Nie ma już kobierców w domach, są w muzeach

Pierwszy katalog prezentujący kobierce z kolekcji Teresy Sahakian pokazywanej na Zamku Królewskim.

Publikacja: 09.12.2015 21:00

Katarzyna Połujan „Kobierce modlitewne”, Zamek Królewski w Warszawie 2015

Katarzyna Połujan „Kobierce modlitewne”, Zamek Królewski w Warszawie 2015

Foto: Rzeczpospolita

W Zamku Królewskim w Warszawie na stałej ekspozycji w pałacu Pod Blachą prezentowane są kobierce ze zbiorów Teresy Sahakian (1915–2007). W 1993 r. kolekcjonerka powołała fundację i przekazała do Zamku m.in. 600 unikalnych tkanin. To najwybitniejsza na świecie kolekcja kobierców kaukaskich, często odwiedzana przez turystów. Teraz Fundacja Teresy Sahakian wydała pierwszy polsko-angielski katalog prezentujący fragment zbioru. Opisuje 62 kobierce modlitewne pochodzące z XVIII–XIX w., głównie z Persji i Kaukazu. To lektura przydatna dla kolekcjonerów, antykwariuszy, miłośników sztuki. Autorką katalogu jest Katarzyna Połujan.

Przed II wojną mąż Teresy Sahakian, Georg (1889–1963), Ormianin z perskim paszportem, był znawcą orientalnych dywanów, pracował jako ekspert m.in. dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Prowadził usługi w zakresie kupna-sprzedaży, ekspertyz, prania i reperacji zabytkowych tkanin. Był ekonomistą z wykształcenia i kolekcjonerem z pasji. Od 1948 r. państwo Sahakianowie prowadzili ceniony antykwariat w Brukseli.

Polska przez wieki pośredniczyła w wymianie kulturalnej między Persją i Kaukazem a Europą.

Przed II wojną ściany i podłogi polskich domów były udekorowane kobiercami. Widać to na fotografiach, np. w „Dziejach rezydencji na Kresach” Romana Aftanazego (11 tomów). Po wojnie stopniowo zmieniała się mentalność Polaków i wystrój ich domów. Kobierce przestały budzić zainteresowanie.

Po 1989 r. podejmowano w Polsce próby stworzenia rynku zabytkowych kobierców. Rempex od 2004 r. organizował specjalistyczne aukcje, ale nie było popytu. Nie przetrwały specjalistyczne antykwariaty w Warszawie i Krakowie. Sporadycznie na aukcjach oferowane są dawne kobierce, najczęściej z początku XX w.

Fundacja Teresy Sahakian od lat finansuje monografie dla kolekcjonerów, wydawane przez Zamek Królewski. Ukazały się np. dwujęzyczne albumy o porcelanie z Korca i srebrach gdańskich. Prezentowane w katalogu kobierce można zobaczyć na specjalnej wystawie w pałacu Pod Blachą.

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku