Na mundial lepiej zabrać ruble w gotówce

Polacy wybierający się na mundial do Rosji powinni zabrać ze sobą ruble, bo nie wszędzie można płacić kartą – radzą banki.

Publikacja: 15.06.2018 15:10

Na mundial lepiej zabrać ruble w gotówce

Foto: Adobe Stock

Jeśli już będziemy używać plastiku to MasterCard będzie przeliczał rosyjską gotówkę, na euro, a potem na złotówki, a podczas wypłat z bankomatów często naliczana jest dodatkowa opłata.

W czwartek 14 czerwca wystartowały mistrzostwa świata w piłce nożnej. Z szacunków Komendy Głównej Policji wynika, że wybiera się tam ok. 15 tys. Polaków. Co zrobić, by ta przygoda nie wydrenowała kieszeni? – W większości dużych miast, szczególnie w ich centrach turystycznych, bez problemu można zapłacić kartą popularnych firm (Visa lub Mastercard). Poza metropoliami, lepiej mieć przy sobie gotówkę –radzi ING Bank Śląski swoim klientom w specjalnym poradniku na Mundial. Bankowcy dodają, że lepiej więc zawsze mieć przy sobie pewną kwotę pieniędzy, a tam, gdzie jest to możliwe płacić kartą. Rosyjskie ruble można kupić w kantorach czy w bankach. Cena za jednego wynosi ok. sześciu groszy. – Do Rosji można wwieźć jednorazowo równowartość maksymalnie 10 tys. dolarów –przypomina ING Bank Śląski.

""

W większości dużych miast, szczególnie w ich centrach turystycznych, bez problemu można zapłacić kartą popularnych firm. Poza metropoliami, lepiej mieć przy sobie gotówkę.for.AFP

pieniadze.rp.pl

Z rubla na euro

Co jeśli kibice zdecydują się na użycie na miejscu karty? Jak będzie przeliczany kurs? – Jeśli klient użyje karty debetowej Visa Zbliżeniowa (do konta w złotówkach), to transakcja zostanie przeliczona z rubli na złotówki według kursu organizacji Visa z dnia rozliczenia, ale w przypadku kart Mastercard oraz wszystkich kart kredytowych transakcje dokonane w innych walutach niż euro będą przeliczane na tę walutę z zastosowaniem kursu obowiązującego w organizacji płatniczej (Visa lub Mastercard) w dniu przeliczenia transakcji-tłumaczy Miłosz Gromski, z biura prasowego ING Banku Śląskiego. Dodaje, że rachunek klienta obciążany jest kwotą w złotówkach po przeliczeniu po kursie z tabeli bezgotówkowej banku (kupna albo sprzedaży w zależności czy transakcja powoduje uznanie czy obciążenie rachunku) obowiązującej w dniu poprzedzającym rozliczenie transakcji kartowej.

Grzegorz Culepa z PKO BP dodaje, że operacje kartami ze znakiem akceptacji Mastercard dokonywanymi w rublach przeliczane będą na euro przez Mastercard według kursów organizacji z dnia przetworzenia operacji, a następnie z euro zostaną przeliczone przez PKO na złote według kursu sprzedaży z dnia płatności. – Operacje kartami ze znakiem akceptacji Visa dokonywanymi w rublach będą przeliczane przez Visa na walutę polską według kursów z dnia przetworzenia operacji, stosowanych przez tę organizację płatniczą – wyjaśnia bankowiec. Dodaje, że dla kart debetowych, ze znakiem Mastercard nie ma dodatkowych opłat, zaś dla kart Visa pobierana jest opłata 3,5 proc.za przewalutowanie transakcji. W przypadku kart kredytowych zarówno dla kart VISA jak i Mastercard jest pobierana opłata 3,5 proc.  za przewalutowanie transakcji. Także w BZ WBK przewalutowanie transakcji w rublach zależne jest od tego, jaką kartę ma klient. Dla kart Visa – przewalutowanie będzie po kursie sprzedaży dewiz z dnia wprowadzenia transakcji do systemu banku (kurs z 13czerwca: 1 rubel to 0,0599 zł) , dla kart Mastercard płatności są przewalutowywane na euro według kursu w systemie MasterCard. – Naliczana  jest opłata za przewalutowanie transakcji, która wynosi 2,8 proc. Można jednak skorzystać z karty kredytowej MasterCard World, która nie ma opłaty za przewalutowanie. Także karta kredytowa Visa Platinum ma niższą opłatę za przewalutowanie 2 proc. – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

W mBanku podczas płatności kartą Visa do konta złotówkowego 100 rubli będzie kosztowało klienta 6,1846 (kurs na 13 czerwca) z czego 5,84 zł to cena waluty, a 5,9 proc. prowizja, a w przypadku Visy Świat klient zapłaci tylko za ruble. Przy kartach MasterCard ruble są jak w innych bankach przeliczane najpierw na euro, a potem na złotówki. Pod względem płatności czy rozliczeń Rosja jest traktowana podobnie jak inne kraje spoza Unii Europejskiej. -Transakcje kartami Banku Millennium mogą być dokonywane w dowolnej walucie. Klienci nie ponoszą opłat za transakcje bezgotówkowe – mówi Magdalena Kwiatkowska, Kierująca Wydziałem Kart Płatniczych w Banku Millennium. Credit Agricole radzi swoim klientom wyjeżdżającym za granicę ,by zaopatrzyli się w kartę wielowalutową. – Można nią płacić w wielu krajach, i nie martwić się o koszty przewalutowania, a także w Polsce w złotówkach, tak jak zwykłą kartą do konta. Kartą można również wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić przez internet –mówi Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego banku. Do takiej karty dostępne waluty to euro, dolar amerykański oraz funt brytyjski. Choć ruble nie są dostępne, to karta wielowalutowa może przydać się i w Rosji, bo można bezpłatnie wypłacać pieniądze z bankomatów (w przypadku Konta dla Ciebie VIP lub po wykupieniu miesięcznego abonamentu (7 zł) w Koncie dla Ciebie),a w przypadku miejsc, które będą akceptowały transakcje w euro czy dolarach, będzie można zapłacić w tej walucie i nie martwic się o koszty przewalutowania.

Z płatnościami zbliżeniowymi mogą wiązać się opłaty dodatkowe . – W przypadku kart Visa Zbliżeniowa i Zbliżak Visa bank doliczy prowizję w wysokości 3 proc. kwoty transakcji bezgotówkowej wykonanej w walucie innej niż złotówki. W przypadku kart Mastercard i wszystkich kart kredytowych (Visa i Mastercard), gdzie walutą rozliczeniową jest EUR, bank nie pobiera dodatkowej prowizji – zapewnia Miłosz Gromski.

""

W Rosji gotówkę można wypłacić z bankomatów, których na pewno nie zabraknie w centrach miast. fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Z pakietem tańsze wypłaty

W Rosji gotówkę można wypłacić z bankomatów, których na pewno nie zabraknie w centrach miast. Czy pobranie gotówki z takich urządzeń wiąże się z dodatkowymi kosztami? – Prowizja za wypłatę gotówki w walucie innej niż złotówki wynosi trzy proc. kwoty wypłaty, ale klienci mogą za 15 zł wykupić 30-dniowy pakiet darmowych wypłat gotówki za granicą – wtedy prowizja nie jest pobierana. Pakiet jest dostępny wyłącznie dla kart Visa Zbliżeniowa wydawanych do kont złotówkowych – mówi Miłosz Gromski.

W PKO BP dla kart debetowych wydanych do kont „dla Młodych”, „bez granic”, Aurum oraz Platinium II nie są pobierane prowizje od wypłaty gotówki kartą w bankomatach za granicą, w przypadku pozostałych kont prowizja wynosi trzy proc.(za każdą transakcję od jej wartości) nie mniej niż 10 zł. Z kolei w przypadku kart kredytowych Mastercard Platinum i VISA Infinite nie ma prowizji, a dla pozostałych kart kredytowych wynosi ona cztery proc. nie mniej niż 10 zł. Przy wypłatach z bankomatów klienci BZ WBK muszą pamiętać o opłacie za przewalutowanie (0zł – dla karty kredytowej MasterCard World, 2 proc. dla Visa Platinum, 2,8 proc. dla pozostałych kart), oraz o opłacie za wypłatę w bankomacie za granicą. – Na karcie Dopasowanej – podstawowej karcie w banku – klient ma możliwość wyboru: może albo ponosić opłatę za każdą, jednorazową wypłatę z bankomatu (dla klientów do 26 roku życia – 5 zł / dla klientów powyżej 26 roku życia 10 zł) lub skorzystać z 10 dniowego pakietu wypłat w bankomatach za granicą płacąc tylko raz, niezależnie liczby wypłat w tym czasie zrealizuje (dla klientów do 26 roku życia – 10 zł / dla klientów powyżej 26 roku życia 15 zł) –wylicza Ewa Krawczyk. Klienci posiadający kartę Visa VIP nie ponoszą dodatkowych opłat za wypłatę z bankomatu za granicą. W przypadku wypłat gotówki w Rosji z karty kredytowej BZ WBK dodatkowa opłata wyniesie 4 proc. min 10 zł.

Dla klientów banku Millennium wypłaty z bankomatów w Rosji mogą być one bezprowizyjne dla posiadaczy Konta 360° (konto w złotówkach), po spełnieniu dwóch prostych warunków (suma wpływów zewnętrznych na Konto 360° w wysokości  min. 1000 zł miesięcznie oraz min. 1 płatność bezgotówkowa kartą do konta lub BLIKIEM). – Warto pamiętać, że w przypadku transakcji dokonanych w rublach, dochodzi do przewalutowania przez organizację płatniczą, a następnie przez Bank Millennium wg kursu banku dostępnego na stronie internetowej. Kiedy dochodzi do przewalutowania przez bank na złotówki, pobierana jest marża za przewalutowanie w wysokości 2 proc.- mówi Magdalena Kwiatkowska.

W swoim ostrzeżeniu ING Bank Śląsku zwraca uwagę, że w Rosji, podobnie jak podczas każdego zagranicznego wyjazdu należy być bardzo ostrożnym.- Pieniądze należy wymieniać tylko w oficjalnych punktach, inaczej można stać się ofiarą oszustwa. Warto unikać kantorów na lotniskach – ich oferty są mało atrakcyjne- tłumaczy bank. Ostrzega, że w zatłoczonych miejscach na pewno będą czyhać kieszonkowcy, dlatego pieniądze zawsze warto trzymać blisko siebie i nie nosić ze sobą zbyt dużej kwoty. Pieniądze należy też trzymać w kilku miejscach, np. różnych kieszeniach. Przed wyjazdem warto też zapisać sobie numer, pod którym można w banku zablokować kartę płatniczą na wypadek jej straty. – Przed wyjazdem do Rosji warto się ubezpieczyć. W wielu dziedzinach życia standardy rosyjskie różnią się od tych znanych nam z Polski. Ubezpieczenie się nie będzie więc przesadą. Jeśli zachowacie trochę ostrożności, na pewno będziecie w Rosji świetnie się bawili. Mamy tylko nadzieję, że gospodarze nie obrażą się, jeśli puchar mistrzostw wywieziemy do Polski! – kończy swój poradnik ING Bank Śląski.

Jeśli już będziemy używać plastiku to MasterCard będzie przeliczał rosyjską gotówkę, na euro, a potem na złotówki, a podczas wypłat z bankomatów często naliczana jest dodatkowa opłata.

W czwartek 14 czerwca wystartowały mistrzostwa świata w piłce nożnej. Z szacunków Komendy Głównej Policji wynika, że wybiera się tam ok. 15 tys. Polaków. Co zrobić, by ta przygoda nie wydrenowała kieszeni? – W większości dużych miast, szczególnie w ich centrach turystycznych, bez problemu można zapłacić kartą popularnych firm (Visa lub Mastercard). Poza metropoliami, lepiej mieć przy sobie gotówkę –radzi ING Bank Śląski swoim klientom w specjalnym poradniku na Mundial. Bankowcy dodają, że lepiej więc zawsze mieć przy sobie pewną kwotę pieniędzy, a tam, gdzie jest to możliwe płacić kartą. Rosyjskie ruble można kupić w kantorach czy w bankach. Cena za jednego wynosi ok. sześciu groszy. – Do Rosji można wwieźć jednorazowo równowartość maksymalnie 10 tys. dolarów –przypomina ING Bank Śląski.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Karty Płatnicze
Kartę bank może wysłać nie tylko zwykłym listem
Karty Płatnicze
Czasem trzeba iść do oddziału banku, by zmienić PIN do karty
Karty Płatnicze
Klient za granicą kartę nie zawsze dostanie. A czasem trzeba za nią dopłacić
Karty Płatnicze
Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Karty Płatnicze
Uwaga na marże przy płatnościach kartą na wakacjach za granicą
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał