Nagrody Kompasu Młodej Sztuki 2017 rozdane

Do początku stycznia na wystawie pokonkursowej można oglądać prace twórców najwyżej ocenionych przez czołowe galerie sztuki.

Publikacja: 23.12.2017 08:00

Bartosz Kokosiński, „Obraz pożerający rzeczywistość” i fotografie instalacji pokazywanych w CSW Zame

Bartosz Kokosiński, „Obraz pożerający rzeczywistość” i fotografie instalacji pokazywanych w CSW Zamek Ujazdowski oraz w Galerii Krynki; prace te można obejrzeć w Galerii (-1).

Foto: Rzeczpospolita, Leszek Fidusiewicz

Mecenas Kompasu Młodej Sztuki

W ubiegłym tygodniu, 13 grudnia, podczas wernisażu wystawy pokonkursowej zostały ogłoszone wyniki Kompasu Młodej Sztuki 2017. Uroczystość odbyła się w Galerii (-1) należącej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zwycięzcą siódmej edycji rankingu został Bartosz Kokosiński, który otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jej fundatorem oraz mecenasem wystawy jest Fundacja Banku Millennium. Nagrodę wręczyła prezes Fundacji, Iwona Jarzębska.

Specjalną nagrodą (5 tys. zł) została wyróżniona Agnieszka Kus (ósma pozycja w tegorocznym Kompasie Młodej Sztuki). Przekazał ją artystce Piotr Hofman, prezes Grupy Invest i kolekcjoner. Dyplom za wybitne osiągnięcia w promocji młodych polskich twórców, którzy zajmują wysokie pozycje w Kompasie, został przyznany krakowskiej galerii Zderzak, jednej z najlepszych i najstarszych polskich galerii prywatnych.

Sztuka najnowsza jest bardzo zróżnicowana. Powstają prace surrealistyczne, figuratywne, klasyczne rzeźby, filmy wideo oraz instalacje. Nie ma jednego dominującego stylu, co widać na wystawie w Galerii (-1).

Wśród ponad 20 prac artystów z czołówki Kompasu Młodej Sztuki prezentowany jest m.in. „Obraz pożerający rzeczywistość” Bartosza Kokosińskiego oraz fotografie jego oryginalnych instalacji pokazywanych w CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Krynki.

Można zobaczyć także „Sen o Omanie” Katarzyny Karpowicz, która zajęła drugą pozycję w rankingu. Nie można przeoczyć niewielkich prac Agaty Kus, która skupia się na tematyce kobiecej. Artystka w tym roku była nominowana do prestiżowej nagrody Deutsche Banku „Spojrzenia”. Konkurs ten wygrała Honorata Martin, która w Kompasie Młodej Sztuki znalazła się na trzeciej pozycji.

Na wystawie uwagę zwracają również: obraz Marcina Zawickiego, rysunek Mariusza Tarkawiana wykonany tuszem i ołówkiem („The Most Expensive Art Exhibition”) oraz „ubrana” w złote cekiny praca Mai Kitajewskiej. W przestrzeń Galerii (-1) świetnie wpisuje się też gigantyczny obraz Grzegorza Kozery. Coraz bardziej docenianą u nas fotografię artystyczną reprezentują zdjęcia Diany Lenonek oraz Ignacego Skwarcana. Jest też obiekt wiecznego eksperymentatora Łukasza Surowca oraz rzeźba z brązu „Sekret” Grzegorza Gwiazdy, docenionego już przez włoskie galerie. Dzieła zostały wypożyczone z galerii komercyjnych, od artystów oraz z prywatnych kolekcji.

Kompas Młodej Sztuki jest współtworzony przez czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne (w tym roku było ich 80). Szefowie i właściciele galerii wskazują najlepszych ich zdaniem młodych artystów. Jedynym ograniczeniem jest wiek – do 35. roku życia.

Kompas Młodej Sztuki stał się już rozpoznawalną marką. Jest świetnym przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną, kolekcjonerów i inwestorów.

Wystawa w Galerii (-1) PKOI w Centrum Olimpijskim w Warszawie jest otwarta do 2 stycznia 2018 r.

Kama , współinicjatorka Kompasu Młodej Sztuki

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem