Bankomaty nie mają wakacji

Choć Polacy coraz bardziej lubią transakcje bezgotówkowe, to jednak w popularnych miejscowościach wypoczynkowych latem jak co roku przybędzie urządzeń do wypłaty gotówki.

Publikacja: 28.06.2018 15:32

Bankomaty nie mają wakacji

Foto: Adobe Stock

Z danych NBP wynika, że na koniec 2017 roku Polacy mieli w swoich portfelach 39 mln kart, na rynku działało 624 tys. terminali POS i 23 tys. bankomatów. W 2017 r. rynek kart płatniczych urósł o 2,2 mln plastików. Na koniec grudnia mieliśmy w portfelach 39 mln kart, z czego 5,8 mln było kartami kredytowymi.

W IV kwartale 2017 roku przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 1,2 mld transakcji (gotówkowych oraz bezgotówkowych), czyli o 2,3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Co ważne – udział transakcji bezgotówkowych urósł przez rok aż o 2,9 pkt, do 85,5 proc. Na koniec grudnia 2017 roku liczba bankomatów w Polsce wynosiła 23,230 tys. sztuk i na przestrzeni kwartału uległa zmniejszeniu o 96 sztuk, co oznacza spadek o 0,4 proc.. Od końca marca 2017 roku liczba dostępnych w Polsce bankomatów zmniejszyła się o 521 bankomatów. Popularność gotówkowych transakcji w bankomatach w Polsce systematycznie maleje. W IV kwartale 2017 r. odnotowano w nich 167,4 mln transakcji wypłat gotówki, a dziennie jeden bankomat realizował średnio 78 wypłaty gotówkowe (w poprzednim kwartale wskaźnik ten wynosił 81).

Jednak na czas wakacji liczba urządzeń do wypłaty gotówki rośnie. Dodatkowe bankomaty stawiają zarówno banki jak i operatorzy takich urządzeń.

Euronet Polska będzie je montował do końca czerwca. – W związku z rosnącym zainteresowaniem transakcjami gotówkowymi osób wypoczywających w najpopularniejszych kurortach turystycznych, Euronet zainstaluje o  ponad 30 więcej urządzeń aniżeli w roku ubiegłym- tłumaczy Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska. W tym roku firma zamontuje dodatkowo ponad 160 maszyn. Najwięcej urządzeń pojawi się w kurortach nadmorskich w miejscowościach w województwie pomorskim i zachodniopomorskim, dodatkowe urządzenia zostaną zainstalowane również na Pojezierzu Mazurskim.

– Nowe bankomaty pojawią się także w woj. małopolskim,  lubelskim oraz wielkopolskim. Klienci znajdą je zarówno przy popularnych promenadach czy deptakach, ale również przy punktach gastronomicznych i hotelach, a także sklepach i na stacjach benzynowych –wylicza dyr. Miziołek.

Także ITCard operator bankomatów spod znaku Planet Cash także montuje urządzenia sezonowe. – W tym roku posadowimy 38 urządzeń sezonowych w całym pasie nadmorskim. Urządzeń będzie więcej niż w ubiegłym roku –zapewnia Miłosz Gołębiewski, manager ds. marketingu i PR firmy. Jak firma  wybiera miejsca gdzie postawić dodatkowe urządzenia? – Oceniamy atrakcyjność danej lokalizacji i przydatność dla klienta. Nasze bankomaty staną np. na kempingu w Chałupach, przy deptakach w miejscach turystycznych, hotelach, na molo – wylicza Miłosz Gołębiewski. Także niektóre banki dostawiają latem bankomaty. -Mobilne urządzenia zostały czasowo ustawione w miejscowościach wypoczynkowych, gdzie występuje sezonowe zapotrzebowanie na wypłaty gotówki – tłumaczy Iwona Radomska, z biura prasowego PKO BP. W tym roku dodatkowe jego bankomaty stanęły dodatkowo w województwie pomorskim, zachodniopomorski i lubelskim. W sumie 17 sztuk, tyle samo co w 2017 roku. – Wybierane są miejsca, w których w okresie letnim jest największa liczba turystów, co przyczynia się do zapewnienia odpowiedniego dostępu do gotówki naszym klientom. Najczęściej są to miejscowości, gdzie poza okresem wypoczynkowym nie ma posadowionych urządzeń PKO Banku Polskiego – tłumaczy Iwona Radomska.

Ale są też takie banki, które nie zwiększają swoich urządzeń latem.- Wypoczynek nad Bałtykiem jak i górach cieszy się dużą popularnością przez cały rok. Dla naszych klientów zdecydowaliśmy się na obecność w wielu turystycznych miejscowościach przez 365 dni w roku, dlatego też nie planujemy dodatkowego instalowania urządzeń na okres letni –tłumaczy Tomasz Zientek, dyrektor Centrum Obsługi Kart, Gotówki i Sieci Samoobsługowych w BZ WBK. Bank Millennium poinformował nas, że jego urządzenia są już obecnie zlokalizowane w miejscach często odwiedzanych przez turystów, głównie w miejscowościach nadmorskich i na Mazurach. – Staramy się by ich liczba była optymalna. Na ten moment nie planujemy zmian w tym zakresie. Podczas instalacji urządzeń gotówkowych kierujemy się potrzebami klientów zarówno detalicznych, jak i firmowych. Instalujemy zarówno recyclery, umożliwiające wpłaty i wypłaty gotówki, jak również bankomaty monofunkcyjne, umożliwiające wypłaty gotówki – tłumaczy Agnieszka Kubajek, z biura prasowego banku.

Dodatkowe urządzenia ustawione na czas wakacji będą służyły klientom do połowy września (Euronet) lub do końca tego miesiąca (PKOBP, Planet Cash).

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?