Reklama
Rozwiń

Ustawa antylichwiarska. Nadchodzą problemy pożyczkodawców i pożyczkobiorców

9 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę antylichwiarską. Pierwsze zmiany wejdą w życie w ciągu 30 dni od ogłoszenia treści ustawy, czyli jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Publikacja: 30.11.2022 11:09

Ustawa antylichwiarska. Nadchodzą problemy pożyczkodawców i pożyczkobiorców

Foto: Adobe Stock

Pożyczkodawcy – podobnie jak banki i SKOK-i – będą mogli żądać nie tylko odsetek, ale i pozaodsetkowych kosztów: marż, prowizji, opłat związanych z przygotowaniem umowy. To dla firm dobrze. Źle – że pozaodsetkowe koszty pożyczki w całym okresie spłaty nie mogą być wyższe od 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki. A na dodatek firmy zostają zobligowane do sprawdzania zdolności kredytowej klienta.

Co na to firmy? Stanisław Wolniewicz Duda, prezes Finelf.com uważa, że perspektywy dla rynku pożyczkowego rysują się w ciemnych barwach. – Głównie ze względu na to, że model biznesowy, na którym był oparty ten sektor, zostanie bardzo trudny do odbudowania. Koszt sprawdzenia zdolności kredytowej poprzez zapytania w różnych bazach danych jak BIK, KRD, CRIF i innych to kilkanaście złotych za każdy wniosek. Akceptuje się kilka procent ze składanych wniosków, między 3 a 5 proc. Przy bardzo niskich kwotach średniej pożyczki pozabankowej w granicach 2000 złotych ciężko mówić o tym, żeby to był teraz opłacalny biznes. Do tego trzeba dodać też koszt pozyskania klienta czyli marketing, IT, obsługę klienta oraz margines że część pożyczek nie zostanie spłaconych i pożyczony kapitał przepadnie – wylicza. Dodaje, że ustawa bez wyraźnego uzasadnienia zakazuje również pozyskiwania środków z obligacji, stąd firmy bez zasobów gotówki zostaną odcięte od względnie taniego finansowania. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Budżet Rodzinny
Stopy procentowe w dół. Sprawdź, o ile spadną raty kredytów
Budżet Rodzinny
Firmy pożyczkowe na minusie
Budżet Rodzinny
Koszt budowy domu nie wzrośnie drastycznie w 2025 r.
Budżet Rodzinny
Kredyty hipoteczne powodem kłótni w związkach. Sprzecza się aż 43 proc. par
Budżet Rodzinny
Europejski Barometr Ubóstwa. Jak wypadła Polska?