Opłaty zniechęcają do odwiedzania oddziałów

123rf.com

Wpłata i podejmowanie pieniędzy z własnego konta może wiązać się z kosztami

Bank BZ WBK ostatnio promuje swój nowy rachunek Konto Jakie Chcę. Niestety, klienci skarżą się na opłaty związane z wpłatą i podejmowaniem gotówki z tego konta w oddziałach banku. Sięgają one aż 10 zł za jedną operację.

Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK potwierdza istnienie takich opłat. Zaznacza jednak, że mniej, bo 5 zł, płacą klienci, którzy nie ukończyli 26 lat. To nie jedyne konto w BZ WBK z prowizją za wpłacanie i pobieranie pieniędzy w placówce. Od 1 sierpnia 2016 r. taką opłatą, w wysokości 5 zł za jedną operację, są też obciążani posiadacze Konta Godnego Polecenia. W przypadku pozostałych kont osobistych opłat nie ma. Natomiast ci, którzy chcieliby w oddziale wpłacić gotówkę na cudze konto, muszą liczyć się z kosztem 0,5 proc., minimum 10 zł (dotyczy to wszystkich kont osobistych).

– Organizujemy promocje, w czasie których zwalniamy z prowizji za wpłatę na Konto Godne Polecenia i Konto Jakie Chcę; zwolnienie to dotyczy posiadaczy kont, współposiadaczy i pełnomocników – mówi Ewa Krawczyk.

Tego typu koszty występują nie tylko w BZ WBK. Podobnie jest choćby w ING Banku Śląskim czy mBanku.

– W przypadku transakcji gotówkowych realizowanych w oddziale opłaty zależą od rachunku, jaki ma klient. Wpłata własna i wypłata z konta z Lwem Direct kosztuje 9 zł – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego. – Prowizjami nie są obciążani posiadacze Konta z Lwem Komfort oraz Konta z Lwem Premium.

W mBanku za obsługę gotówkową w placówce płacą – po 9 zł za operację – klienci, którzy mają eKonto standard lub eKonto m dla osób w wieku 13 – 20 lat. Wyjątkiem są awizowane wypłaty gotówkowe powyżej 50 tys. zł. Te zawsze są bezpłatne.

– Dla pozostałych klientów wpłaty i wypłaty pieniędzy w placówce nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami – podkreśla Marta Rutkowska z mBanku.

Ale w wielu bankach nie ma prowizji za zasilenie swojego rachunku gotówką lub podjęcie pieniędzy w oddziale, niezależnie od rodzaju posiadanego konta (nie dotyczy to wpłat na cudze konto).

– Klienci indywidualni bez prowizji wpłacają i wypłacają gotówkę u doradcy w placówce banku. Do ich dyspozycji są także wpłatomaty, poprzez które można samodzielnie wpłacić środki na konto – mówi Agnieszka Gorzkowicz z Credit Agricole.

Podobnie jest w Banku Millennium (jeśli chodzi o konta obecnie polecane) oraz w PKO BP. ©?

—Janina Blikowska

Mogą Ci się również spodobać

Ryzyko znów w cenie

Wzrost cen sprawi, że osiągnięcie realnych zysków z oszczędności będzie możliwe tylko przy podjęciu ...

Udany rok to za mało, by poprawić wizerunek

Rok temu strategia inwestycyjna Aviva Investors Małych Spółek miała się zmienić. Planowano, że podstawowym ...

Bez zagranicznego dopalacza trudno o wysokie zyski

Millennium Akcji to dojrzały fundusz, którego początki sięgają 2002 r. W 2007 r. należał ...