Zabytki z kolekcji profesora Wojciecha Kowalskiego .
Foto: pieniadze.rp.pl
Polscy kolekcjonerzy przywożą zwykle ze świata wyłącznie polonika. Profesor Kowalski, co wyjątkowe, zgromadził zachodnioeuropejskie zabytki, jakie nad Wisłą zawsze były rzadkością. Przed wiekami, kiedy ceramika ta pełniła funkcję przede wszystkim użytkową, też należała u nas do rzadkości, ponieważ była bardzo droga. Tak wysokiej klasy ceramika jest w Polsce mało znana. Nie ma jej w muzeach, nie pojawia się w antykwariatach. To druga odsłona kolekcji prof. Wojciecha W. Kowalskiego. W 2014 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawiło 140 innych zabytków niż pokazywane obecnie w Toruniu (110 obiektów). Obydwie wystawy dokumentują bogato ilustrowane katalogi.
W Muzeum w Toruniu budzą zachwyt różne przedmioty, np. puszka na herbatę, talerze i wazony, czajnik, maselniczki, solniczka, ceramiczne trzewiki, figury koni i papug. Wystawa ilustruje bogactwo dekoracji, wpływy sztuki włoskiej i chińskiej na ceramikę europejską. Profesor prawa Wojciech W. Kowalski od kilkudziesięciu lat specjalizuje się m.in. w odzyskiwaniu polskich zabytków zagrabionych w czsie II wojny. Jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Kolekcjonerskiej im. Feliksa Jasieńskiego, ustanowionej przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum PAN i Dom Spotkań z Historią.
Cykl będzie kontynuowany
Zabytki z kolekcji profesora Wojciecha Kowalskiego .
Foto: pieniadze.rp.pl
Kuratorem toruńskiej ekspozycji jest Paweł Czopiński, autor pamiętnej wystawy z 2016 roku o skarbach, jakie ofiarował polskim muzeom kolekcjoner Tadeusz Wierzejski. Muzeum w Kamienicy Pod Gwiazdą powstało z inicjatywy Tadeusza Wierzejskiego.