Oszczędzaj z głową. Jak uniknąć błędów przy oszczędzaniu?

Pandemia koronawirusa i jej wpływ zarówno na nasze codzienne życie, jak i sytuację ekonomiczną sprawiły, że wielu z nas musiało zrewidować swoje wydatki. To także czas, gdy mieliśmy okazję przekonać się, jak ważne jest posiadanie oszczędności na czarną godzinę czy też odpowiednio wysokiej poduszki finansowej. Dlatego jeśli jeszcze nie zaczęliśmy regularnie oszczędzać, przez co nie posiadamy odpowiedniego zabezpieczenia finansowego – to najwyższy czas, aby wprowadzić zmiany w domowych finansach. Jak do tego podejść, aby oszczędzać systematycznie, lecz z głową?

Bądź realistą

Kluczem do uniknięcia najczęściej popełnianych błędów podczas oszczędzania, jest sporządzenie dobrego planu oraz regularne odkładanie kwot dostosowanych do potrzeb i możliwości oszczędzającego. Ze względów psychologicznych ważne jest także określenie celu oszczędzania, jak np. odłożenie na poduszkę finansową czy tymczasowe gromadzenie oszczędności na remont mieszkania lub wakacje. Istotny jest także wybór odpowiedniego sposobu odkładania środków, czyli takiego, który oprócz zapewnienia im bezpieczeństwa może także umożliwić pomnożenie kapitału. Mając to wszystko na uwadze, jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania są obecnie lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe, jak np. Lokata Facto oferowana przez BFF Banking Group, czyli międzynarodowy bank, który od ponad 35 lat uchodzi za eksperta w dziedzinie finansów, funkcjonując przy tym na terenie 12 europejskich państw.

Warto także pamiętać, że oszczędzanie nie jest wcale trudne, jeśli zabierzesz się do niego z głową. Po pierwsze rozpoczynając oszczędzanie, sprecyzuj swój cel oszczędnościowy. Ważne, byś dobrał go na miarę swoich możliwości finansowych. Jeśli jesteś w stanie odłożyć 200-300 zł miesięcznie, nie zakładaj, że za 3 lata wyremontujesz całe mieszkanie wyłącznie z odłożonych środków. Niezależnie jednak od bycia realistą i obiektywnego oglądu sytuacji, nie bój się jednocześnie myśleć także o możliwym zysku. Szczególnie, gdy już od samego początku dysponujesz nieco większą kwotą, która będzie stanowiła podstawę Twojej lokaty.

Brak określonego celu zbierania pieniędzy może szybko zniechęcić do oszczędzania.

Odkładaj od razu po wypłacie

Zamiast czekać na koniec miesiąca, wpłać oszczędności na odrębny rachunek od razu po otrzymaniu pensji. Jeśli postanowisz sobie, że odłożysz pieniądze pod koniec miesiąca, finalnie może okazać się, że nie będzie czego odkładać. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przy oszczędzaniu. Natomiast mając na uwadze to, jakie oferty dostępne są obecnie na rynku, taką mechanikę budowania oszczędności warto najlepiej połączyć z otwarciem krótkoterminowej lokaty, przykładowo na 3 miesiące, którą możemy następnie systematycznie odnawiać. W ten sposób nie tylko ulokujemy zebrane dotychczas środki w bezpiecznym miejscu, które uchroni je przed zbyt pochopnym wydaniem, ale też pomnożymy nasz kapitał o naliczone w tym okresie odsetki. Najlepszym tego przykładem jest wspomniana już Lokata Facto, która zakładana na krótsze okresy, takie jak 3 lub 6 miesięcy, daje nam stałe oprocentowanie w skali roku wynoszące 1,50%. Aby ją otworzyć wystarczy depozyt w wysokości 5000 zł i co równie ważne – można założyć dowolną liczbę lokat, każdą na inny okres, który może wynosić nie tylko 3 albo 6 miesięcy, ale także 9, 12, 18, 24, 36, 48 czy nawet 60.

Oszczędzanie powinno mieć charakter regularny, nie zaleca się odkładania „raz na jakiś czas” olbrzymiej kwoty – lepiej odkładać niewielkie sumy, ale systematycznie.

Oszczędzanie ma być przyjemnością 

Decydując się na to, że zaczynamy poważnie podchodzić do oszczędzania i chcemy systematycznie zwiększać kwotę wpłaconą na depozycie, powinniśmy rozważyć dwutorowe rozwiązanie. Wówczas z jednej strony zebrany już kapitał, w wysokości minimum 5000 zł, możemy wpłacić na wspomnianą już Lokatę Facto. Natomiast dodatkowo, co miesiąc, możemy przelewać znacznie mniejszą kwotę na powiązany z nią rachunek depozytowy, który jest także oprocentowany na poziomie 0,5% w skali roku. W ten sposób po zakończeniu Lokaty Facto dysponujemy odsetkami od niej oraz dodatkową odłożoną na rachunku kwotą, o którą możemy powiększyć nowo zakładany depozyt.

Przeszacowanie możliwości

Jednym z często popełnianych błędów przy oszczędzaniu jest także rzucanie się na zbyt głęboką wodę, czyli próba odłożenia wyższych kwot, niż jesteśmy w stanie realnie wygospodarować na ten cel. W takim wypadku, jeśli przeszacujesz swoje możliwości, możesz doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie pieniędzy na bieżące wydatki i sięgniesz po oszczędności, albo zerwiesz lokatę przed terminem, tracąc zebrane do tej pory odsetki. W konsekwencji możesz dojść do wniosku, że nie stać cię na oszczędzanie.

I pamiętaj – do oszczędzania powinieneś mieć odrębne konto lub lokatę terminową. W innym wypadku nie będziesz w stanie postawić jasnej granicy pomiędzy środkami na bieżące zakupy, a oszczędnościami. Jeśli ta granica będzie płynna, będziesz podświadomie podbierał pieniądze, które zaplanowałeś odłożyć.

Bezpieczne pieniądze

Po tym, jak po raz kolejny na rynku zostały obniżone stopy procentowe, opcja zainwestowania w ryzykowne instrumenty finansowe dające szansę atrakcyjnego zarobku, jest jeszcze bardziej kusząca. Dlatego zwłaszcza teraz tak istotny jest wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego, czyli takiego, który oprócz gwarancji pomnożenia kapitału, zapewni mu także bezpieczeństwo. Zazwyczaj kuszące jest, aby podejmując tę decyzję, bazować jedynie na bieżących wydarzeniach na rynku, a nie uważnie śledzić i dokładnie analizować długofalowe trendy. Drugim, prawdopodobnie jeszcze częściej popełnianym błędem jest brak wystarczającej  wiedzy o rynku kapitałowym. W takiej sytuacji, kuszeni obietnicą wysokiego zysku, inwestujemy zgromadzony kapitał w instrumenty wysokiego ryzyka, co w przypadku niedoświadczonego inwestora grozi poniesieniem straty znacząco przewyższającej potencjalny zysk. Dlatego zamiast wybierać fundusze inwestycyjne albo samodzielnie inwestować na giełdzie, najlepiej postawić na lokatę terminową, czyli rozwiązanie niewymagające praktycznie żadnego wysiłku czy specjalistycznej wiedzy z naszej strony.

Warto także pamiętać, że lokata bankowa to po prostu bezpieczne lokowanie kapitału przy stosunkowo wysokim oprocentowaniu. Wybierając oprocentowanie stałe masz pewność, że nie zmieni się ono w przypadku zmiany stóp procentowych na rynku. Lokaty mają też swoje ograniczenia – nie można z nich regularnie wypłacać środków ani ich dokładać, ale można zakładać je w dowolnej liczbie i na różnorodny okres np. 3, 6, 9 czy 12 miesięcy. Jeżeli nadal nie masz przekonania do tego, aby otworzyć depozyt, weź pod uwagę fakt, że każdy bank działający na terenie Unii Europejskiej, w tym także wspomniane BFF Banking Group, musi należeć do systemu gwarancji, co w praktyce oznacza, że masz zawsze pewność, niezależnie od sytuacji ekonomicznej, że otrzymasz zwrot depozytu do kwoty wynoszącej aż 100 tys. euro.

Właścicielem marek Lokata Facto oraz BFF Banking Group jest spółka Banca Farmafactoring S.p.A.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Mobilne bankowanie tylko z polskim numerem?

Z zagranicznym numerem telefonu nie zawsze da się korzystać z mobilnej aplikacji polskich banków. ...

Banki wprowadzają nowe zabezpieczenia płatności przez internet

Już nie tylko kodem SMS klienci będą zatwierdzać transakcje w internecie. Banki przygotowują nowe, ...

Prawo nie zabrania, ale czy będą klienci

Banki mogą być otwarte w niedziele w centrach handlowych, ale z takiej możliwości nie ...