Nagrodę ustanowiły w 2016 r.: Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz warszawski Dom Spotkań z Historią.
Kapituła pod przewodnictwem wybitnego prawnika prof. Wojciecha Kowalskiego uhonorowała nagrodą dla naukowca dr Kamilę Kłudkiewicz za książkę „Wybór i konieczność. Kolekcje polskiej arystokracji w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza 2016).
Nagrodę dla dziennikarza otrzymał red. Wojciech Przybyszewski, kolekcjoner i publicysta, redaktor naczelny czasopisma „Spotkania z zabytkami”. Jest on autorem ponad 300 artykułów popularnonaukowych i naukowych, w tym dotyczących kolekcjonerstwa i ochrony dziedzictwa narodowego.
Nagrodą dla instytucji wyróżniono Muzeum Okręgowe w Toruniu za zorganizowanie w 2016 r. wystawy „Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich zbiorach. Durer, Gybrechts, Willmann…”. Na wystawie i w katalogu udokumentowano fakt, że kolekcjoner Tadeusz Wierzejski (1892–1974) wyposażył największe muzea w arcydzieła europejskiej klasy. 300 eksponatów na wystawę wypożyczono z kilkunastu muzeów, w tym np. z Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, muzeów narodowych w Warszawie i Poznaniu. Wiele z tych dzieł zdjęto ze stałych ekspozycji, co świadczy o wysokiej klasie kolekcji i daru Wierzejskiego. O wystawie pisałem w „Moich Pieniądzach” 9 czerwca 2016 r. Kuratorem był Paweł Czopiński.
Atrakcją uroczystości był m.in. występ pianisty Pawła Popko, który odegrał polonezy skomponowane przez Tadeusza Kościuszkę.