eksperci rekomendują ulokowanie nadwyżek finansowych właśnie w produktach niskiego ryzyka, natomiast odradzają inwestycje ryzykowne np. na giełdzie, gdzie zawsze pozostaje element ryzyka i możliwość popełnienia błędu inwestycyjnego. Nie rekomendują też zamrażania środków np. poprzez zakup nieruchomości, bowiem blokuje to dostęp do gotówki, która niespodziewanie może okazać się potrzebna. Wybierając jednak lokatę bankową, powinniśmy kierować się nie tylko wysokością oprocentowania, ale też renomą samego banku. Co prawda po tym, jak po raz pierwszy od 2015 r. obniżono stopy oprocentowania, wielu porzuciło myśl o otwarciu depozytu, to jednak należy pamiętać, że mimo to nadal można znaleźć banki, które utrzymały oprocentowanie na atrakcyjnym poziomie, zapewniając przy tym gwarancję wypłacenia depozytu do kwoty 100 tys. EUR. Należy do nich BFF Banking Group, czyli grupa z ponad 35-letnim doświadczeniem, ekspert na polu finansów, w tym depozytów, która działa w 12 europejskich państwach.  W przypadku depozytu takiego jak Facto, warto także nadmienić, że jedną z korzyści, jakie niesie ze sobą jego otwarcie jest tzw. procent składany. Co to oznacza w praktyce?

Jak działa procent składany?

Procent składany najłatwiej określić jako odsetki od odsetek. Po wielu latach działania takiego mechanizmu zyski z odsetek mogą być wyższe niż regularna kwota wpłacana na konto, czyli część kapitałowa. Działanie procesu można prześledzić na prostym przykładzie (bez odejmowania podatków):

Zakładając lokatę półroczną na 10 tys. zł z oprocentowaniem w wysokości 1,5% w skali roku, czyli takim, jakie oferuje wspomniane BFF Banking Group w przypadku Lokaty Facto na 3 lub 6 miesięcy, po pół roku będziemy mieli kwotę po opodatkowaniu 10 060,19 zł bez żadnego dodatkowego wysiłku z naszej strony. Jeśli tę kwotę ulokujemy na lokacie na kolejne 6 miesięcy, to odsetki w wysokości 1,5% będą naliczane już od kwoty 10 060,19 zł, czyli wyniosą kilka groszy więcej. Zarobimy więcej, bo kapitał powiększy się o odsetki. Mając to na uwadze, lokując oszczędności, nie musimy wcale korzystać tylko z lokaty długoterminowej, gdyż możemy wybrać tę na kilka lub kilkanaście miesięcy z atrakcyjniejszym oprocentowaniem. Następnie wystarczy po prostu pamiętać o jej systematycznym odnawianiu. Wówczas proces naliczania odsetek od odsetek będzie zachodził przez wiele lat, dzięki czemu finalny wynik na naszym rachunku może być imponujący.

„Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić” – to podobno cytat z Alberta Einsteina.

Jak działa lokata i którą z nich wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje lokat, a do najpopularniejszych należą właśnie terminowe. Jedyne, co należy określić w ich przypadku, to czas deponowania pieniędzy oraz kwotę. Natomiast po upływie terminu lokaty zapisanej w umowie, kapitał wraca na wskazane konto wraz z naliczonymi odsetkami. Co prawda pieniądze ulokowane na depozycie można wypłacić przed upływem jego okresu ważności, jednak najpewniej będzie wiązało się to z utratą odsetek. Kolejnym ważnym aspektem, który z pewnością będzie miał wpływ na nasz wybór, jest to, czy oprocentowanie lokaty jest zmienne, czy stałe w skali roku. To właśnie ta druga opcja stanowi gwarancję, że w razie kolejnej zmiany stóp, oprocentowanie do końca trwania lokaty pozostanie na tym samym poziomie. Jest to szczególnie ważne w przypadku załamania gospodarki, którego w dobie pandemii obawia się tak wielu.  Idąc tym tropem, warto wziąć pod uwagę, że w trosce nie tylko o nasz kapitał, ale również nasze zdrowie i bezpieczeństwo, istotnym czynnikiem podczas wyboru lokaty powinna być możliwość otwarcia jej bez konieczności wychodzenia z domu, co ma miejsce właśnie w przypadku Lokaty Facto. Jej otwarcie jest szybkie i bardzo proste – wystarczy skorzystać z wniosku na stronie internetowej, w którym należy podać swoje dane osobowe i numer rachunku bankowego oraz przygotować skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości. Najważniejszy warunek jest taki, że wielkość pojedynczej lokaty powinna wynosić minimum 5000 zł.

Lokaty terminowe oferowane przez banki można założyć w zasadzie na dowolny termin, wynoszący od miesiąca do nawet 5 lat. W przypadku Lokat Facto, które są dowodem na to, że nadal można znaleźć depozyty pozwalające na pomnożenie środków, są to okresy wynoszące 3, 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48 lub 60 miesięcy, gdzie na szczególną uwagę zasługują depozyty 3- i 6-miesięczne ze stałym oprocentowaniem 1,5 proc. w skali roku czy roczna lokata z oprocentowaniem 1,3 proc. Na takie warunki mogą liczyć zarówno klienci nowi, jak dotychczasowi, bowiem oferta BFF Banking Group nie jest ograniczona czasowo czy poprzez szczególne warunki. Skorzystać może z niej każdy zainteresowany.

Bezpiecznie jak na lokacie

Śmiało można powiedzieć, że lokata bankowa to bezpieczne lokowanie kapitału. Oprocentowanie w skali roku jest zwykle wyższe niż w przypadku np. konta oszczędnościowego, można wybrać dowolny okres lokowania pieniędzy i mamy zawsze dostęp do kapitału. Wcześniej wpłacone pieniądze można zawsze wypłacić nie tracąc środków, jedynie nie zyskując odsetek (czyli wypłacamy tyle, ile wpłaciliśmy). Ponadto, wpłacając środki na depozyt, możemy skupić się np. na zarabianiu kolejnych pieniędzy, zamiast opracowywać strategie inwestycyjne, gdzie bardzo istotne jest to, na ile potrafimy przewidzieć, jak będą zmieniały się trendy i w co zainwestować, aby nie stracić. A to zawsze wiąże się z dość dużym ryzykiem.

Właścicielem marek Lokata Facto oraz BFF Banking Group jest Banca Farmafactoring S.p.A.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Na historię spłaty kredytu każą czekać tygodniami

Od ręki do kilku dni trzeba standardowo czekać w banku na wydanie historii spłat ...

Nie chcesz papierów z banku? Dostaniesz CD

Jeśli klient nie godzi się na otrzymywanie korespondencji z banku w formie elektronicznej to ...

Lokaty dla mobilnych. O ile więcej można zarobić?

Banki często oferują korzystniejsze warunki na rachunkach dla osób korzystających z konta na smartfonie. ...