Bibliofilska gratka na aukcji w Sotheby’s w Paryżu

Ponad pół milion euro zapłacił nowy właściciel egzemplarza pierwszego wydania „W stronę Swana” autorstwa Marcela Prousta. To gratka dla wielbicieli tego pisarza.

Publikacja: 04.11.2017 13:59

Pierwsze wydanie powieści „W stronę Swanna” sprzedane na aukcji za ponad pół miliona euro

Pierwsze wydanie powieści „W stronę Swanna” sprzedane na aukcji za ponad pół miliona euro

Foto: AFP

Na świecie zostało zaledwie pięć egzemplarzy pierwszego wydania tej powieści, która ukazała się w 1913 roku. „W stronę Swana” to pierwsza część siedmiotomowego quasi-autobiograficznego cyklu powieściowego „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Cykl uważany jest przez krytyków literatury za arcydzieło.

Marcel Proust rozpoczął pracę nad powieścią w lipcu 1909 roku, a zakończył na krótko przed swoją śmiercią w 1922 roku. Fragmenty pierwszego tomu, czyli „W stronę Swanna” – ukazały się w 1911 roku na łamach czasopisma „Le Figaro”, a w całości opublikowany zostały 14 listopada 1913 roku nakładem paryskiego wydawnictwa Grasseta. Proust – pochodzący z zamożnej rodziny – sam zapłacił koszty druku na luksusowym, ręcznie robionym japońskim papierze, które wyniosły 300 ówczesnych franków czyli około 4,3 tys złotych przeliczając na współczesne pieniądze.

Sprzedana na aukcji w Paryżu książka była jednym z pięciu egzemplarzy pierwszego wydania „W stronę Swana”, które należały do Marcela Prousta.

– Tych pięć kopii jest niemal mitycznych dla wielbicieli Prousta – mówi Benoît Puttemans, specjalista ds. manuskryptów z paryskiego oddziału domu aukcyjnego Sotheby’s. Zawsze gdy, któraś z nich trafia na aukcję staje się sensacją i wydarzeniem. W 2013 roku jeden z egzemplarzy został sprzedany w Paryżu za 601,5 tys. euro. Wcześniejsze aukcje pierwszych wydań miały miejsce w 2001 i 2007 roku. Jeden z pięciu egzemplarzy należących Prousta zaginął w czasie II wojny światowej, prawdopodobnie został skradziony przez Nazistów i znajduje się w prywatnych rękach, podobnie jak reszta książek.

Sprzedana na aukcji w tym roku książka należała do asystenta pierwszego wydawcy Prousta – Louisa Bruna. Proust podarował mu książkę w 1916 roku, po tym jak porzucił swojego pierwszego wydawcę Bernarda Grasseta.

W książce jest osobista, odręcznie napisana przez Marcela Prousta dedykacja.

Książka została sprzedana 30 października za 535,500 euro.

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem