Przy zakupie używanego samochodu należy sprawdzić, czy jego właściciel ma aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Informację taką można w prosty i szybki sposób uzyskać z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), bezpłatnie i bez konieczności pozostawiania danych osobowych. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie www.ufg.pl lub na smartfonie w aplikacji „Na Wypadek" wpisać w odpowiednie pola numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu (lub numer VIN), a uzyskamy informację o tym, czy polisa jest ważna i jaki zakład ubezpieczeń ją wystawił.
Najlepiej od razu skontaktować się z tym ubezpieczycielem i sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna. Może się bowiem zdarzyć, że sprzedający (jako kolejny właściciel pojazdu) wypowiedział tę umowę i zakończy się ona przed terminem umieszczonym na polisie.
Czytaj więcej
Cena to nie wszystko, a diabeł tkwi w szczegółach. Według naszego rankingu ubezpieczeń samochodu najlepsze pakiety OC oferują LINK4, Warta i PZU.
Możesz korzystać z polisy zbywcy
Osoba sprzedająca auto ma obowiązek przekazać nabywcy polisę OC. Ma to na celu zapobiegnięcie sytuacji, kiedy samochodem jeździłby ktoś bez polisy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, np. jeśli sprzedawca kupił polisę ważną od 14 stycznia 2021 r. do 13 stycznia 2022 r., a samochód sprzedał 7 września 2021 r., to polisa wygasa 13 stycznia 2022 r.
Nowy właściciel może korzystać z ubezpieczenia sprzedawcy auta albo w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową, z dowolnie wybranym zakładem ubezpieczeń. W pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać tylko do końca okresu widniejącego na polisie (chyba że umowa została wypowiedziana z wcześniejszym terminem). A jeśli płatność składek była rozłożona na raty, trzeba pamiętać o ich terminowym uregulowaniu – warto wyjaśnić tę kwestię z ubezpieczycielem.