Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl) 29 października wystawi prace kilkudziesięciu klasyków powojennej sztuki, np. Aliny Szapocznikow, Ryszarda Winiarskiego, Jana Tarasina. Rynkową atrakcją są trzy obrazy Ryszarda Grzyba (ceny od 26 do 32 tys. zł).
Warto zwrócić uwagę na grafikę niesłusznie zapomnianego artysty Stanisława Dawskiego (1905-1990). Jego drzeworyt z 1961 r. „Postać” wyceniono na 2,2 tys. zł. Artysta zakomponował odbicia deski, widzimy po prostu słoje drewna. Już w czasach socrealizmu tworzył takie abstrakcyjne grafiki. Atakowany za tzw. formalizm odpowiadał, że jego prace są na wskroś realistyczne, gdyż utrwalają wygląd desek.
Ozdobą aukcji jest obraz Zdzisława Beksińskiego namalowany w 1971 r. (cena wywoławcza 98 tys. zł). Antykwariaty i domy aukcyjne zarzuciły ostatnio rynek pracami artysty, licząc na większe zainteresowanie po filmie o Beksińskim „Ostatnia rodzina”.
Kolejną aukcję, „Sztuka świata”, Sopocki Dom Aukcyjny zaplanował już na 3 listopada. Odbędzie się w Warszawie. Wśród 224 obiektów znajdą się dawne obrazy europejskich malarzy. Będzie też biżuteria, srebrne naczynia stołowe, ceramika, drzeworyty japońskie z XIX wieku, wizerunki dalekowschodnich bóstw wykonane ze złoconego brązu.
W ofercie wyróżnia się złoty zegarek marki Patek z 1897 r. Ma niezwykle dekoracyjną kopertę przedstawiającą sfinksa (cena wyw. 50 tys. zł). Pochodzi z warsztatu najsłynniejszego polskiego zegarmistrza Antoniego Patka (1812-1877), który wyemigrował po powstaniu listopadowym i w Genewie otworzył firmę produkującą zegarki.