Prywatne muzeum światowej sztuki

Obrazy Kislinga, Mędrzyckiego czy Modiglianiego można obejrzeć w prywatnej kolekcji w Kontancinie. Trzeba się jednak wcześniej umówić.

Publikacja: 16.08.2015 19:07

30 tys. euro kosztują wczesne obrazy Henryka Epstejna

30 tys. euro kosztują wczesne obrazy Henryka Epstejna

Foto: archiwum kolekcjonera

Portal rynku sztuki artinfo.pl zamieścił kolekcjonerskie ogłoszenie. Prywatne muzeum artystów Ecole de Paris w Konstancinie poszukuje obrazów Henryka Epsteina na wystawę, którą otworzy we wrześniu.

Muzeum zorganizował warszawski deweloper i kolekcjoner Marek Roefler. Od 2010 roku każdy może zwiedzić zbiory (www.villalafleur.pl) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. W wyremontowanej zabytkowej willi prezentowane są dzieła polskich artystów, którzy zwykle w pierwszej dekadzie XX w. wyjechali do Paryża w poszukiwaniu szczęścia. Są dzieła np. Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego, Augusta Zamoyskiego, Louisa Marcoussisa, Wacława Zawadowskiego.

Międzynarodową atrakcją muzeum są m.in. dzieła Mojżesza Kislinga (1890–1953), który ukończył akademię w Krakowie, był uczniem Józefa Pankiewicza. Obrazy Kislinga osiągają wysokie ceny na aukcjach Sotheby’s i Christie’s. Artysta odniósł sukces i stał się legendą cyganerii artystycznej.

W Konstancinie wita gości „Autoportret” Kislinga. Na podstawie badań archiwalnych ustalono, że obraz należał do sławnego marszanda Leopolda Zborowskiego, który wylansował np. Amadeo Modiglianiego. Zborowski (1889–1932) urodził się w Zaleszczykach (!), mieszkał we Lwowie. Rok temu na aukcji w Genewie Marek Roefler kupił rysunkowy portret Zborowskiego autorstwa Modiglianiego. To pierwsze dzieło Modiglianiego w polskich zbiorach. Prawdopodobnie jest to szkic wstępny do któregoś z olejnych portretów Zborowskiego.

Roefler deklaruje, że kolekcji poświęca co najmniej godzinę dziennie. Na światowych aukcjach tropi dzieła polskich artystów-emigrantów. Przed udziałem w aukcji ustala limit cenowy, żeby nie poniosła go fantazja. Na bieżąco śledzi Artprice (www.artprice.com) czyli światowy portal notowań na rynku sztuki. Wie, ile na świecie kosztują obrazy danego artysty z danego okresu oraz w podobnym formacie i czy wcześniej nim handlowano. Licytuje przez telefon.

Henryk Epstein (1891–1944), któremu w tym roku muzeum zorganizuje monograficzną wystawę, urodził się w Łodzi. W 1912 r. osiadł w Paryżu w słynnym budynku La Ruche, gdzie miał pracownię również Marc Chagall. Ekspresyjne obrazy Epsteina osiągają ceny od ok 3 tys. do ok. 30 tys. euro. Najbardziej cenione są wczesne kompozycje z lat 1916–1920.

W polskich muzeach nie ma obrazów Epsteina. Na wystawę wypożyczą je europejskie muzea i prywatni kolekcjonerzy. To już piąta z kolei monograficzna wystawa. Do każdej Marek Roefler wydaje dwujęzyczny album, który rozsyłany jest do światowych muzeów, galerii i kolekcjonerów.

Rok temu prezentowano dorobek Maurycego Mędrzyckiego (1890–1951), malarza pochodzącego z Łodzi. Należał on do sław cyganerii artystycznej z Montparnasse. Związany był ze słynną modelką Kiki. Malował jej akty, które wystawiane są w Konstancinie. To ostatnia chwila, żeby obejrzeć je przed wrześniową zmianą ekspozycji. Oprócz ok. 50 dzieł Mędrzyckiego można obejrzeć przekrojową wystawę kilkudziesięciu innych artystów.

Roeflerowi jako kolekcjonerowi i właścicielowi muzeum nie przysługują żadne przywileje podatkowe. Nie korzysta z państwowych dotacji. Z prywatnych środków organizuje wystawy, ponosi koszty ubezpieczeń i transportu, wydaje albumy.

—Janusz Miliszkiewicz

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru