Większości z nas praca kojarzy się z koniecznością codziennego przebywania w biurze. Tymczasem coraz częściej słyszymy, że znajomemu znajomego udało się znaleźć pracę przez Internet.
Nie zawsze jednak traktujemy takie informacje poważnie. Dlaczego? Przede wszystkim nie wierzymy w możliwość zarabiania pieniędzy w ten sposób. Mimo to, praca przez Internet staje się nie tylko coraz bardziej popularna, ale wiąże się z dość dobrym wynagrodzeniem. Dlatego warto zastanowić się nad taką możliwością, ponieważ jest to doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu.
Czytaj także: Zarabiać można nawet na soku pomarańczowym
Jak zarabiać w Internecie i na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że możliwość wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy dopuszcza kodeks pracy w formie telepracy. Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie, telepracą jest praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczenie usług drogą elektroniczną. Z tego wynika, że osoba pracująca przez Internet oczywiście może wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę, z czym wiążą się wszelkie uprawnienia pracownicze, jak choćby urlop czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na podjęcie pracy wykonywanej przez Internet, nie zgadzajmy się pracować bez umowy, nawet gdy pracodawca nie oferuje umowy o pracę. W takiej sytuacji zabezpieczeniem naszych interesów mogą być także umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. W dalszej kolejności musimy dokładnie przeanalizować ofertę pracy. Pracując za pośrednictwem Internetu, najczęściej nie poznamy w ogóle przyszłego pracodawcy, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą oraz z umową przed jej podpisaniem.
Możemy ponadto sprawdzić opinie o danym pracodawcy. Wystrzegajmy się tych propozycji, które obligują nas na przykład do zakładania kont bankowych, czy kupowania jakikolwiek produktów w celu dalszej odsprzedaży. W ten sposób najczęściej tworzone są tzw. piramidy, których uczestnik musi namawiać inne osoby do stałej współpracy. Praca w takiej formie jest nieopłacalna, a ponadto może niekiedy wiązać się ze zobowiązaniami finansowymi.
Czytaj także: Jacht może być niezłą inwestycją i stałym źródłem dochodu
Jak zarobić pieniądze w Internecie?
Jeśli jesteśmy dość kreatywni i mamy lekkie pióro, możemy spróbować swoich sił jako copywriter. Praca tego rodzaju polega na pisaniu tekstów o konkretnej tematyce na blogi oraz strony internetowe. Ważne, by dotrzymywać terminów zleceń, a także wykazać się pracą twórczą. Plagiatowanie tekstów może nie tylko okazać się zakończeniem naszej kariery, ale skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Dla mniej wymagających osób świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy może okazać się odpłatne wypełnianie ankiet lub oglądanie reklam. Niestety w tym przypadku musimy liczyć się z dość niskimi dochodami, chyba że poświęcimy temu zajęciu naprawdę dużo czasu. Aby podjąć się tego rodzaju czynności, wystarczy wyszukać odpowiednią stronę internetową oraz założyć konto.
Wśród znacznie bardziej dochodowych zajęć można wymienić chociażby freelancerów, czyli wolnych strzelców. Ten rodzaj pracy wykonywany jest wyłącznie na własny rachunek i polega po prostu na wykonywaniu zleceń ściśle związanych z naszych wykształceniem czy doświadczeniem. W tym przypadku sami decydujemy o tym, ile pracujemy w ciągu dnia i jak będą wyglądały nasze miesięczne dochody. Osoby, które bez problemu mogą znaleźć w Internecie pracę jako freelancer to najczęściej programiści, architekci, tłumacze, a nawet prawnicy.
Pamiętajmy, że praca przez Internet to świetny sposób na dorobienie sobie do domowego budżetu, jeśli dysponujemy wolnym czasem i chcemy go produktywnie wykorzystać, ale może też stać się naszym głównym źródłem dochodu!
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.