Nowe dotacje do fotowoltaiki w 2021. Dużo mniej niż było

Znamy już wszystkie szczegóły trzeciej edycji programu „Mój Prąd”. Nabór wniosków rusza już w najbliższy czwartek. Maksymalnie można dostać mniej niż dotychczas.

Publikacja: 29.06.2021 11:55

Nowe dotacje do fotowoltaiki w 2021. Dużo mniej niż było

Foto: Adobe Stock

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi w najbliższy czwartek 1 lipca nową edycję programu „Mój Prąd”.

Warto sprawdzić: Jak szybko zwróci się inwestycja w prąd ze słońca

Program będzie miał charakter pomostowy – zapewni dofinansowanie na instalacje powstałe pod koniec 2020 r. i w I połowie 2021 r. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce.

3 tys. złotych na instalację fotowoltaiczną

Tym razem można ubiegać się o mniejszą kwotę niż w poprzednich dwóch edycjach, kiedy można było dostać maksymalnie 5 tys. zł. W najnowszej wersji programu maksymalna kwota bezzwrotnego wsparcia to 3 tys zł. Jednocześnie nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kosztów całej instalacji.

Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach „Mojego Prądu” o dotację mogą się ubiegać właściciele instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Co ważne dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia wchodzące w skład dofinansowywanej instalacji muszą być montowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Okres trwałości instalacji wynosi 5 lat. To oznacza też że w tym czasie beneficjenci nie mogą pozbyć się instalacji. Sprzedając dom muszą pamiętać o cesji obowiązków na kupującego i poinformowaniu o niej NFOŚiGW.

Warto się pospieszyć

Dofinansowanie może objąć instalacje, w przypadku których wydatki zostały poniesione od 1 lutego 2020 r., a instalacja nie odbyła się przed tą datą.

Warto sprawdzić: Jak, od czego i po co ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną

Teoretycznie składać wnioski mogą osób, które nie tylko już zamontowały panele, ale dopiero zamontują fotowoltaikę i to aż do grudnia 2021 roku. Jednak zapewne środki przewidziane na wsparcie szybko się wyczerpią. Wnioski w ramach programu „Mój Prąd” 3.0 można składać do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania budżetu, a budżet ten to tym razem nieco ponad 0,5 mld z. Czyli rząd założył, że wesprze około 178 tysięcy instalacji PV.

Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznejprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie np. na stronie https://www.mojprad.gov.pl.

Osoby, które wcześniej już wysłały wniosek o dofinansowanie w ramach drugiego naboru (Mój Prąd 2.0) po dacie jego zakończenia czyli po 6 grudnia 2020 roku będą musiały ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Mojego Prądu 3.0. Poprzedni wniosek został automatycznie odrzucony.

Tylko fotowoltaika

Niestety pomimo wcześniejszych zapowiedzi, program nie został rozszerzony o dofinansowanie dodatkowych instalacji jak np. magazyny energii czy ładowarki EV. Najbliższy nabór dotyczy tylko dofinansowania do fotowoltaiki. Dotacje do tych rozwiązań mają się pojawić w 2022 roku w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Warto sprawdzić: Dotacje, ulgi i kredyty na własną energię ze słońca

Podobnie jak w poprzednich edycjach dotacja w Moim Prądzie 3.0 jest zwolniona z podatku PIT. Co więcej, koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi w najbliższy czwartek 1 lipca nową edycję programu „Mój Prąd”.

Warto sprawdzić: Jak szybko zwróci się inwestycja w prąd ze słońca

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy