Reklama
Rozwiń

Instytucje nie śpieszą się do oferowania IKZE

Niewiele instytucji finansowych planuje jeszcze wprowadzić do oferty nowe konto emerytalne

Publikacja: 29.10.2012 05:59

Instytucje nie śpieszą się do oferowania IKZE

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek

Instytucje finansowe mogą oferować indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) od początku tego roku. Z naszych informacji wynika, że dotychczas nowe konto zaproponowało 26 instytucji, w tym ubezpieczyciele, banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), domy maklerskie oraz powszechne towarzystwa emerytalne (PTE).

 

Zobacz kto oferuje IKZE

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród instytucji finansowych jeszcze osiem podmiotów planuje wprowadzić IKZE do oferty. Trzy z nich są zdecydowane zrobić to jeszcze w tym roku. W tym gronie jest PKO BP, ING TFI czy DM BOŚ.

- Pracujemy nad wprowadzeniem do oferty IKZE opartego o nasze fundusze.  Produkt pojawi się w ofercie jeszcze w tym roku wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej, której uruchomienie ogłosimy już w listopadzie – zapowiada Paweł Cymcyk, menedżer Komunikacji Inwestycyjnej w ING TFI.

Michał Wojciechowski, doradca zarządu DM BOŚ, mówi, że trwa przygotowanie systemu i procedury do wprowadzenia tej usługi. - Największe zainteresowanie takimi formami inwestowania zauważamy zwykle w ostatnim kwartale roku, dlatego uruchomienie IKZE w DM BOŚ zaplanowaliśmy przed końcem 2012 r. – mówi Wojciechowski.

 

Trwają analizy

Inne instytucje choć są przekonane o tym, że IKZE pojawi się w ich ofercie o konkretnej dacie wprowadzenia nie chcą mówić (SGB-Bank), albo wskazują już na przyszły rok (BPS TFI). Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem Indywidualnych Ubezpieczeń Życiowych i Emerytalnych w Generali mówi, że w sieć dystrybucji będzie miała IKZE w ramach spółki Generali PTE w ofercie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

- Millennium TFI planuje w przyszłości utworzenie IKZE. Termin uruchomienia programu i jego kształt jest jednak jeszcze przedmiotem analiz -  mówi Mirosław Kuźmiński, członek zarządu Millennium TFI. Z kolei Millennium Bank nie ma w ogóle takich planów.

- W 2013 planujemy wdrożyć nowy produkt, który z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla wszystkich klientów poszukujących ofert z zakresu IKE/IKZE. Nasze dotychczasowe doświadczenia oraz innowacyjne produkty pomogły nam zaprojektować rozwiązanie, które  znacznie wyróżni się na tle rozwiązań z obszaru nieobowiązkowego filaru systemu emerytalnego – mówi prezes domu maklerskiego Noble Securities Czcibor Dawid.

Wprowadzenie IKZE rozważa cały czas inna spółka należąca do Leszka Czarneckiego - Getin Noble Bank.

Część firm o IKZE w ogóle nie myśli. Zwłaszcza jeśli nic nie zmieni się w konstrukcji tego produktu.

- Spółka uważnie obserwuje rynek IKZE. Na dziś według naszej oceny, produkt nie jest wystarczająco atrakcyjny dla klienta. Dotychczasowa skala zainteresowania ze strony klientów nie wskazuje też, aby produkt miał odpowiedni potencjał biznesowy – mówi Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI.

Planów uruchomienia nowego konta, przynajmniej na razie, nie mają także inne spółki BZ WBK, podobnie jak te należące do grupy BRE, a także Credit Agricole Bank, Investors TFI czy Raiffeisen Bank. Kredyt Bank wprowadzenie bankowego IKZE uzależnia od wzrostu zainteresowania klientów tą formą oszczędzania na emeryturę. Podobnie Pekao. Dwa ostatnie banki sprzedają IKZE oferowane przez inne spółki z grupy (KBC TFI i Pekao Pioneer PTE).

 

Problem limitu

Decyzję o nie wprowadzaniu IKZE  podjęły już m.in. grupa Aegon i Europa, Nordea Życie, Aviva PTE, TFI Aviva, BOŚ Bank, AXA PTE, AXA TFI, BGŻ, Ergo Hestia, Bank Pocztowy czy wspomniany już Bank Millennium, DM PKO BP, Bank BPS, DI BRE.

Nowe konto oferować będzie zatem mniej instytucji niż inne konto – indywidualne konto emerytalne (IKE). Według danych nadzoru na koniec czerwca 48 podmiotów miało w ofercie IKE. Już w pierwszych miesiącach jego oferowania 45 firm sprzedawało konto.

Dla wielu instytucji oferowanie IKZE nie jest atrakcyjne ze względu na niski limit wpłat (nie więcej niż ok. 4 tys. zł w tym roku).

- Bardzo niski limit wpłat powoduje, że instytucje finansowe nie są zainteresowane dystrybucją i tworzeniem tego produktu.  Drobna zmiana limitu procentowego na kwotowy np. 4-5 tys. zł,  uprościłaby produkt, zwiększyłaby potencjalną liczbę zainteresowanych. Spowodowałoby zainteresowanie instytucji finansowych – mówi Maciej Rogala, ekspert rynku emerytalnego.

Jak przekonuje liczba rachunków mogłaby być 2-3 krotnie wyższa gdyby więcej instytucji finansowych zajęło się sprzedażą tego konta. Dziś większość założonych kont to zasługa jednej grupy: PZU.

Sztandarowym przykładem są tu banki, które  w ogóle nie palą się do oferowanie IKZE (obecnie w ofercie jednego), choć klienci szukają bezpiecznych form oszczędzania na przyszłość. Najwięcej oferujących IKZE jest wśród: PTE (8), TFI (9) i ubezpieczycieli (6).

- Już teraz z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że IKZE nie spełni, podobnie jak IKE, pokładanych w nim nadziei. Warto, zatem już teraz pomyśleć nad możliwościami dalszego uatrakcyjnienia produktów, które w swoim założeniu mają dostarczyć kapitał przyszłym emerytom, a w szczególności zmniejszyć obciążenia budżetu związane z koniecznością utrzymywania systemu emerytalnego. Wydaje się więc, że dalsze korekty kształtu programów emerytalnych są nieuniknione – mówi Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem Indywidualnych Ubezpieczeń Życiowych i Emerytalnych w Generali.

Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku