Kredyty ratalne w sklepach. Czy kredyt 0 proc. oznacza zero kosztów?

Adobe Stock

Raty zero procent, to jeden z głównych wabików zachęcających do zakupów, które widzimy na sklepowych szybach ze sprzętami RTV i AGD czy meblami. Gdzie jest jednak haczyk?

Sklepy kuszą promocyjnymi ofertami kredytowymi, obiecując zerowe koszty. Kredyt 10 rat, 20 rat czy 60 rat x 0 proc. oznacza, że raty nie są oprocentowane, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 0 proc. Co jednak nie wpisane jest w koszt kredytu, wliczone może być w cenę produktu. Na takie zabiegi pozwolić mogą sobie stacjonarne sklepy, w których to i tak z reguły liczymy się z wyższą ofertą cenową niż w internecie.

Pamiętać jeszcze trzeba, że do kredytu ratalnego dojść mogą dodatkowe opłaty, prowizje i ubezpieczenia, o których dowiemy się najpewniej dopiero w momencie podpisywania umowy. Doradcy sprzedażowi mają bowiem w dziwnym zwyczaju oferować rzutem na taśmę dodatkowe ubezpieczenie, kartę kredytową lub wydłużoną gwarancję na sprzęt.

Co prawda, ubezpieczenie gwarantuje spokój w przypadku utraty pracy, czy pobytu w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku, ale miesięczny koszt polisy, to kilka do kilkunastu złotych. Jeśli jest obligatoryjne – a zazwyczaj nie mamy obowiązku się na nie decydować – nie warto sobie podwyższać spłacanych rat.

Udzielenie kredytu może także wymagać podpisania umowy o kartę kredytową. Oczywiście karta, to instrument płatniczy, którego obsługa prowadzona przez bank kosztuje. Opłaty w tym przypadku mogą sięgać od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie (lub rocznie – w zależności od systemu poboru opłat stosowanego przez dany bank). Dodatkowo, osoby które aktywnie będą z niej korzystały i zapomną o końcu okresu bezodsetkowego czy minimalnej spłacie, liczyć się będą musiały z naliczeniem na kredytówce dodatkowych odsetek, które należy zwrócić do banku.

Kredyt ratalny może być udzielony bez zaświadczeń. W indywidualnych przypadkach bank, może zażądać dokumentów potwierdzających dochód przyszłego kredytobiorcy. O pożyczkę wnioskować można w specjalnych punktach ratalnych, w sklepach stacjonarnych. Weryfikacja samego wniosku trwa zwykle nie dłużej niż 15 minut. W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji z banku, klient ma możliwość natychmiastowego odbioru zakupionego towaru. Od umowy kredytu odstąpić można w ciągu 14 dni od daty jej podpisania.

Mogą Ci się również spodobać

Cztery kąty na kredyt. Prześwietlamy wszystkie koszty

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej to decyzja mająca duży wpływ na naszą sytuację finansową i ...

Wygodnie, ale nie tanio

Prowizje za przewalutowanie transakcji przeprowadzonej kartą za granicą sięgają 5,9 proc. Wszyscy już chyba ...

Rewolucja w kontach

Klienci chcą swobody usług. Banki kreują nowe trendy w tworzeniu oferty rachunków osobistych. Tekst ...