Wysokie koszty życia niszczą zdrowie psychiczne

Rosnące wraz z inflacją koszty życia mogą nasilić kryzys zdrowia psychicznego, które już wcześniej było pod presją w obliczu pandemii.

Publikacja: 30.06.2022 15:28

Wysokie koszty życia niszczą zdrowie psychiczne

Foto: Alexei Maridashvili

Tak wynika analizy różnych badań jakie przeprowadzili eksperci Money Transfers. Według angielskiej Fundacji Zdrowia Psychicznego „coraz więcej dowodów” wskazuje na związek między statusem społeczno-ekonomicznym a zdrowiem psychicznym.  W jednym z badań, dzieci i dorośli z grupy o najniższych dochodach (ostatnie 20 proc. w skali) byli dwa do trzech razy bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym niż osoby z górnej części skali.

Jak pokazują analizowane badania z wielu krajów, problemy ze zdrowiem psychicznym nasiliły się podczas pandemii. Według Światowej Organizacji Zdrowia podczas pandemii, nastąpił 25 proc. wzrost liczby przypadków lęku i depresji, w skali globalnej. Obecnie gospodarstwa domowe borykają się z największą od dziesięcioleci presją związaną z kosztami utrzymania. Ceny towarów i usług gwałtownie rosną.

Czytaj więcej

Kredyty nie do udźwignięcia. Kto najbardziej ucierpi w 2022?

W Polsce w badaniu przeprowadzonym wśród 2155 osób stwierdzono, że 59.2 proc. Chart spełniało kryterium lekkich zaburzeń psychicznych podczas drugiej fali pandemii w listopadzie 2021 r. a ich samotność, niepokój i drażliwość wzrosła. Obecnie wiele z tych osób zmaga się z kryzysem związanym z kosztami utrzymania, co dodatkowo zwiększa ich stres Inflacja w Polsce wzrosła do niemal 14 proc. w skali roku - co jest najwyższym poziomem od końca lat 90.

- Badania prowadzone na przestrzeni wielu dziesięcioleci w różnych krajach wykazały, że presja finansowa i niższe dochody mogą powodować wzrost zachorowań na niektóre choroby psychiczne - mówi Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.

Jak dodaje jest to niepokojące w czasach, gdy wiele rodzin jest zagrożonych niestabilnością finansową z powodu wzrostu rachunków za energię, kosztów zakupu paliwa, codziennych zakupów, czy wydatków na rozrywkę. 

- Kluczowym jest, aby ludzie mieli dostęp do potrzebnego im wsparcia, czy to finansowego, czy psychologicznego. Przyłączamy się do innych przedstawicieli branży doradztwa finansowego, którzy wzywają rządzących do podjęcia szerszych działań na rzecz wsparcia gospodarstw domowych i osób znajdujących się w trudnej sytuacji - dodaje Merry.

Czytaj więcej

Długi małżeńskie. Kiedy komornik przyjdzie po nieruchomość
Budżet Rodzinny
Sukces finansowy Polaka: wystarczy nie mieć długów i dach nad głową
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Budżet Rodzinny
Trudniej o pożyczkę. Teraz każdy będzie wnikliwie oceniany
Budżet Rodzinny
Pieniądze z komunii. Kto i na co ma prawo je wydać
Budżet Rodzinny
Polacy nie rozumieją inflacji. Szczególnie wyborcy PiS
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Budżet Rodzinny
Rekord bankructw konsumenckich. Wyróżniają się mieszkańcy woj. śląskiego
Budżet Rodzinny
Zwroty i niedopłaty podatku. To warto wiedzieć