Reklama
Rozwiń

Opłaca się być w dobrym towarzystwie

Udział w uznanych międzynarodowych targach sztuki pozwala wypromować polskich artystów na światowym rynku

Publikacja: 29.11.2012 00:22

Wojciech Bąkowski, bez tytułu, 2006, 12 x 9 cm,  rysunek pisakiem na folii, fot. Galeria Stereo, Poz

Wojciech Bąkowski, bez tytułu, 2006, 12 x 9 cm, rysunek pisakiem na folii, fot. Galeria Stereo, Poznań

Foto: Archiwum

W tym roku polskie galerie pojawiły się na najbardziej liczących się na świecie targach Art Basel w Bazylei (są organizowane od 1970 r.). Komisja wybiera  300 najlepszych galerii. Polskę reprezentowały: Galeria Starmach, Fundacja Galerii Foksal oraz Raster.

Dwie pierwsze w tym roku uczestniczyły w targach już po raz dziesiąty. Galeria Starmach tradycyjnie pokazuje dokonania klasyków, między innymi Edwarda Krasińskiego, Romana Opałki i Aliny Szapocznikow.

Natomiast Fundacja Galerii Foksal ma w ofercie dokonania Wilhelma Sasnala i Pawła Althamera. Obecna pozycja tych artystów w dużej mierze została zbudowana dzięki wcześniejszym pokazom ich prac właśnie na Art Basel.

Spośród młodych Fundacja Galerii Foksal zaprezentowała Juliana Jakuba  Ziółkowskiego oraz Annę Molską. Ta druga ostatnio wystawiała m.in. w Broadway 1602  w Nowym Jorku oraz w Tate Modern w Londynie.  W Kompasie Młodej Sztuki jest ewidentnie niedoceniona; znajduje się dopiero na  20. pozycji.

Pod szyldem Rastra pojawił się międzynarodowy kolektyw artystyczny Slavs & Tatars. Skupił się na Eurazji – przestrzeni „na wschód od muru berlińskiego i na zachód od Muru Chińskiego”; na terenie tym od wieków islam współistniał z chrześcijaństwem.

Równolegle w Bazylei odbywają się targi LISTE, w których uczestniczą młode galerie (na nich zaczynały Raster i Fundacja Galerii Foksal). W tym roku po raz drugi na LISTE obecna była poznańska Galeria Stereo. Pokazała solową wystawę Wojciecha Bąkowskiego „Suchy pion”.

Do grona prestiżowych targów niedawno dołączyły londyńskie Frieze Art, które  w tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane w Nowym Jorku. Podobnie jak w Bazylei komisja decyduje o udziale aplikujących z całego świata galerii. Wśród najlepszych 175 znalazła się Galeria Leto z projektem  „Transatlantyk”.

W tym samym czasie, kiedy trwają targi Art Basel, organizowane się liczne wystawy, wspólne działania. Takim przykładem jest Volta8, w której wzięła udział m.in. Galeria Program. Przedstawiła dokonania młodych, m.in.: Maess, Bartłomieja Górnego, Marcina Łuczkowskiego i Mariusza Tarkawiana.

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony