O złocie do niedawna myśleliśmy głównie w kontekście biżuterii, ale to się zmieniło: coraz częściej traktujemy je jak inwestycję. Skąd ta zmiana?
Złoto było, jest i będzie instrumentem inwestycyjnym. Od tysięcy lat niezmiennie pozostaje najbardziej pożądanym surowcem. Nieprzypadkowo mówi się, że złoto to waluta czasów wojny i kryzysu. Pierwszy sygnał wzmożonego zainteresowania tym kruszcem pojawił się w pandemii. Wówczas oferowaliśmy złoto jedynie w formie biżuterii. Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania biżuterią ze złota. Klienci traktowali biżuterię z jednej strony jako piękny dodatek, którym mogli cieszyć się na co dzień i od święta, a z drugiej jako inwestycję – coś, co można przekazać z pokolenia na pokolenie, zachowując wartość tych przedmiotów. Często zadawano nam pytanie, czy Apart oferuje złoto inwestycyjne – złote sztabki oraz monety bulionowe. Zaczęliśmy więc je oferować. Kupując je, nabywamy coś, co pozwoli zabezpieczyć nasz majątek na lata. Złoto w sztabkach jest pozbawione waloru użyteczności, nie można go nosić na co dzień, ma jednak jasno określoną wartość rynkową. W przypadku monet bulionowych oprócz konkretnej wartości możemy też docenić walory estetyczne wyrobu – piękno wykonania, rozpoznawalność i design projektu.
Czytaj więcej
Niepokoje polityczne i gospodarcze powodują ożywienie na rynku monet. Popyt przewyższa podaż, a ceny szybko rosną.
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do bardzo zyskownych inwestycji – wystarczy przypomnieć hossę na rynku nieruchomości czy gorączkę kryptowalut. Jak na tym tle wypada złoto inwestycyjne? Wiele osób szuka tu możliwości dobrego zarobku.
Jeśli ktoś kupił złoto w styczniu 2022 r. i sprzedał je w marcu, zarobił kilkadziesiąt procent – dla transakcji dokonywanych w złotówkach był to zysk poziomie około 27 proc. Z kolei ten, kto kupił złoto w marcu tego roku, może być na minusie, w zależności od dokładnych dat dokonywania transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że złoto nie jest inwestycją krótkoterminową i nie można tak go traktować. Jeśli spojrzymy na inwestycję z perspektywy lat, na pewno będzie to dobra forma zabezpieczenia kapitału.