Te najczęściej zdobią siedziby samych banków, a niektóre dzieła czasem są wypożyczane do znanych galerii czy muzeów. mBank po raz pierwszy postanowił sprzedać na aukcji część dzieł, a dochód z niej przeznaczy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jej 27. finał już w najbliższą niedzielę.
Jedną z pierwszych własnych kolekcji stworzył PKO BP.- Jesteśmy jedną z niewielu instytucji finansowych w kraju posiadających bogate zbiory malarstwa polskiego. Nasza kolekcja powstała w 1998 roku – chwali się Magdalena Kopcińska, z centrum prasowego banku. Wśród ponad 70 dzieł są prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Tarasina, Jacka Sempolińskiego, Zofii Kulik czy Jarosława Modzelewskiego.
– W kolekcji znajdują się również prace młodych artystów, np. Sebastiana Kroka (zwycięzcy 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, a tym samym Laureata Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Irminy Staś czy Martyny Ścibor – wylicza Magdalena Kopcińska. Kolekcja eksponowana jest w budynku centrali banku w Warszawie, a wszystkie prace można obejrzeć na stronie internetowej PKO PB. – Prace z naszej kolekcji nie są przeznaczone na sprzedaż – mówi przedstawicielka banku.
Czytaj także: To był kolejny rekordowy rok. Mamy hossę na rynku sztuki
Podkreśla, że jej bank jest ważnym na rynku mecenasem i promotorem dokonań polskich artystów. Poprzez swoją fundację angażuje się w organizację i finansowanie plenerów (malarskich, rzeźbiarskich, fotograficznych) dla studentów wyższych szkół artystycznych oraz organizuje wystawy poplenerowe.
W 2018 roku odbył się plener malarski dla studentów Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP z pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego i dr. Igora Przybylskiego, a następnie w centrali banku odbyła się wystawa ich prac „Zakopane inspiruje”. – Wybrane prace wzbogacają bankową kolekcję – dodaje Magdalena Kopcińska.