Kolejny numer pisma dla kolekcjonerów zamiast pralki

Janusz Mikołaj Szymański zasłynął jako twórca znakomitego zbioru ekslibrisów i grafiki.

Publikacja: 14.10.2015 21:00

W ostatnim zeszycie „Polskiego Słownika Biograficznego” (numer 205) znajduje się hasło o Januszu Mikołaju Szymańskim (1938–1998), wybitnym kolekcjonerze grafiki i współczesnego ekslibrisu. W latach 90. zasłynął jako prywatny wydawca cenionego na świecie półrocznika „el”. Było to ekskluzywne czasopismo dla kolekcjonerów ekslibrisów wydawane w nakładzie 100 egzemplarzy po polsku i niemiecku.

W każdym numerze wklejone były oryginalne grafiki sygnowane ołówkiem przez największych polskich artystów, np. Ryszarda Stryjca, Henryka Fejlhauera, Eugeniusza Geta Stankiewicza. Pismo trafiało do wybranych największych światowych bibliotek oraz kolekcjonerów. Szymański wydał 15 numerów „el”.

Swoją kolekcję ekslibrisów zapisał Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy. Część kolekcji trafiła do innych krajowych bibliotek. Ekslibrisy zaczął zbierać w 1962 r. Już w 1964 r. zorganizował wystawę w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim. Był wielkim popularyzatorem kolekcjonerstwa. Przygotowywał wystawy i prelekcje, własnym sumptem wydawał katalogi.

Przez lata dokumentowałem dorobek kolekcjonerski Janusza M. Szymańskiego (m.in. nr 2/1989 miesięcznika „Sztuka”). W wywiadzie dla miesięcznika „Pani” powiedział mi, że jeden z numerów „el” wydał za oszczędności przeznaczone na zakup nowej pralki.

Przypomnę, że pierwszy tom „Polskiego Słownika Biograficznego” wydała Polska Akademia Umiejętności w 1935 r. Do dziś edycja zawiera ok. 30 tys. naukowych biogramów. Zamieszczenie biogramu w PSB to nobilitacja. W tym przypadku doceniono dorobek kolekcjonerski.

Niedawno PSB opublikował biogram np. Stefana Szumana, który miał wybitną kolekcję dzieł m.in. Witkacego. Obrazy ze zbioru Szumana uzyskują na aukcjach wyższe ceny właśnie z uwagi na fakt, że należały do wielkiego kolekcjonera.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay