Duże spółki nadal modne

Na które firmy z WIG20 warto postawić.

Publikacja: 15.07.2017 12:13

Duże spółki nadal modne

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Spółki z WIG20 w tym roku radziły sobie lepiej niż małe i średnie firmy. Zdaniem wielu analityków, taka tendencja powinna się utrzymać w drugiej połowie roku. Które spółki pociągną WIG20?

Jedną z lokomotyw nadal będzie sektor finansowy, na który uważnie spoglądają zwłaszcza inwestorzy z zagranicy. Biorąc pod uwagę wyceny, analitycy zalecają jednak selektywne podejście.

Wybrane banki i ubezpieczyciel

Jednym z faworytów jest Pekao. Jak argumentuje Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM, ostatni spadek ceny akcji spowodował, że obecnie znajduje się ona na poziomie bardziej uzasadnionym wynikami spółki. Można też liczyć na utrzymanie hojnej polityki dzielenia się zyskami z akcjonariuszami. Wskazuje na to wysoki współczynnik wypłacalności banku oraz fakt, że nowi właściciele (PZU i PFR) są bardziej zainteresowani kursem akcji i dywidendami niż zazwyczaj Skarb Państwa. Dodatkowo można spodziewać się odejścia od konserwatywnej polityki, która ograniczała wzrost zysków banku.

– Nie wykluczamy także przejęcia Alior Banku przez Pekao. Byłoby to ciekawym rozwiązaniem, które ożywiłoby znacząco działalność i ofertę banku w segmencie detalicznym. Zakładając wypłatę większości zysku w przyszłym roku w formie dywidendy, rentowność inwestycji w akcje banku powinna być atrakcyjna, ok. 6,5 – 7 proc., bez ryzyka związanego z kredytami frankowymi, za to z opcją zmiany strategii na bardziej prowzrostową – dodaje Marcin Materna.

Ostatnia korekta notowań Aliora, wywołana odejściem współtwórcy i wieloletniego prezesa, może z kolei być okazją do zakupu akcji tego banku. Jest to jeden z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze.

Zdaniem Marty Dancewicz, analityka Noble Securities, efekty połączenia z BPH, a także zapowiadany dynamiczny wzrost skali działania sprawiają, że w kolejnych latach zysk netto Alior Banku powinien się istotnie zwiększyć. Z tego punktu widzenia wskaźniki wyceny należą do najbardziej atrakcyjnych w polskim sektorze bankowym.

– Poza tym bank prowadzi politykę tworzenia na własną rękę rozwiązań technologicznych, co pozwala mu obniżać koszty szybciej niż konkurenci. Wierzymy, że mimo zmian w zarządzie bank utrzyma ten kierunek rozwoju – dodaje Marta Dancewicz.

Eksperci dobrze oceniają też PZU. – Oczekujemy, że spółka w tym roku może zarobić niemal 3,3 mld zł (co oznacza wzrost o 68 proc. rok do roku) i ponad 3,6 mld zł w roku przyszłym – prognozują analitycy Trigon DM. Podstawą ich optymistycznych założeń są dobre wyniki w pierwszym kwartale 2017 r., wpływ zakupu Pekao i wyższa od wcześniejszych założeń rentowność działalności ubezpieczeniowej.

Potencjał do poprawy notowań

Szansę na zarobek analitycy dostrzegają również w spółkach z sektora energetycznego. Zwracają uwagę na wciąż dobre perspektywy krajowych firm i lepsze nastawienie do spółek z tego sektora na świecie. Analitycy DM mBanku uważają, że duża różnica w wycenie akcji krajowych i europejskich firm energetycznych może maleć. Biorąc pod uwagę obecny poziom wycen, najkorzystniej wypada PGE.

Jednym z kandydatów do wzrostu kursu akcji w kolejnych kwartałach jest Cyfrowy Polsat. – Wycena tego telekomu po publikacji wyników za pierwszy kwartał wyraźnie wzrosła, po czym wróciła do poprzedniego poziomu. Stało się tak prawdopodobnie z powodu ryzyka związanego z potencjalnym odpływem klientów po wprowadzeniu nowej ustawy medialnej. Takie zagrożenie istnieje, ale wydaje mi się trochę wyolbrzymione. Dodatkowo lojalność klientów teoretycznie może się zwiększyć po zakupie praw do transmisji Ligi Mistrzów; kurs akcji Cyfrowego Polsatu wcale na to nie zareagował – zauważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Jego zdaniem obecna wycena akcji nie jest wygórowana. Widać to choćby w kontekście ceny akcji Playa proponowanej w ofercie publicznej (IPO), Wskaźniki dla Playa są podobne lub wyższe, a nie ma on tak kompleksowej oferty jak Cyfrowy Polsat.

Szansa na odrobienie strat

Ciekawą propozycją mogą być też spółki, które do tej pory w niewielkim stopniu skorzystały z hossy. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, największe szanse na nadrobienie strat ma Orange.

– Nie spodziewam się diametralnej poprawy lub zmiany fundamentów spółki, gdyż działa ona na konkurencyjnym i przewidywalnym rynku. W drugiej połowie roku czynnikiem mających duży wpływ na kurs będzie aktualizacja strategii zaplanowana na początek września. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Orange można wnioskować, że spółka nie zmieni strategii biznesowej. Będzie kładła główny nacisk na rozwój technologii światłowodowej w nadziei na sukcesywne odzyskiwanie straconego – na rzecz telewizji kablowych – rynku internetu stacjonarnego. Wydaje się, że główny nacisk zostanie położony na redukcję kosztów. Tu w Orange są spore możliwości – twierdzi szef analityków Haitong Banku.

Faworyci z WIG20

Pekao

– stosunkowo atrakcyjny kurs akcji,

– szansa na wysokie dywidendy,

– możliwa zmiana strategii na bardziej prowzrostową;

Alior Bank

– jest po korekcie notowań w związku z odejściem współtwórcy i wieloletniego prezesa banku,

– atrakcyjne wskaźniki wyceny,

– jeden z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze,

– duża aktywność we wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych;

PZU

– spodziewany wzrost zysków,

– pozytywne efekty zakupu Pekao,

– wyższa od założeń rentowność działalności ubezpieczeniowej;

PGE

– dobre perspektywy krajowych firm i lepsze nastawienie do spółek z tego sektora na świecie,

– malejąca różnica w wycenie akcji krajowych i europejskich firm energetycznych;

Cyfrowy Polsat

– dobre wyniki po pierwszym kwartale,

– zakup praw do transmisji Ligi Mistrzów, co powinno zwiększyć lojalność klientów,

– niewygórowana wycena akcji;

Orange

– aktualizacja strategii na początku września; spodziewane jest położenie nacisku na rozwój technologii światłowodowej, by odzyskać udział w rynku internetu stacjonarnego,

– spore możliwości redukcji kosztów.

Spółki z WIG20 w tym roku radziły sobie lepiej niż małe i średnie firmy. Zdaniem wielu analityków, taka tendencja powinna się utrzymać w drugiej połowie roku. Które spółki pociągną WIG20?

Jedną z lokomotyw nadal będzie sektor finansowy, na który uważnie spoglądają zwłaszcza inwestorzy z zagranicy. Biorąc pod uwagę wyceny, analitycy zalecają jednak selektywne podejście.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć