Atrakcją są dwa obrazy Józefa Czapskiego (1896–1993). Dzieła Czapskiego drożeją, ale nie osiągnęły jeszcze należnej im ceny. 15 lat temu dobry obraz artysty można było kupić na międzynarodowym rynku za ok. 3 tys. euro. Teraz w Millon jeden z obrazów ma wycenę 12–15 tys. euro, a drugi 15–20 tys. euro.
Czytaj więcej
Z badania „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wynika, że samochody klasyczne są dla 1/3 osób atrakcyjne w kontekście inwestycji. Jednocześnie 57 proc. jest zdania, że samochód klasyczny może być opłacalną lokatą.
Artysta przez kilkadziesiąt lat mieszkał w Maisons-Lafitte w siedzibie paryskiej „Kultury”, którą współtworzył. W ostatnich latach na świecie ukazały się poczytne książki o Czapskim, odbyły się ważne wystawy, m.in. w 2020 roku w Szwajcarii. To był impuls do zainteresowania się obrazami artysty. Dzieła malarza dopiero wychodzą na międzynarodowy rynek. Rozproszone w różnych krajach obrazy importowane są do Polski, gdzie osiągają najwyższe ceny. W Polsce w ostatnich latach zorganizowano głośne wystawy Czapskiego. Pod ich wpływem rośnie popyt, rosną ceny. Aktualnie trwa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.
W pierwszej połowie 2026 roku zaplanowana jest wielka monograficzna wystawa malarstwa Czapskiego w jednym z najbardziej prestiżowych francuskich muzeów. To może być przełom, ceny po wystawie mogą skoczyć do góry. Na pewno dzięki paryskiej wystawie dorobek malarski Czapskiego wejdzie do światowego obiegu informacyjnego.
W kraju ukaże się biografia Czapskiego napisana przez Andrzeja Franaszka, autora bestsellerowej biografii Czesława Miłosza. Paryska wystawa i biografia to kolejne impulsy do wzrostu zainteresowania sztuką Czapskiego, do wzrostu cen.