Krakowskie muzeum buduje pomnik swojego dobrodzieja

Ukazał się kolejny tom monografii poświęconej wybitnemu kolekcjonerowi Feliksowi Jasieńskiemu.

Publikacja: 07.12.2016 19:00

Danuta Godyń,  Magdalena Laskowska Rysunki, akwarele, pastele z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, Muzeu

Danuta Godyń, Magdalena Laskowska Rysunki, akwarele, pastele z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, Muzeum Narodowe Kraków 2016

Foto: materiały prasowe

Feliks Jasieński (1861 – 1929) był największym polskim kolekcjonerem sztuki. Światowej klasy zbiór w 1920 r. ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie. Teraz muzeum wydaje dziewięciotomową, dwujęzyczną monografię kolekcjonera. Całość będzie gotowa w setną rocznicę przekazania daru.

W 2014 r. ukazał się pierwszy tom: biografia Feliksa Jasieńskiego autorstwa dr Agnieszki Kluczewskiej–Wójcik. Teraz wydano tom „Rysunki, akwarele i pastele z kolekcji Feliksa Jasieńskiego”, przygotowany przez Danutę Godyń i Magdalenę Laskowską.

Z lektury wynika, że Feliks Jasieński zdobył najlepsze polskie dzieła z początku XX w. Wśród nich np. arcydzieła Wyspiańskiego: „Główka Helenki”, „Autoportret z żoną”, „Macierzyństwo”, cykl „Widoków na Kopiec Kościuszki”. Obrazy te były reprodukowane tysiące (miliony?) razy. Kojarzy je każdy Polak. W czasach PRL reprodukcje powielane przez RUCH wisiały niemal w każdej szkole.

W najnowszym tomie oglądamy ok. 800 dzieł nie tylko takich gwiazd jak np. Julian Fałat, Jacek Malczewski czy Józef Chełmoński, ale także mniej znanych artystów.

Na świecie Feliksa Jasieńskiego rozsławiła kolekcja sztuki japońskiej, którą stworzył podczas licznych podróży. Miłośnicy sztuki przyjeżdżają z zagranicy do Krakowa specjalnie po to, żeby oglądać japonika z jego zbiorów. Japończycy wydali o nich monografię.

Feliks Jasieński chciał podarować kolekcję Warszawie, ale w 1901 r. w stolicy wrogo przyjęto dzieła pokazywane w Zachęcie. W odwecie kolekcjoner rozwiesił na froncie Zachęty słynny transparent z napisem: „Nie dla bydła”. Feliks Jasieński zbierał i lansował nieznanych wtedy młodych artystów, np. Olgę Boznańską. Największe muzea świata powstały z prywatnych zbiorów. Wyobraźmy sobie, jak ubogie byłoby krakowskie muzeum, gdyby Jasieński nie podarował ok. 15 tysięcy dzieł, wśród których jest np. legendarny „Szał uniesień” Podkowińskiego. Krakowskie muzeum wydając monografię buduje pomnik swojego dobrodzieja. Redaktorką całości jest dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay