Oszuści wyłudzający odszkodowania wpadają coraz częściej

Trudniejsze wyłudzenia z polis. Walka z przestępczością jednoczy wszystkich ubezpieczycieli.
Trudniejsze wyłudzenia z polis. Walka z przestępczością jednoczy wszystkich ubezpieczycieli.
Adobe Stock

Z roku na rok rośnie wartość wykrywanych oszustw ubezpieczeniowych. – Mamy coraz skuteczniejsze metody wyłapywania wyłudzeń odszkodowań – mówią ubezpieczyciele.

– Szacuje się, że w Europie przestępczość ubezpieczeniowa stanowi około 10 proc. wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń – wynika z opublikowanej właśnie przez Polską Izbę Ubezpieczeń analizy ujawnionych przestępstw ubezpieczeniowych. Przestępstwa te dotyczą wszystkich rodzajów ubezpieczeń, zarówno życiowych, jak i majątkowych.

Warto sprawdzić: To nie jest dobry czas dla oszczędzających. Oszuści korzystają

Raport PIU obejmuje 2018 r. Wykryto wtedy ponad 12 tys. przypadków wyłudzeń odszkodowań na kwotę ponad 230 mln zł. To o około 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość przestępstw, na kwotę ok. 215 mln zł, dotyczy ubezpieczeń majątkowych, przede wszystkim komunikacyjnych. Oszuści często wykorzystują też ubezpieczenie mieszkań. Deklarują wysokie wartości utraconego sprzętu elektronicznego i sportowego. Za podstawę roszczenia służą sfałszowane lub uzyskane od osób trzecich rachunki. Poza utratą mienia popularne staje się refundowanie kosztów rzekomo przeprowadzonych za granicą zabiegów medycznych. Sporo pieniędzy próbują też wyłudzać rolnicy z polis na maszyny rolnicze.

Zapytaliśmy ubezpieczycieli, czy wartość wykrywanych oszustw ubezpieczeniowych będzie rosnąć?

– Precyzyjnie, z roku na rok, to dość trudno przewidywać, ale tendencja jest taka, że wykrywa się coraz więcej przypadków przestępczości ubezpieczeniowej – mówi Marcin Tarczyński, menedżer do spraw komunikacji i analiz w PIU.

Warto sprawdzić: Oszustwo „na 1 euro”. Mogą wyczyścić nam konto

Tłumaczy, że dzieje się tak dlatego, iż zakłady ubezpieczeń mają coraz lepsze metody wykrywania przestępstw, ponadto rośnie wiedza organów ścigania w tym zakresie. – PIU organizuje cykliczne warsztaty dla policji i prokuratury dotyczące przestępczości. Taka współpraca i dzielenie się wiedzą jest bardzo skuteczne. – Coraz częściej rynek finansowy, bo nie chodzi tu tylko o ubezpieczenia, wykrywa też działania przestępczości zorganizowanej – przekonuje Marcin Tarczyński.

– Przestępczość ubezpieczeniowa utrzymuje się na stałym poziomie. Zmieniają się natomiast metody działań przestępców, które ewoluują wraz z rozwojem ubezpieczeń – mówi Piotr Raubo, dyrektor biura przeciwdziałania wyłudzeniom w Warcie. – Na rynku pojawiają się jednak coraz to nowsze rozwiązania detekcyjne pozwalające na identyfikację oszustw na wczesnym etapie zgłoszenia szkody. Dzięki technologii, którą wdrożyliśmy w 2017 r., o niemal 60 proc. zwiększyliśmy skuteczność zapobiegania wyłudzeniom odszkodowań – dodaje.

Warto sprawdzić: Sposoby hakerów na dobranie się do naszych pieniędzy

Walka z przestępczością jednoczy wszystkich ubezpieczycieli. – W ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego budowane są nowe standardy przeciwdziałania wyłudzeniom, które wspomagają mniej zaawansowane zakłady w wykrywaniu tego zjawiska. Kolejne lata powinny przynieść dalszy postęp w ograniczaniu tego niepożądanego zjawiska i ograniczaniu kwoty wypłat nienależnych odszkodowań – przewiduje Piotr Raubo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zniżki w OC i AC liczone są odrębnie

Miałem stłuczkę, niezbyt dużą. Doszło do niej z mojej winy. Oferowałem poszkodowanemu kilkaset złotych ...

Chorzy turyści płacą więcej za polisę

Cierpiący na choroby przewlekłe powinni wykupić ekstraochronę Pan Marian wyjechał na wakacje do Tajlandii. ...

Towarzystwa często oferują ubezpieczenie domku letniskowego wyłącznie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania

Dobytek na działce można ubezpieczyć. Jak i za ile

W domkach letniskowych często trzymamy nie tylko grabie czy szpadel, ale też meble, lodówkę, ...