Wiadomo już, co będzie główną atrakcją Moto Weteran Bazaru, największych w Polsce targów zabytkowych pojazdów (www.motoweteranbazar.pl). Odbędą się 16 stycznia w Łodzi. Organizatorzy ujawnili, że przyjedzie kolekcjoner Tomasz Skrzeliński i zaprezentuje auto marki Brush z 1911 r., którym jechał m.in. w rajdzie o Grand Prix Lwowa.
Samochód wyprodukował jeden z największych amerykańskich konstruktorów, inżynier Alanson Brush (1878–1952). Na początku XX stulecia robił supertanie auta dla niezamożnych farmerów. Przegrał jednak konkurencję z Henrym Fordem (1863–1947).
Tomasz Skrzeliński to postać znana nie tylko w naszym kraju. Dwukrotnie uczestniczył w Królewskim Rajdzie Londyn–Brighton, najbardziej prestiżowym rajdzie weteranów szos. W 1997 r. jechał tam peugotem z końca XIX wieku, a w 2013 r., wraz z kolekcjonerem Markiem Sankowskim, ramblerem z 1903 r. Kierując samochodem marki Warszawa M-20, uczestniczył w rajdzie z Paryża do Pekinu. Tomasz Skrzeliński jest licencjonowanym rzeczoznawcą zabytkowych pojazdów, a jednocześnie doskonałym gawędziarzem. Warto posłuchać barwnych opowieści o tym, jak zabytkowymi autami objechał kulę ziemską. Łódzkie targi to okazja do poznania wybitnych kolekcjonerów. Można tam upolować oryginalne części zamienne do zabytkowych samochodów i motocykli lub nawiązać kontakt z firmami specjalizującymi się w rekonstrukcji. A przede wszystkim można kupić taki pojazd, w tym militarny. Kto nie ma doświadczenia, powinien skorzystać z porady rzeczoznawcy.
Aukcja varsavianów
Powoli w nowym roku rozkręca się krajowy rynek sztuki i antyków. Na 28 stycznia Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl) zapowiedział aukcję varsavianów. Niestety, nie będzie na niej ani jednego obrazu Tadeusza Cieślewskiego (1870–1956), najwyżej cenionego malarza warszawskich pejzaży i lubianych obiektów stołecznej architektury. Ale zgromadzono dzieła kilkunastu mniej znanych malarzy, którzy z powodzeniem naśladowali mistrza. Ich obrazy są zdecydowanie tańsze, ale też dekoracyjne. Na przykład już za 600 zł będzie można kupić akwarelę Jerzego Pawłowskiego (1909–1991), a za 4 tys. zł – Władysława Chmielińskiego.
Poza tym na aukcji pojawią się prace nierozpoznanych artystów. To okazja dla kolekcjonerów z pasją badacza. Są również grafiki Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, Feliksa Jabłczyńskiego, Stefana Mrożewskiego.