Sensację wywołała sprzedaż – za ok. 2 mln dolarów – polskiej monety z 1621 r. z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy. Rekord padł 10 stycznia na aukcji nowojorskiej firmy Triton (www.cng.coins.com). Taką samą monetę możemy obejrzeć w Muzeum Czapskich w Krakowie (oddział Muzeum Narodowego, www.muzeum.krakow.pl).
100 dukatów z portretem Zygmunta III Wazy ma średnicę 7 cm, waży – 350 gramów. Ryszard Kondrat z Warszawskiego Centrum Numizmatycznego przekonuje, że moneta ta jest uznawana przez międzynarodowych kolekcjonerów za jedną z dziesięciu najpiękniejszych w dziejach ludzkości. Jest to dzieło wysoko cenionego na świecie medaliera Samuela Ammona. Moneta nigdy nie znajdowała się w obiegu. Została wybita w niewielu egzemplarzach, prawdopodobnie na prezenty od króla dla wpływowych osób.
Ta sama moneta 14 stycznia 2008 r. została sprzedana na aukcji firmy Stack’s za ok. 1,4 mln dolarów (cena wyw. 750 tys. dolarów). W nowojorskiej aukcji uczestniczyli wtedy kolekcjonerzy z Polski, ale przegrali rywalizację. Wcześniej ten sam egzemplarz osiągnął cenę 120 tys. dolarów podczas licytacji w 1980 r.
Po rekordzie cenowym w 2008 r. na polskim rynku numizmatycznym zapanowała euforia. Antykwariusze twierdzili, że odtąd ceny wyjątkowych polskich monet będą zdecydowanie wyższe, mogą sięgnąć nawet 10 mln dolarów (np. wypowiedź antykwariusza Jarosława Nowackiego z Poznania, „Moje Pieniądze”, 27 marca 2008 r.).
Dar kolekcjonera
Przespacerujmy się po Pałacu Czapskich w Krakowie. Znajdują się tam najwybitniejsze na świecie zbiory polskich monet i banknotów. Po drugiej wojnie światowej kolekcja Czapskich była niedostępna. W 2013 r. dzięki dotacjom z Unii Europejskiej zakończono generalny remont pałacu. Ekspozycja jest zabezpieczona i skomputeryzowana chyba jak żadna inna w kraju. Jednak fenomen tego miejsca polega na tym, że oryginalne, nastrojowe wnętrza nie zmieniły się od ponad stu lat. Jesteśmy w bogatym arystokratycznym domu. Ściany zakrywają wysokie na pięć metrów gabloty, które obstalował Emeryk Hutten-Czapski, by pomieścić swój gigantyczny księgozbiór. Oglądamy oryginalne kasy pancerne zwieńczone rodzinnymi herbami.