Najpopularniejsze mity na temat złota

To nieprawda, że trzeba mieć duże oszczędności i wiedzę, żeby kupić sztabkę.

Publikacja: 14.01.2017 15:50

Najpopularniejsze mity na temat złota

Foto: Goldenmark SA

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Czy złoto jest tylko dla bogatych? Czy jego cena zawsze będzie rosła? Jak mieć pewność, że kupujemy prawdziwe złoto? Przedstawiamy 10 najczęściej spotykanych mitów na temat królewskiego kruszcu.

Mit 1

Złoto to lokata tylko dla bogatych

Najpopularniejsza sztabka o wadze jednej uncji (31,1 gramów) kosztuje ok. 5000 zł, ale możliwości jest znacznie więcej. Jeśli mamy mniejsze oszczędności, możemy zacząć nawet od ok. 200 zł, na przykład kupując sztabkę 1-gramową. Sztabki to bardzo elastyczny instrument. Są różnej wielkości, co pozwala bardzo łatwo dostosować kupowaną ilość złota do zasobów wolnej gotówki.

Mit 2

Nie ma znaczenia, czy kupuję fizyczne złoto, czy certyfikat

„Papierowe złoto”, czyli wszelkie oparte na złocie instrumenty finansowe są warte tyle, ile zaufanie do emitenta. Tak naprawdę nie różnią się niczym od obligacji nominowanych w złocie. To po prostu obietnica, że ktoś kiedyś odda nam tyle pieniędzy, ile warta jest określona ilość złota. Takie oferty powinno się sprawdzać.

Mit 3

Kupowanie złota to rozwiązanie dla inwestorów

Złoto można traktować jak inwestycję, czyli kupić z zamiarem odsprzedania po wyższej cenie. Wówczas jednak stajemy się zależni od różnych czynników spekulacyjnych. Najlepiej spojrzeć na złoto jako na sposób lokowania oszczędności i środek chroniący pieniądze przed utratą wartości.

Mit 4

Złota nie można trzymać w domu

Jeśli lokujemy w złocie drobne kwoty, spokojnie możemy trzymać kruszec w szufladzie. Cena sprzętu elektronicznego, który mamy w domu, często przekracza cenę pół uncji złota. Przy większych ilościach warto spytać renomowanego dostawcę o możliwość skorzystania ze skrytki. Jeśli mamy więcej złota, warto rozważyć zakup sejfu.

Mit 5

Do lokowania w złoto trzeba mieć ogromną wiedzę

Żeby kupować złoto, potrzebujemy znacznie mniejszej wiedzy niż w przypadku inwestycji w akcje, obligacje czy lokaty strukturyzowane, nie mówiąc o bardziej skomplikowanych instrumentach. Jeśli chodzi o sztabki, wystarczy sprawdzić wiarygodność partnera (np. licencję na obrót złotem, liczbę posiadanych oddziałów, staż na rynku) oraz masę i próbę kruszcu.

Mit 6

Cena złota zawsze będzie rosła

Żaden rzetelny dystrybutor nie zagwarantuje nam wzrostu kursu złota. Ceny kruszcu na rynku mogą podlegać okresowym wahaniom. Jego zaletą jest nie wartość spekulacyjna, a raczej długoterminowa ochrona kapitału przed spekulacją i kryzysami.

Mit 7

Złoto to złoto, nieważne od kogo kupuję

Rzetelny dostawca mający oddziały w wielu miastach, gdzie możemy wziąć złoto do ręki, to zawsze lepsza opcja. Dobra firma zagwarantuje nie tylko dostawę produktów najwyższej jakości, ale także późniejsze ich odkupienie z nieznaczną prowizją. Poza tym zaoferuje skarbiec, w którym bezpiecznie przechowa kruszec. Mali dostawcy z reguły nie mają złych zamiarów, ale nie posiadają laboratoriów i sami mogą zostać oszukani przez nieuczciwych kontrahentów.

Mit 8

Złoto to bezwartościowy metal o sztucznie napompowanej wartości

Złoto ma wiele zastosowań, w tym w elektronice i przemyśle jubilerskim. Pełniło rolę pieniądza o wiele dłużej niż używane dziś waluty tzw. fiducjarne, czyli oparte na zaufaniu do emitenta. To jedyna waluta powszechnie akceptowana na całym świecie.

Mit 9

Złoto sprawdza się tylko podczas wojen

Ostatnie sto lat przyniosło dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wyniszczające kryzysy ekonomiczne i kilka mniej lub bardziej okrutnych wojen domowych. To jednak sytuacje skrajne. Kryzysy polityczne i wahania na rynkach stały się codziennością w ostatnich latach. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci fizycznego złota to po prostu rodzaj ubezpieczenia i dywersyfikacji oszczędności, nie tylko na czarną godzinę.

Mit 10

Na złocie często oszukują. Na przykład Amber Gold

Amber Gold nigdy nie sprzedawało złota, a jedynie certyfikaty w niejasny sposób powiązane z kruszcem. Ten parabank był piramidą finansową. Dlatego ważne jest, żeby nie kupować żadnych papierów i certyfikatów, a jedynie fizyczne złoto pod postacią monet i sztabek. Oczywiście, należy je kupować u renomowanych, licencjonowanych dostawców.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Czy złoto jest tylko dla bogatych? Czy jego cena zawsze będzie rosła? Jak mieć pewność, że kupujemy prawdziwe złoto? Przedstawiamy 10 najczęściej spotykanych mitów na temat królewskiego kruszcu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć