Dwieście neonów atrakcją dla turystów

W najnowszym numerze (maj – czerwiec) „Spotkań z zabytkami” zamieszczono kilka ważnych tekstów o kolekcjonerstwie.

Publikacja: 15.06.2016 21:03

„Spotkania z zabytkami”, maj – czerwiec,  2016

„Spotkania z zabytkami”, maj – czerwiec, 2016

Foto: Rzeczpospolita

Martyn Janduła zachęca do odwiedzenia prywatnego muzeum neonów, które od czterech lat działa na terenie Soho Factory na warszawskim Kamionku. Kolekcję stworzyli Ilona Karwińska i David Hill. Zbiory liczą w sumie ok. 200 eksponatów. Są wyjątkową atrakcją zwłaszcza dla zagranicznych turystów, którzy znają muzea neonów z innych krajów. Fragmenty kolekcji prezentowano na wystawach m.in. w Londynie, Amsterdamie, Luxemburgu. W 2015 roku w Noc Muzeów to miejsce odwiedziło ok. 18 tys. gości.

Seweryn Kuter i Krzysztof Przylicki zapraszają na wystawę w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu. Można tam obejrzeć 400 wybitnych dzieł pochodzących z nieznanej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich. Są to m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka i Rafała Malczewskich, Leona Wyczółkowskiego. Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, któremu Litawińscy podarowali dorobek życia. Tadeusz Litawiński (1902-1986) był zamożnym inżynierem budownictwa.

W Kazimierzu warto obejrzeć także wystawę obrazów Wojciecha Flecka (1903-1972). Litawiński był mecenasem artysty. Planował stworzyć muzeum jego dorobku. Fleck nie został jeszcze odkryty przez rynek sztuki. Obrazy artysty pojawiają się sporadycznie i mają niskie ceny, niewspółmierne do ich wartości artystycznej.

„Spotkania” informują o specjalnej aplikacji dla antykwariuszy i kolekcjonerów ArtSherlock. Dzięki niej można uniknąć zakupu dzieł zrabowanych z polskich muzeów w czasie II wojny światowej.

Redakcja zachęca także do przeczytania monografii Dariusza Kacprzaka „Kolekcje ziemi obiecanej” o zbiorach łódzkiej burżuazji. Książkę wydał Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

„Spotkania z zabytkami” świętują w tym roku jubileusz 40-lecia. Od początku edukują w zakresie kolekcjonerstwa. Stałym działem jest rubryka „Zbiory i zbieracze”. W ubiegłorocznym numerze (marzec – kwiecień) w odredakcyjnym tekście „Piętnaście lat kroniki kolekcjonerstwa” zostały opisane publikacje o kolekcjonerstwie zamieszczane w „Moich Pieniądzach”.

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem