W Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, 20 stycznia odbyło się „Spotkanie dobroczyńców Muzeum Narodowego w Krakowie”. Po raz pierwszy wręczono Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie”. Doroczną nagrodę ustanowiły w 2016 r. Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz warszawski Dom Spotkań z Historią.
W pierwszej edycji (za rok 2015) nagrodę przyznano w trzech kategoriach: dla naukowca, dziennikarza i instytucji.
W kategorii: naukowiec kapituła nagrodziła dr Dariusza Kacprzaka za monografię „Kolekcje Ziemi Obiecanej. Zbiory artystyczne łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej 1880 – 1939″.
Nagrodą dla dziennikarza został uhonorowany Janusz Miliszkiewicz. W uzasadnieniu zwrócono uwagę przede wszystkim na cotygodniowe artykuły w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Giełdy Parkiet”, popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego.
Nagroda dla instytucji przypadła Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – za przygotowanie wystawy i opublikowanie katalogu „Kolekcja Aleksandra Kazimierza Wyrwińskiego”. Kolekcja ta liczy ponad 600 zabytków o dużej wartości historyczno–patriotycznej.