Pieniądze z komunii. Kto i na co ma prawo je wydać

Powracają pytania o pieniądze, które dzieci dostają od krewnych w ramach prezentu. Wraz z prawnikiem sprawdzamy do kogo one należą.

Publikacja: 16.05.2023 13:17

Pieniądze z komunii. Kto i na co ma prawo je wydać

Foto: Adobe Stock

Komunia, a dokładnie Sakrament Pierwszej Komunii Świętej, to nie tylko uroczystość kościelna, ale też przyjęcie dla rodziny lub bliskich znajomych, w trakcie któremu dziecku wręcza się zwyczajowo upominki. Kiedyś był to rower lub zegarek, w ostatnich latach tablet, laptop, dron czy nawet quad, jednak zdaniem wielu najbardziej praktycznym prezentem jest gotówka.

Czytaj więcej

Ile Polacy wydadzą na Komunię, Dzień Matki i Dzień Dziecka w 2023 roku

Pieniądze z komunii. Kto i na co ma prawo je wydać?

Gdy goście rozjadą się do domów, a gospodarze zostają z pieniędzmi w kopercie, pojawia się pytanie - do kogo należą pieniądze z komunii i kto ma prawo decydować, na co zostaną przeznaczone? Kwestia ta często rozstrzygana jest autorytarnie przez rodziców, którzy wykorzystują gotówkę np. na pokrycie wydatków na organizację przyjęcia. Dzieciom po latach pozostają na pocieszenie memy i dowcipy o “hajsie z komunii”, który znika w magiczny sposób.

- Choć temat stał się memem, prawo dokładnie go reguluje - mówi Michał Gajda, prowadzący kancelarię w Szczecinie. Adwokat zwraca uwagę, że pieniądze z komunii należy traktować jako zarobek, a ten - niezależnie od wieku dziecka - należy właśnie do niego. Inną kwestią jest to, kto może nim rozporządzać. - Osoby poniżej 13 r.ż. nie mają zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak zwykła umowa sprzedaży w sklepie - tłumaczy Gajda.

“Gdzie hajs z komunii?” 13-latek ma prawo sprawdzić, na co wydali go rodzice

Sytuacja zmienia się po osiągnięciu wspomnianego wieku. - Wtedy uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a tym samym można bez zgody rodzica rozporządzać swoim zarobkiem. Wyjątkiem są rzadkie sytuacje, gdy sprzeciwi się temu sąd rodzinny - wyjaśnia adwokat. Jak podkreśla, 13-latek może upomnieć się o swoje pieniądze z komunii, jeśli wykaże, że rodzice spożytkowali je w innych celach niż te służące zaspokajaniu jego potrzeb.

- Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zarobek uzyskany przez dziecko powinien być przeznaczony na cele związane właśnie z jego utrzymaniem - dodaje Gajda. Jak uniknąć potencjalnego konfliktu? Gościom przyjęcia komunijnego razem z zaproszeniem można przekazać prośbę, by nie dawali w prezencie pieniędzy. Innym sposobem jest wpłacenie gotówki na konto, do którego dziecko uzyska dostęp po ukończeniu 13 r.ż. A najprostszym rozwiązaniem jest wydawanie pieniędzy z komunii w porozumieniu z dzieckiem. Dodatkowe zajęcia czy wymarzona wycieczka sprawią mu nie tylko chwilową frajdę, ale będą też udaną inwestycją w jego rozwój.

Budżet Rodzinny
Sukces finansowy Polaka: wystarczy nie mieć długów i dach nad głową
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Budżet Rodzinny
Trudniej o pożyczkę. Teraz każdy będzie wnikliwie oceniany
Budżet Rodzinny
Polacy nie rozumieją inflacji. Szczególnie wyborcy PiS
Budżet Rodzinny
Rekord bankructw konsumenckich. Wyróżniają się mieszkańcy woj. śląskiego
Budżet Rodzinny
Zwroty i niedopłaty podatku. To warto wiedzieć
Budżet Rodzinny
Podaj konto skarbówce, bo inaczej za zwrot podatku sporo zapłacisz