Srebrna biżuteria i galanteria z czasów PRL

Monografia wyrobów spółdzielni Imago Artis.

Publikacja: 03.02.2016 21:00

Michał Myśliński, „Rozbite zwierciadło”,  Instytut Sztuki PAN 2015

Michał Myśliński, „Rozbite zwierciadło”, Instytut Sztuki PAN 2015

Foto: Rzeczpospolita

Srebrna biżuteria jest symbolem sztuki użytkowej z czasów PRL. Budzi coraz większe zainteresowanie kolekcjonerów. Rośnie liczba transakcji w internecie. Instytut Sztuki PAN wydał monografię Michała Myślińskiego „Rozbite zwierciadło. Biżuteria i galanteria Spółdzielni Przemysłu Artystycznego Imago Artis”. Jest to poradnik dla kolekcjonerów i antykwariuszy. Zawiera setki fotografii wzorów produkowanych przez Imago Artis, indeks nazwisk i spis obiektów.

Michał Myśliński, historyk sztuki, zbadał archiwa spółdzielni, która istniała w latach 1947–1998. Dotarł do byłych pracowników lub ich spadkobierców. Dzięki książce krążące po rynku wyroby przestaną być anonimowe. Okazuje się, że wytwarzano nawet nożyki z kości słoniowej do cięcia papieru. W PRL istniało pięć wielkich spółdzielni zajmujących się srebrną biżuterią i drobną galanterią: ORNO, Warmet, Imago Artis, Rytosztuka, Metaloplastyka. Zrzeszone były w Cepelii (Centrali Przemysłu Artystycznego i Ludowego). Wyroby tych spółdzielni to ręczna, kunsztowna robota. Przydałyby się monografie ich wszystkich.

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony