Ceny monet idą w górę. Duża aukcja numizmatów jeszcze w grudniu

Przybywa kolekcjonerów numizmatów, a ceny monet idą w górę. Bierzemy pod lupę najbliższe aukcje.

Publikacja: 03.12.2021 15:42

Ceny monet idą w górę. Duża aukcja numizmatów jeszcze w grudniu

Foto: Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Już 11 grudnia rozpocznie się czterodniowa aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk. Licytowanych będzie ok. 3,5 tys. obiektów.

Czytaj więcej

Złotówki odporne na inflację. Hossa na rynku historycznych numizmatów

Prywatne monety wybite w tajemnicy

Licytowana będzie m.in. wielkiej urody złota moneta z Matką Boską. Została wymyślona i prywatnie wybita w 1928 roku przez sopockiego kolekcjonera Walerego Amrogowicza.

Na własny koszt zamówił u wybitnego niemieckiego medaliera Karla Goetza wykonanie stempli i wybicie dwóch nominałów – dwa i pięć złotych. Wybicie monet było utrzymywane w tajemnicy aż do lat powojennych, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki.

To jedna z najpiękniejszych, najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet okresu międzywojennego. Moneta wystartuje z ceną 35 tys. zł. Niedawno na aukcji inny egzemplarz osiągnął kwotę 108 tys. zł.

Na aukcji Niemczyka licytowana będzie największa kolekcja monet próbnych II Rzeczypospolitej. Wydany zostanie do niej specjalny, ekskluzywny katalog. Obszernie opisana zostanie historia każdego obiektu.

Licytowana będzie np. próbna moneta z brązu o nominale 5 groszy. Została wybita w 1929 z okazji Zjazdu Numizmatyków i Medalografów Polskich. To jedna z najpiękniejszych, najrzadszych i najbardziej poszukiwanych próbnych monet groszowych okresu międzywojennego.

Prywatnie wybita moneta z wizerunkiem Matki Boskiej.

Prywatnie wybita moneta z wizerunkiem Matki Boskiej.

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

Tekturowy grosz i denar Mieszka II

Będzie też sześć monet próbnych z konstytucją, w tym cztery monety wybite w srebrze. Ciekawostką jest jeden grosz wybity na próbę w 1924 roku w tekturze.

Zainteresowanie wzbudzi licytacja denara Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego. Moneta powinna być powszechnie znana, ponieważ zdobi dziś obiegowy banknot o nominale 10 zł.

Licytowany będzie rzadki talar z 1629 roku upamiętniający obronę Torunia przed Szwedami. Moneta wystartuje z ceną 80 tys. zł. Kolekcjonerzy wróżą, że osiągnie nawet podwójną cenę. Będzie licytowana donatywa 1617 wagi 3 dukatów. Ma cenę 100 tys. zł. Inny egzemplarz cztery lata temu osiągnął cenę 280 tys. zł.

Rynek stale ma ciekawe propozycje. Znane są już atrakcje wielodniowej aukcji, która rozpocznie się 4 lutego 2022 roku. Na przykład od 40 tys. zł licytowane będzie pół dukata z czasów króla Jana Kazimierza. Trzon oferty stanowią dwie wielkie kolekcje. To jedna z najstarszych w Polsce kolekcja banknotów od insurekcji kościuszkowskiej po reformę walutową Władysława Grabskiego z 1924 roku. Druga kolekcja to monety Polski królewskiej od 1506 do 1763 roku.

Od 40 tys. zł licytowane będzie pół dukata z czasów króla Jana Kazimierza.

Od 40 tys. zł licytowane będzie pół dukata z czasów króla Jana Kazimierza.

Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Wspomnienie wybitnego kolekcjonera

Aukcję Marciniaka poprzedzi ważne wydarzenie kolekcjonerskie. To spotkanie, na którym zostanie przypomniana postać wielkiego kolekcjonera Tadeusza Kałkowskiego (1899–1979).

Był wybitnym popularyzatorem kolekcjonerstwa. Książka Kałkowskiego „1000 lat monety polskiej" powszechnie uznawana jest za najlepszą do dziś książkę o numizmatyce. Jej egzemplarze stale sprzedawane są w internecie, choć ostatnie wydanie pochodzi z 1981 roku.

Na spotkaniu wystąpią osoby, które znały Kałkowskiego. Natomiast aktor Adam Woronowicz przeczyta fragmenty niedrukowanych „Pamiętników" kolekcjonera.

Czytaj więcej

Kolejki pod oddziałami NBP. Stoją po banknot i monetę z Lechem Kaczyńskim

Inwestor musi być na bieżąco

Jak na rynku numizmatycznym pomnożyć oszczędności? Debiutant powinien zacząć od nauki. Powinien przeczytać monografię „Tysiąc lat nauki polskiej". Zakup tej książki to najlepsza inwestycja. Na aukcjach numizmatycznych oprócz monet ostro licytowane są książki, ponieważ kolekcjonerzy i inwestorzy stale się uczą. Warto uczestniczyć w dyskusjach na forach internetowych, obserwować filmy edukacyjne produkowane przez antykwariaty i notowania aukcji. Warto pytać doświadczonych kolekcjonerów!

Na aukcji Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak licytowanych będzie tym razem około 2 tys. pozycji. Zwykle licytowano ok. 5–6 tys. obiektów. Teraz oferta poddana zostanie ostrej selekcji. Bardziej popularne obiekty sprzedawane są na cotygodniowych aukcjach.

Prognozy są bardzo dobre. Sukcesem zakończyła się wielka listopadowa aukcja Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Wystawiono 610 obiektów. Do licytacji zapisało się mniej więcej tysiąc klientów. Natomiast 260 osób kupiło ofertę.

Ryszard Kondrat szacuje, że w ciągu półtora roku pojawiło się ok. 2 tys. nowych klientów. Na rynku dominują nowi nabywcy. Tendencja jest wyraźna, klienci kupują przede wszystkim przez internet. Zarezerwowano salę aukcyjną na sto osób, ale do bezpośredniej licytacji zgłosiło się zaledwie ok. 30 kolekcjonerów.

Rublowy banknot osiągnął cenę  20 tys. zł (cena wywoławcza 9.6 tys. zł)

Rublowy banknot osiągnął cenę 20 tys. zł (cena wywoławcza 9.6 tys. zł)

Warszawskie Centrum Numizmatyczne

Trafnie wytypowano monety na okładki aukcyjnego katalogu. Rekordowo sprzedano numizmat z pierwszej okładki. Talar Zygmunta II Augusta wybity w Wilnie w 1564 roku osiągnął cenę 297 tys. zł (cena wyw. 200 tys. zł).

Z kolei na IV stronie okładki widnieje 1/8 talara wybita w Kłodzku w 1541 roku. Moneta osiągnęła 50 tys. zł przy cenie 20 tys. zł. Z kolei niepozorny rublowy banknot z 1866 roku osiągnął cenę 20 tys. zł (cena wywoławcza 9.6 tys. zł). Przykłady te pokazują proporcje zwyżek cen w całej ofercie.

Warszawskie Centrum Numizmatyczne ma już część oferty na majową aukcję w przyszłym roku. Antykwariusze dostają do sprzedaży obszerne kolekcje. Nie muszą budować aukcyjnej oferty z pojedynczych egzemplarzy.

W przyszłym roku w lutym świętowany będzie jubileusz trzydziestolecia Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych. Organizacja zapowiedziała wydawanie własnego czasopisma „Numizmatyka Polska". Będzie to rocznik, w którym utrwalane będą w druku najciekawsze publikacje zamieszczane na co dzień w internecie na popularnym Portalu Numizmatycznym.

Już 11 grudnia rozpocznie się czterodniowa aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk. Licytowanych będzie ok. 3,5 tys. obiektów.

Prywatne monety wybite w tajemnicy

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje Alternatywne
Ceny obrazów rosną po muzealnych wystawach
Inwestycje Alternatywne
Tania grafika lepsza niż drogie obrazy
Inwestycje Alternatywne
Rekordowe ceny pamiątek patriotycznych
Inwestycje Alternatywne
Rosną ceny obrazów Józefa Czapskiego. To dobra lokata
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Inwestycje Alternatywne
Pierwszym komiks z Supermanem sprzedany za rekordowe 6 mln dolarów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał